Emetimet e gazit nga vullkani Mauna Loa

mauna loa

La Shpërthimi i vullkanit Mauna Loa Në ishullin Hawaii të dielën e kaluar, më 27 nëntor, askush nuk u zu në befasi, pasi është vullkani më i madh aktiv në planet dhe janë ishuj që as nuk janë mësuar të jetojnë me lavë. Megjithatë, në majën e vullkanit, në një lartësi prej 3.400 metrash, gjërat ndryshojnë. Ndjenja e alarmit është shumë më e dukshme pasi që ndodhet observatori i vullkanit. Ky observator është referenca botërore për matjen e përqendrimit atmosferik të dioksidit të karbonit, i cili është gazi kryesor serrë që shkakton ndryshimet klimatike. Pyetja është nëse shpërthimi i këtij vullkani mund të shkaktojë ndryshime në të dhënat e mbledhura nga observatori.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë për të dhënat e regjistruara dhe si ndikon shpërthimi në ndryshimin e klimës.

dashuri lavë

rrjedh lavë

Evakuimet dhe ndërprerjet e energjisë në Observatorin Mauna Loa pas shpërthimit sollën ndalimin e aktiviteteve të qendrës. Asnjë e dhënë nuk është regjistruar që nga pasditja e së hënës së datës 28. “Sistemet tona analitike dhe pajisjet e lidhura me monitorimin dhe marrjen e të dhënave të gazit kërkojnë energji për të funksionuar, kështu që ato mbeten të papunë. Edhe me energji, por nuk ka akses në rrugë, disa instrumente ngecin dhe ndalojnëraporton Observatori Mauna Loa.

Aktualisht, rrjedha e llavës nuk i rrezikon instrumentet apo objektet e observatorit. Ato gjithashtu nuk paraqesin rrezik për popullsinë lokale, pasi ato mbeten larg qendrave të popullsisë. Pavarësisht kësaj, Anketa Gjeografike e Shteteve të Bashkuara mban një nivel alarmi të kuq për të gjithë ishullin. Gjithashtu, Ai paralajmëroi se shpërthimet në rajon janë shpesh shumë aktive dhe rrjedhat e lavës mund të ndryshojnë drejtimin shpejt.

Gjeoshkencëtarët thonë se kjo situatë është mjaft shqetësuese sepse shpërthimi është në një vend të keq dhe është i madh. Mendohet se për disa muaj nuk do të kthehet në normalitet. Ndërsa llava vazhdoi në rrugën e saj natyrore, shkatërruese, ekipi i studiuesve u përpoq për të gjetur një vend të sigurt aty pranë, në mënyrë që ata të mund të fillonin përkohësisht matjet e të dhënave. Mund të shihet se llava ka kaluar shtegun që të çon në Observatorin Mauna Loa.

Matjet globale të CO2

burime mauna loa lavë

Një pyetje tjetër e madhe që lind pas shpërthimit është se çfarë ndodh me trungjet pasi pajisja të rivendoset. Dioksidi i karbonit është një nga gazrat e shumtë të nxjerrë nga vullkanet., kështu që është e arsyeshme që nëse shpërthimi do të kishte ndodhur kaq afër datës, instrumentet e observatorit do të kishin zbuluar një rritje të shpejtë të dioksidit të karbonit, duke diagnostikuar gabimisht gazin serrë në atmosferë. “Nëse sistemi analitik funksionon si duhet, do të regjistrojë një rritje të dioksidit të karbonit kur era fryn nga pika e shpërthimit. Megjithatë, kur era të fryjë në drejtime të tjera, matjet nuk do të preken”, kanë thënë gjeoshkencëtarët.

Përveç kësaj, nëse do të ndodhnin, këto shqetësime do të ishin të përkohshme dhe nuk do të kishin asnjë efekt në matjet e përgjithshme të Observatorit Mauna Loa. i cili nuk matë përqendrimet lokale të CO2 por të ashtuquajturat përqendrime të CO2 në sfond. Vendndodhja e tij në majë të këtij vullkani në mes të oqeanit është pikërisht për të shmangur shumicën e shqetësimeve dhe burimeve lokale të ndotjes. Përveç kësaj, që nga fillimi ishte përgatitur për të zbuluar ndryshimet në emetimet lokale, të tilla si shpërthimet vullkanike, dhe për të bërë korrigjime në të dhënat e saj.

Gjeoshkencëtarët janë më të interesuar në matjen e përqendrimeve të CO2 në sfond në Mauna Loa, ku mund të shohin efektet e emetimeve të gazeve serrë mijëra kilometra larg observatorit. Në rastin e burimeve lokale të emetimeve, siç janë shpërthimet vullkanike, është e lehtë të zbulohen devijimet në matjet bazuar në drejtimin e erës. Në fakt, kjo është ajo që ata bënë gjatë shpërthimit të vitit 1984.

Dhe, përtej matjeve të observatorit, cili është potenciali që ky shpërthim të rrisë përqendrimet globale të CO2 në atmosferë? Pas te gjithave, Planeti është ngrohur me pothuajse 1,3ºC që nga koha para-industriale, nga të cilat 0,75ºC është për shkak të dioksidit të karbonit. Gjeoshkencëtarët pohojnë se Nuk do të ndikojë pothuajse asgjë.

Në mënyrë të ngjashme, studiuesja e palmave Omaira García Rodríguez shpjegoi se "në një shkallë lokale ose rajonale, dhe në periudha shumë të shkurtra kohore, përqendrimi i vëzhguar i CO2 mund të ndryshojë ndjeshëm për shkak të ndikimit të emetimeve vullkanike", megjithatë, "emetimet e CO2 dhe Si të gjitha proceset shpërthyese në përgjithësi, ky lloj vullkani është i parëndësishëm në ekuilibrin global”.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth shpërthimit të Mauna Loa dhe emetimeve të tij të dioksidit të karbonit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.