Emetimet e metanit mund të shkatërrojnë atë që është arritur në luftën kundër ndryshimit të klimës

emetimet e metanit

Që nga hyrja në fuqi e Marrëveshja e Parisit, politikanët në shumë vende të botës janë angazhuar për të frenuar emetimet e gazeve serë, përfshirë CO2. Ekonomia botërore ka treguar se është e mundur të rritet pa emetuar më shumë gazra serë, që nga emetimet globale mbeten pak a shumë të qëndrueshme për tre vjet rresht  .

Megjithatë, gati njëqind shkencëtarë kanë punuar për të botuar një studim që tregon se çlirimi shpërthyes i metanit (një tjetër gaz serrë) në atmosferën tonë kërcënon të shkatërrojë gjithçka që po bëhet në luftën kundër ndryshimit të klimës.

Gaz metani

Metani është, së bashku me CO2 dhe oksid azoti, një nga gazrat kryesorë të serës. Edhe pse dioksidi i karbonit është fajtori i 80% të ngrohjes globale, metani kap 28 herë më shumë nxehtësi. Tani për tani, aktualisht, përqendrimi i tij në atmosferë është shumë më i ulët se ai i CO2. Ndërsa CO2 tejkaluar 400 pjesë për milion, metani arriti në 1.834 por për çdo miliard.

Në raportin që është botuar mbi metanin, zbulohet se për vite në të cilat emisionet e metanit ishin stabilizuar, një dekadë më parë ato filluan të rriteshin përsëri dhe nuk e kishin bërë deri më tani. Midis 2006 dhe 2015 përqendrimi i tij i rritur në atmosferë është rritur 20 herë. Sasi të tilla metani janë lëshuar në atmosferë sa që cikli i heqjes së gazit natyror nuk ka kohë ta asimilojë atë dhe nuk mund ta thithë atë.

metan

Stabilizimi i fundit që kemi pasur në tre vitet e fundit të emetimeve të CO2 është rrënjësisht i ndryshëm nga rritja e fundit dhe e shpejtë e metanit. Në studimin e kryer, rreth 90 studiues nga 50 institucione. Isshtë një raport shumë gjithëpërfshirës deri më tani se sa është metani në atmosferë, sa hiqet nga cikli çdo vit dhe nga vijnë të gjitha emetimet e këtij gazi serrë.

Ulni emetimet e metanit

Prodhimi i ushqimit është përgjegjës për një të tretën e emetimeve të metanit njerëzor. Marrëveshja e Parisit përpiqet të zvogëlojë emetimet e CO2 në varësi të zhvillimit të secilit vend. Sidoqoftë, Metani nuk diskutohet dhe është një nga problemet serioze Meqenëse duke zvogëluar emetimet e CO2 është e mundur të përpiqemi të mos arrijmë rritjen 2 gradë në temperaturat mesatare globale, por, në këtë rast, ne gjithashtu kemi gaz metani, i cili bllokon shumë më shumë nxehtësi sesa CO2.

lopë metani

Nëse përqendrimi i këtij gazi në ajër tejkalon 1.900 ppb, Reduktimi i emetimeve të CO2 do të neutralizohej nga efekti serrë i fuqishëm i CH4. Mbaj mend që përqendrimi aktual është në 1.834.

Nga buron kaq shumë gaz metan?

Në mënyrë që të shmangim një rritje prej dy shkallësh në temperaturën globale, jo vetëm që duhet të ulim emetimet e CO2, por edhe emetimet e metanit. Nga 558 milion ton metan të emetuar çdo vit, 60,8% janë për shkak të aktiviteteve njerëzore dhe pjesa tjetër janë me origjinë natyrore (ligatinat, termitet, metani gjeologjik ...) Një e treta e emetimeve antropike vijnë nga bagëtia dhe, posaçërisht, nga sistemi i tretjes së 2.500 milion krerë bagëti që, duke përfshirë lopët, delet dhe dhitë, ushqejnë gjysmën e njerëzimit. Dhe miliona njerëz varen nga orizi për jetesën e tyre. Fushat e orizit janë përgjegjëse për një tjetër 9% të metanit që arrin në atmosferë çdo vit.

emetimet e metanit

Ekzistojnë burime të tjera të origjinës njerëzore, të tilla si menaxhimi i mbeturinave ose ujërave të zeza që gjithashtu prodhojnë emisione metani dhe që mund të zvogëlohen me përdorimin e teknologjisë. Sidoqoftë, zvogëlimi i pjesës së gjeneruar në prodhimin e ushqimit kjo mund të ndikojë në sigurinë dhe sovranitetin e ushqimit në shumë rajone. Në fakt, siç tregon ky studim, blegtoria dhe bujqësia janë dy nga ata që janë përgjegjës për rritjen aktuale të emetimeve.

Problemi me të gjitha këto janë vendet e varfra, të cilat nuk mund ta komplikojnë veten me diçka që tashmë është e komplikuar për ta, siç është furnizimi i popullsisë me burime ushqimore. Megjithëse metani kërcënon të dobësojë luftën kundër ndryshimit të klimës, problemi mund të kthehet në mundësi, që atëherë metani zgjat vetëm 10 vjet në atmosferë falë pranisë së oksigjenit.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.