Hadic Aeon

magma jet lava

Eeoni hadik, i njohur gjithashtu si hadean ose hadean, është periudha më e vjetër në Tokë. Kupton nga formimi i Tokës rreth 4.550 miliardë vjet më parë në rreth 4.000 / 3.800 miliardë vjet më parë. Periudha nuk është plotësisht e saktë, por më tepër një periudhë informale sepse këto kufij nuk janë caktuar ose njohur zyrtarisht. Komisioni i ngarkuar për përcaktimin e kufijve dhe studimin e stratigrafisë, gjeologjisë dhe gjeokronologjisë në shkallë botërore është Komisioni Ndërkombëtar për Stratigrafinë.

Supereon Eon Miliona vjet
Prekambriane Proterozoik 2.500 540
Prekambriane Arkaike 3.800 2.500
Prekambriane Hadiq 4.550 me 3.800

Kjo periudhë, aq e panjohur, është në të njëjtën kohë pikënisja e planetit tonë. Estimatedshtë vlerësuar se i gjithë sistemi diellor ndoshta po formohej në mes të një reje të madhe gazi dhe pluhuri. Eon haic është gjithashtu periudha në të cilën Toka pëson ndryshime të mëdha. Për shkak të shpërthimeve të mëdha vullkanike, madje edhe kohës kur Toka dhe shumë planetë të brendshëm të sistemit diellor morën ndikime të mëdha nga asteroidët e mëdhenj. Një prej tyre ishte Hëna kundër Tokës (për të cilën ne folëm kohët e fundit, në kuriozitetet e Tokës, pika 5).

Evidencat e Hadonit Aeon

Rrip mbikortikal Isua

Brezi Suprakortikal nga Isua. Fosili më i vjetër mikrob nga të gjithë u zbulua, që daton 3.480 miliardë vjet

Duke kërkuar për shkëmbinjtë më të vjetër, ne do të shkojmë në Grenlandë, Kanada dhe Australi. Ata janë 4.400 miliardë vjeç. Shkëmbinjtë Hadic, të gjetur në dekadat e fundit të shekullit XNUMX, janë minerale individuale të kristalit të zirkonit. Megjithëse ato janë mineralet më të vjetra të njohura dhe fshihen shumë të depozituara nën sedimente në Kanadën perëndimore dhe rajonin Jack Hills të Australisë perëndimore, ato nuk i përkasin formacioneve shkëmbore.

Formacionet më të vjetra shkëmbore që njihen nga data më parë 3.800 miliona vjet. Më e vjetra e njohur është në Grenlandë, e njohur si "Rrip mbikortikal i Isua". Ato ndryshohen disi nga pritat vullkanike që depërtuan në shkëmbinjtë pasi u depozituan. Në librin "Konceptime rreth origjinës së jetës" nga Diego Sebastián González dhe Maricel Ciela Gutiérrez gjejmë, me të dhëna teknike, por shumë magjike, një nga pyetjet që i kemi bërë gjithmonë vetes. Ku fillon jeta? Dhe ja, ato janë provat e para të hershme, në rripin suprakortikal të Isua, në Hadic Aeon.

Origjina e jetës në tokë

formimi planet arti tokë

Sedimentet e Grenlandës përmbajnë formacione hekuri të lidhura. Në fillim besohej se ato mund të përmbanin karbon organik, i cili do të tregonte se shumë e mundur që molekulat e para vetë-replikuese filluan të ekzistonin. Tani ka prova të hershme që jeta vjen nga rripi suporakortik i Isua, nga Grenlanda Perëndimore, dhe gjithashtu nga Ishujt Akilia, nga e njëjta zonë. Duhet të kihet parasysh se, megjithëse u gjetën prova shkencore në atë zonë, ne nuk mund t'i tregojmë ato në të kaluarën. Kujtojmë që Toka, jo vetëm që ishte formuar, por që pothuajse pas formimit të saj, lëvizja e pllakave kontinentale vazhdoi.

Formacionet shkëmbore që e përbëjnë atë kanë një përqendrim prej -5,5 të Karbonit (C) 13, C13. Kjo është për shkak të mjedisit biotik i cili preferon izotopin më të lehtë C12. C13 në biomasë, paraqet përqendrime prej -20 dhe -30, shumë më të ulëta se përqendrimet e gjetura në formacionet shkëmbore. Nga këto teknika spekulohet se jeta në planetin tonë mund të fillojë në të vërtetë 3.850 milion më parë vjet, në fund të etiqes Hadic.

Fillimi i ujit

përfaqësim artistik magmë

Konsiderohet se midis grimcave me të cilat u formua planeti, duhet të ketë pasur një sasi të caktuar uji. Këto molekula nuk duhet t’i nënshtroheshin gravitetit dhe duke u larguar nga qendra, ato mbetën në sipërfaqen e saj. Pasi planeti arriti 40% të formimit të tijKëto molekula uji, së bashku me ato të tjera shumë të paqëndrueshme, duhet gjithashtu të jenë gjetur në sipërfaqe, në sasi shumë të mëdha tashmë. Mungesa e shumë gazrave fisnikë që duhet të kenë shpëtuar është e habitshme, të tilla si heliumi ose hidrogjeni. Kjo çoi në besimin se diçka katastrofike duhet të ketë ndodhur në atmosferën e parë. Ndër hipotezat, kemi teorinë Theia, të cilën e diskutuam në të artikulli i fundit (pika 5), shpjegoi pse Hëna ekziston si e tillë.

Efekti i saj katalitik në jetë

magma lava dhe uji

Sugjerimet se si uji veproi si katalizator u dhanë nga Lazcano dhe Miller në 1994. Lidhja, shpjeguan ata, do të vinte nga qarkullimi i ujërave përmes shfryrjeve të nëndetëseve oqeanike. Koha totale e qarkullimit do të zgjaste 10 milion vjet, por çdo përbërje organike mund të shkatërrohet në temperatura mbi 300ºC. Pra, pas kësaj ftohjeje graduale, një organizëm primitiv Heterotrof i proteinave ADN me një gjenom prej 100 kilobaza, do të duheshin rreth 7 milion vjet për të përfunduar në evolucion në një gjenom cianobakterial me 7.000 gjene.

Dhe ka diçka që ne nuk e kemi thënë, që mbase një ditë do të marrë një përgjigje. Sot është ende pyetja e madhe për t'iu përgjigjur. Jeta, me sa dihet, mund të ekzistojë vetëm në formën e karbonit ose silicit. Në planetin tonë, ai ekziston si karbon, jo silic, kush e di nëse ekziston diku tjetër. Por pyetja në të vërtetë është, si mund të zhvillohej jeta nëse probabiliteti që kjo të ndodhte ishte praktikisht zero?

Inevshtë e pashmangshme që nëse e mendojmë gjatë natës, të shikojmë yjet. Duke e lënë veten të pushtohet nga mendimet e mëdha që lindin.

Pas eti Hadic, e Eon arkaike. Nëse jeni të interesuar të dini se si vazhdoi, klikoni këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.