Epoka e fundit e akullit dhe si erdhën njerëzit në Amerikë

akullnajë midis ujit

Për fat të keq, jemi mësuar të shohim pasojat e ndryshimit të klimës. Një botë gjithnjë e më e nxehtë dhe pasojat e rritjes graduale dhe të vazhdueshme të temperaturës. Shumë gjëra që ne gjithashtu shohim të ndodhin sot, nuk ishin të tilla më parë. Shtëpia jonë, planeti Tokë, ka pasur cikle të kohërave të nxehta dhe akullnajore. Historia njerëzore është mjaft e gjatë që ne të mund të përjetojmë epokën e fundit të akullit. E cila gjithashtu luajti një rol shumë të rëndësishëm në historinë tonë në zgjerimin tonë demografik rreth globit. Një nga ato momente historike ishte padyshim ardhja e qenieve njerëzore në kontinentin Amerikan.

Dhe kjo Ka disa teori sesi njerëzit erdhën në Amerikat. Nga të gjithë ata, një nga më të besueshmet dhe të vërtetuara është se ata ecën përtej "Urës së Beringia". Njihet gjithashtu vetëm si Beringia. I gjithë rrethi i kuq në imazh tregon urën makro që filloi 40.000 vjet më parë. Isshtë llogaritur që qenia njerëzore mund ta kalonte atë 20.000 vjet më parë duke ecur, ndërsa niveli i detit kishte rënë 120 metra.

Si ishte planeti ynë atëherë?

Ura e Beringia-s

Imazhi është marrë nga Google Maps i Detit Bering, ku ndodhej Ura Beringia

Akulli mbulonte një zonë të madhe. Rreth tre herë më shumë se mesatarja aktuale. Temperatura mesatare e planetit tonë ishte 10ºC më e ulët se mesatarja aktuale e 15ºC. Ura Beringia, e cila është pjesa e shënuar me rrethin e kuq, formoi një mjet për të kaluar të dy kontinentet. Në periudhat e epokës së akullit, niveli i detit bie. Nga ana tjetër, zonat që janë të lëngshme ngurtësohen. Siç kemi komentuar, akullnajat ishin shumë më të gjera. Dhe për një civilizim nomad, ai ishte një portë hyrëse për në botën e re.

Ata kaluan nëpër Azinë Verilindore, Rusinë e sotme, duke kaluar përmes Urës Beringia, Detit të tanishëm Bering, arritën në Veriperëndimin Amerikan, Alaskën e sotme. Janë gjetur enë nga paraardhësit tanë, tipike për kulturën që ata kishin. Vegla të njëjta, për të njëjtën pajisje, të prera dhe të bëra në të njëjtën mënyrë.

Fundi i epokës së akullit

Temperatura sipas periudhave të planetit

Temperaturat paleoklimatologjike

5.000 vjet më vonë, rreth 15.000 vjet më parë, epoka e akullit mbaroi. Papritmas, temperatura u rrit në 1 deri në 3 vitet e ardhshme. Sipas të dhënave të paleoklimatologëve, të cilët mund të studiojnë ndryshimet në klimën e 125.000 viteve të fundit në akull me një efikasitet të jashtëzakonshëm. Shumë në një farë mënyre për shkak të një liberalizimi të CO2 që ishte ruajtur në Antarktidë, siç tregojnë studimet dhe hulumtimet e fundit. Instituti i Shkencave dhe Teknologjive Mjedisore të Barcelonës ka marrë pjesë në këtë të fundit.

Planeti filloi të rindërtohej. Shtegtarët tanë të patrembur në kërkim të mbijetesës, vazhduan ecjen nga Veriu në Jug në të gjithë Amerikën. Akullnajat filluan të tërhiqeshin, niveli i detit po ngrihej përsëri dhe bashkë me të, kalimi që të dy kontinentet u vulos që nga ajo kohë. Vetëm deri pak më shumë se 500 vjet më parë, dhe zyrtarisht, të dy civilizimet do të takoheshin përsëri, pasi ishin zhvilluar në mënyra të ndryshme.

Paleoklimatologji. Teknikat dhe sekretet e akullit

Studimi i akullit nga shkencëtarët

Shkencëtarët duke analizuar akullin

Paleoklimatologët përdorin teknika të ndryshme për të nxjerrë paleoklimat. Për shembull, përmbajtja sedimentare, ku nga kimia e shkëmbinjve ose sedimenteve të fosilizuara për të nxjerrë faunën, florën, planktonin, polenin ... Një teknikë tjetër do të ishte dendroklimatologjia, ku informacioni nxirret nga unazat e pemëve të gurëzuara. Koralet për të parë Tº të nivelit të sipërfaqes që ishte në det. Fasitet sedimentare ku mund të paraqitet niveli i detit, duke treguar ndryshime të mëdha paleoklimatike. Dhe në rastin e akullit, më të përdorurat janë zakonisht si më poshtë:

Paleopoleni

Midis shtresave të akullit të formuara dhe të ngjeshura vit pas viti, mund të gjejmë paleopolen. Kjo lejon të vlerësojmë se çfarë bimësie ka pasur gjatë atyre viteveEdhe në të ka hi nga disa shpërthime vullkanike.

Ajri

Ajri i bllokuar në formën e mikrobushave është një burim i lindur informacioni për shkak të përbërja e tij që ndihmon për të përcaktuar se çfarë lloji të atmosferës ekzistonte në atë kohë.

Izotopet e qëndrueshme

Nga avullimi i ujit, dhe një ndryshim i vogël në izotopet e qëndrueshme që ruhen në akull për shkak të peshës më të vogël se hidrogjeni dhe oksigjeni, janë gjetur korrelacione midis periudhave të ndryshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.