Elementet kimike në trup

kimik

Janë të shumta elementet kimike në trupin e njeriut që kanë funksione shumë të ndryshme por shumë të dobishme për jetën tonë. Secili prej tyre ushtron një përfitim dhe duhet të jetë në një sasi të caktuar që i gjithë trupi ynë të funksionojë siç duhet.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për elementët kimikë në trupin e njeriut, karakteristikat e tyre dhe rëndësinë që kanë.

Elementet kimike në trupin e njeriut

elementet kimike në trupin e njeriut

Trupi i njeriut përbëhet nga një shumëllojshmëri e gjerë e elementeve kimike. Këta elementë janë blloqet bazë të ndërtimit të të gjitha substancave, duke përfshirë indet, organet dhe lëngjet trupore.

Elementi më i bollshëm në trupin e njeriut është oksigjeni, i cili përbën rreth 65% të peshës totale trupore. Oksigjeni është një komponent thelbësor i molekulave të ujit dhe është gjithashtu pjesë e komponimeve organike të rëndësishme si karbohidratet, proteinat dhe lipidet.

Elementi i dytë më i bollshëm në trupin e njeriut është karboni, i cili përbën afërsisht 18% të peshës totale të trupit. Karboni është një element thelbësor për jetën, pasi formon bazën e të gjitha molekulave organike, duke përfshirë karbohidratet, proteinat, lipidet dhe acidet nukleike.

Hidrogjeni është elementi i tretë më i bollshëm në trupin e njeriut, duke zënë rreth 10% të peshës totale të trupit.. Hidrogjeni është një komponent thelbësor i molekulave të ujit, si dhe acideve nukleike dhe lipideve.

Azoti është një tjetër element i rëndësishëm në trupin e njeriut, i cili përbën rreth 3% të peshës totale trupore. Azoti është një komponent thelbësor i aminoacideve, të cilat janë blloqet ndërtuese të proteinave.

Kalciumi është një element i rëndësishëm që gjendet në kocka dhe dhëmbë, dhe gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në tkurrjen e muskujve dhe transmetimin nervor. Elementë të tjerë të rëndësishëm në trupin e njeriut përfshijnë hekurin, i cili është i nevojshëm për prodhimin e hemoglobinës në qelizat e kuqe të gjakut dhe natriumin, i cili është i rëndësishëm për ekuilibrin e lëngjeve në trup.

Rëndësia e elementeve kimike në trup

kimia e trupit të njeriut

Elementet kimike të pranishme në trupin e njeriut janë të një rëndësie jetike për funksionimin korrekt të organizmit. Këta elementë janë të pranishëm në përmasa të ndryshme në inde dhe lëngje të ndryshme trupore dhe luajnë një rol vendimtar në mirëmbajtja e homeostazës, prodhimi i energjisë, sinteza e proteinave dhe rregullimi i proceseve fiziologjike.

Për shembull, kalciumi dhe fosfori janë elementë thelbësorë për formimin dhe mirëmbajtjen e kockave dhe dhëmbëve, dhe mungesa e tyre mund të çojë në probleme të kockave dhe dhëmbëve, si osteoporoza. Hekuri është i nevojshëm për prodhimin e hemoglobinës, e cila është proteina në qelizat e kuqe të gjakut që mbart oksigjenin në gjak. Mungesa e hekurit mund të çojë në anemi, e cila karakterizohet nga një ulje e numrit të qelizave të kuqe të gjakut dhe një ulje e aftësisë së gjakut për të transportuar oksigjen.

Elementet kimike gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm në prodhimin e energjisë në trup. Oksigjeni është thelbësor për procesin e frymëmarrjes qelizore, që është mënyra se si qelizat marrin energji nga lëndët ushqyese. Natriumi, kaliumi dhe kloruri janë elementë që janë të përfshirë në gjenerimin dhe transmetimin e impulseve nervore. dhe në ruajtjen e ekuilibrit të lëngjeve në trup.

