Enthalpia

reaksione kimike

Si në fizikë ashtu edhe në kimi përdoret një koncept për të matur energjinë që përmban trupi. Ne po flasim për entalpi. Isshtë një lloj matjeje që tregon sasinë e energjisë që përmbahet në një trup ose sistem që ka një vëllim të caktuar, i cili është nën presion dhe mund të shkëmbehet me mjedisin. Entalpia e një sistemi përfaqësohet nga shkronja H dhe njësia fizike e shoqëruar me të për të treguar vlerat e energjisë është Xhaul.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat dhe rëndësinë e entalpisë.

tipare kryesore

entalpi

Mund të themi se entalpia është e barabartë me energjinë e brendshme që sistemi ka plus presionin mbi vëllimin e të njëjtit sistem. Kur shohim që energjia e sistemit, presioni dhe vëllimi janë funksione të gjendjes, edhe entalpia është. Kjo do të thotë që, kur të vijë koha, ajo mund të ndodhë në kushte të caktuara fillestare përfundimtare, në mënyrë që variabla të ndihmojë për të studiuar të gjithë sistemin.

Gjëja e parë është të dimë se çfarë është entalpia e formimit. Është rreth nxehtësia e përthithur e harruar nga sistemi kur 1 mol substancë produkti prodhohet nga elementët në gjendje normale. Këto gjendje mund të jenë të ngurta, të lëngëta ose të gazta ose në rast tretjeje. Shteti alotropik është shteti më i qëndrueshëm. Për shembull, gjendja më e qëndrueshme alotropike që ka karboni është grafit, përveç që është në kushte normale prej të cilave janë vlerat e depresionit 1 atmosferë dhe temperaturë është 25 gradë.

Theksojmë se entalpitë e formimit sipas asaj që kemi përcaktuar janë për 1 mol të përbërjes së prodhuar. Në këtë mënyrë, në varësi të sasisë së produkteve ekzistuese të reagentit, reaksioni do të duhet të rregullohet me koeficientë fraksionorë.

Entalpia e formimit

reaksion endotermik

Ne e dimë që në çdo proces kimik, entalpia e formimit mund të jetë pozitive dhe negative. Kjo entalpi është pozitive kur reagimi është endotermik. Që një reaksion kimik është endotermik do të thotë se ai mund të thithë nxehtësinë e mjedisit. Ne anen tjeter, kemi një entalpi negative kur reagimi është ekzotermik. Që një reaksion kimik është ekzotermik do të thotë se ai lëshon nxehtësi nga sistemi në pjesën e jashtme.

Që të ndodhë një reaksion ekzotermik, reaktantët duhet të kenë energji më të lartë se produktet. Përkundrazi, që të ndodhë një reaksion endotermik reaktantët duhet të kenë më pak energji sesa produktet. Kështu që ekuacioni kimik i gjithë kësaj mund të shkruhet mirë, është e nevojshme të pajtohet me ligjin e ruajtjes së materies. Kjo është, ekuacioni kimik duhet të përmbajë informacionin mbi gjendjen fizike të reaktantëve dhe produkteve. Kjo është e njohur si shteti i grumbullimit

Ju gjithashtu duhet të mbani në mend atë substancat që janë të pastra kanë një entalpi formimi të barabartë me zero. Këto vlera të entalpisë merren në kushte standarde, siç janë ato të përmendura më lart, dhe në formën e tyre më të qëndrueshme. Në një sistem kimik ku ka reaktantë dhe produkte, entalpia e reaksionit është e barabartë me entalpinë e formimit në kushte standarde.

Ne e dimë se entalpia e vlerave të formimit të disa përbërjeve kimike inorganike dhe organike vendoset në kushte të 1 atmosfere presioni dhe 25 gradë të temperaturës.

Entalpia e reagimit

entalpia e reagimit

Ne kemi përmendur tashmë se çfarë është entalpia e formimit. Tani do të përshkruajmë se çfarë është entalpia e reagimit. Isshtë një funksion termodinamik që ndihmon llogaritni nxehtësinë që është fituar ose nxehtësinë që është dhënë gjatë një reaksioni kimik. Një ekuilibër traineri kërkohet, mbetet ose merr si reagensët ashtu edhe produktet. Një nga aspektet që duhet të përmbushet për të llogaritur entalpinë e reaksionit është se vetë reagimi duhet të ndodhë në presion të vazhdueshëm. Me fjalë të tjera, gjatë gjithë kohës që duhet për të ndodhur reagimi kimik, presioni duhet të mbahet konstant.

Ne e dimë që entalpia ka dimensione të energjisë dhe kjo është arsyeja pse matet në xhul. Të kuptohet marrëdhënia e enthalpisë me nxehtësinë që shkëmbehet gjatë një reaksioni kimik është e nevojshme të shkohet në ligjin e parë të termodinamikës. Dhe është që ky ligj i parë na tregon se nxehtësia që shkëmbehet në një proces termodinamik është e barabartë me ndryshimin e energjisë së brendshme të substancës ose substancave të përfshira në proces plus punën e bërë nga substancat e përmendura gjatë procesit.

Ne e dimë që të gjitha reaksionet kimike nuk janë asgjë më shumë sesa procese të ndryshme termodinamike që ndodhin në një presion të caktuar. Vlerat më të zakonshme të presionit jepen në kushte standarde të presionit atmosferik. Prandaj, të gjitha proceset termodinamike që ndodhin në këtë mënyrë quhen izobare, pasi ajo ndodh në presion të vazhdueshëm.

Shtë shumë e zakonshme të quhet nxehtësi entalpie. Sidoqoftë, duhet të jetë e qartë se nuk është e njëjtë me nxehtësinë, por shkëmbimin e nxehtësisë. Kjo është, nuk është nxehtësia që mund të japë një mësim ose nxehtësia e brendshme që kanë reaguesit dhe produktet. Theshtë nxehtësia që shkëmbehet gjatë gjithë procesit të reagimit kimik.

Marrëdhënia me nxehtësinë

Ndryshe nga ato për të cilat kemi folur më parë, entalpia është një funksion shtetëror. Kur llogarisim ndryshimin e enthalpisë, në të vërtetë po llogarisim ndryshimin e dy funksioneve. Këto funksione zakonisht varen ekskluzivisht nga gjendja e sistemit. Kjo gjendje e sistemit ndryshon në varësi të energjisë së brendshme dhe vëllimit të vetë sistemit. Meqenëse e dimë që versioni mbetet konstant gjatë gjithë reaksionit kimik, entalpia e reaksionit nuk është asgjë tjetër veçse një funksion shtetëror që varet si nga energjia e brendshme ashtu edhe nga vëllimi.

Prandaj, ne mund të përcaktojmë entalpinë e reaguesve në një reaksion kimik si shumën e secilit prej tyre. Nga ana tjetër, ne përcaktojmë të njëjtën gjë, por në produkte si shumën e enthalpisë së të gjitha produkteve.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth enthalpisë dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.