Trump urdhëron që faqja e ndryshimit të klimës së EPA të mbyllet

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara Donald Trump

Administrata atu ka kërkuar Agjencia e Mbrojtjes së Mjedisit të SH.B.A.-së, e njohur si EPA  për shkurtesën e saj në anglisht, që hiqni faqen mbi ndryshimin e klimës të rrjetit të saj. Dy punonjës të agjencisë i transmetuan Reuters lëvizjen e fundit nga ekzekutivi i ri për të fshirë çdo iniciativë nga ish presidenti në lidhje me ndryshimin e klimës.

Ky njoftim arriti në stafin e agjencisë përmes punonjësve publikë të së njëjtës të martën e kaluar. Faqja në fjalë përmban lidhje me kërkimin mbi ngrohjen globale dhe informacione të hollësishme mbi emetimet e gazit. Burimet e konsultuara tregojnë se faqja në internet mund të mbyllet sot të mërkurën.

Uebfaqja e EPA në kohën e botimit të artikullit

Burimet e këshilluara nga agjencia Reuters, preferojnë të mos përmenden me emër pasi që kanë ndalohet të flasë për shtypin. Këto burime tregojnë se atyre u është ndaluar gjithashtu të japin kontrata ose grante të reja për momentin.

«Nëse uebi mbyllet, vitet e punës së bërë në ndryshimin e klimës do të zhduken"Një nga anëtarët e organizatës i tha Reuters, duke shtuar se disa punonjës po luftonin për të ruajtur një pjesë të informacionit të përfshirë në internet ose për të bindur administratën e Trump për të mbajtur të paktën një pjesë të saj.

Trump dhe ndryshimi i klimës

Urdhri është rezultat i përpjekjes së administratës Trump për të ngadalësojnë rrjedhën e informacionit nga organizata të ndryshme qeveritare që monitorojnë çështjet e ndryshimit të klimës. Këto veprime, të cilat përfshijnë zhdukjen e informacionit në lidhje me Ndryshimi i klimës nga faqja zyrtare e Shtëpisë së Bardhë, ata filluan tashmë javën e kaluar.

Myron Ebell, kreu i tranzicionit të EPA nga zgjedhjet e nëntorit të Trump në inaugurimin e tij javën e kaluar, ka treguar se ai nuk është kapur jashtë roje nga lëvizja. Më konkretisht ai tha «Unë supozoj se faqet e internetit do të hiqen, por lidhjet dhe informacioni do të mbetet në dispozicion".

Në kohën e botimit të këtij artikulli, seksioni i ndryshimit të klimës së EPA ishte ende aktiv, por sipas informacionit të marrë nga Reuters, informacioni mbi ndryshimin e klimës së shpejti mund të jetë shumë më i vështirë për tu gjetur.

Fuente: Reuters


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.