Përveç kësaj, elementët kimikë janë gjithashtu të rëndësishëm për sintezën e proteinave dhe acideve nukleike, të cilat janë molekulat përgjegjëse për strukturën dhe funksionin e qelizave. Azoti, karboni, oksigjeni dhe hidrogjeni janë elementë thelbësorë që gjenden në aminoacide dhe nukleotide, të cilat janë blloqet ndërtuese të proteinave dhe acideve nukleike, përkatësisht.

elementet kimike Ato janë përbërës thelbësorë të trupit të njeriut dhe kryejnë një sërë funksionesh kritike në trup. Lmungesa ose teprica e disa elementeve mund të ketë efekte negative në shëndet dhe mirëqenie, ndaj është e rëndësishme të ruhet një ekuilibër i duhur i këtyre elementeve nëpërmjet një diete të ekuilibruar dhe një stili jetese të shëndetshëm.

Dhe nëse nuk kemi?

Rëndësia e elementeve kimike në trupin e njeriut

Nëse trupi i njeriut nuk do të kishte elementet thelbësore kimike, ai nuk do të ishte në gjendje të funksiononte siç duhet dhe në fund do të çonte në vdekje. Elementet kimike janë blloqet ndërtuese të të gjitha molekulave të pranishme në trupin e njeriut, duke përfshirë proteinat, lipidet, karbohidratet dhe acidet nukleike, të cilat janë kritike për jetën dhe shëndetin.

Për shembull, mungesa e oksigjenit mund të çojë në vdekjen e qelizave dhe mosfunksionim të organeve, gjë që mund të çojë në sëmundje kronike ose akute. Mungesa e kalciumit dhe fosforit mund të çojë në kocka të dobëta, fraktura dhe deformime të skeletit, ndërsa mungesa e hekurit mund të çojë në anemi dhe lodhje kronike.

Përveç kësaj, mungesa e elementeve të tjera kimike thelbësore, si p.sh zink, bakër dhe magnez, mund të ketë gjithashtu efekte negative shëndetësore, duke përfshirë uljen e imunitetit, mosfunksionimin e sistemit nervor dhe uljen e aftësisë së trupit për të prodhuar energji.

Shkurtimisht, mungesa e elementeve kimike thelbësore në trupin e njeriut do të kishte një ndikim të rëndësishëm negativ në shëndetin dhe mirëqenien, gjë që mund të çojë përfundimisht në vdekje. Prandaj, është e rëndësishme të hani një dietë të ekuilibruar që përmban të gjithë elementët kimikë thelbësorë në sasinë e duhur për të ruajtur shëndetin dhe vitalitetin e trupit.

Si t’i merrni ato

Elementet kimike të nevojshme për trupin e njeriut Ato merren nëpërmjet dietës dhe ushqimit. Një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar që përfshin një shumëllojshmëri ushqimesh të pasura me lëndë ushqyese thelbësore është mënyra më e mirë për të marrë elementët kimikë të nevojshëm për trupin e njeriut.

Për shembull, burimet e kalciumit dhe fosforit përfshijnë produktet e qumështit, peshkun, tofu, brokolin dhe spinaqin. Hekuri gjendet në ushqime të tilla si mishi i kuq, peshku, spinaqi, fasulet dhe drithërat e fortifikuara. Magnezi gjendet në ushqime të tilla si arra, fara, bishtajore, perime me gjethe jeshile dhe çokollatë e zezë.

Përveç kësaj, elementë të tjerë kimikë thelbësorë, si natriumi, kaliumi, kloruri dhe jodi, mund të merren përmes ushqimeve të zakonshme, si kripa e tryezës, bananet, domatet, fasulet e jodizuara dhe butakët.

Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se disa njerëz mund të kenë mangësi në disa elementë kimikë për shkak të sëmundjes ose një diete kufizuese. Në raste të tilla, mund të kërkohet shtesa dietike ose ndërhyrje mjekësore për të balancuar nivelet e këtyre elementeve kimike në trup.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për elementët kimikë në trup dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.