Eksoplanetët më të çuditshëm

Cilët janë ekzoplanetët më të çuditshëm?

Kërkimet mbi ekzistencën e jetës jashtëtokësore kanë magjepsur kureshtjen njerëzore për shekuj me radhë. Megjithatë, vetëm në vitin 1995 zbulimi i ekzoplanetit të parë që rrotullohet rreth një ylli të ngjashëm me Diellin tonë, shkaktoi një zgjerim të shpejtë në fushën e astronomisë kushtuar studimit të këtyre trupave qiellorë. Sot, eksplorimi i ekzoplaneteve është një nga fushat që përparon më shpejt brenda disiplinës. Të ekzoplanetet më të çuditshëm që ekzistojnë janë ato që kanë karakteristika unike dhe janë më larg.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilët janë ekzoplanetët më të çuditshëm që ekzistojnë dhe karakteristikat e tyre.

Çfarë janë ekzoplanetë

ekzoplanet i largët

NASA është shumë e fokusuar në studimin e ekzoplaneteve, të cilët janë planetë të vendosur jashtë Sistemit tonë Diellor dhe të njohur edhe si “planete ekstrasolare”. Aktualisht, më shumë se katër mijë ekzoplanetë janë identifikuar zyrtarisht, secila prej të cilave shfaq karakteristika unike që i dallojnë ato nga njëra-tjetra.

Agjencia Evropiane e Hapësirës, ​​ESA, deklaron se ndërsa disa ekzoplanetë janë aq të mëdhenj sa Jupiteri, ata kanë orbita shumë më afër yllit të tyre mëmë sesa Merkuri me Diellin. Nga ana tjetër, ka ekzoplanetë shkëmborë ose të akullt dhe disa që kanë nuk ka ekuivalente, të krahasueshme në sistemin tonë diellor.

Në të kundërt, ka sisteme që mbështesin shumë planetë, në të cilët këta planetë rrotullohen rreth dy yjeve në të njëjtën kohë, dhe disa prej këtyre planetëve kanë potencialin për të mbështetur ujë të qëndrueshëm në sipërfaqet e tyre, një komponent thelbësor për jetën si Toka.

Si zbulohen?

ekzoplanetet më të çuditshëm

Eksplorimi dhe identifikimi i planetëve ekstradiellorë mund të arrihet përmes disa qasjeve. Një teknikë e tillë përfshin studimin e sjelljes së yjeve, e njohur si metoda e yjeve të lëkundur. Kjo metodë sugjeron që kur një yll ka planetë që rrotullohen rreth tij, Tërheqja gravitacionale bën që ylli të devijojë nga orbita e tij e rregullt, duke rezultuar në një lëkundje të dukshme. Edhe pse kjo metodë lejon që planetë shtesë të zbulohen duke vëzhguar lëvizjen e yllit, është disi subjektive pasi lehtësia ose vështirësia e vëzhgimit të këtyre lëkundjeve varet nga madhësia e planetit.

Në rastin e ekzoplaneteve që janë të përmasave të ngjashme me Jupiterin, ylli mund të vërehet lehtësisht se i nënshtrohet lëvizjeve specifike që korrespondojnë me orbitën e planetit. Nga ana tjetër, zbulimi i lëkundjeve delikate të yllit është një sfidë kur kemi të bëjmë me ekzoplanetë me dimensione të ngjashme me ato të Tokës.

Një qasje tjetër, e njohur si tranzit, përfshin vëzhgimin empirik të një fenomeni specifik. Një tranzit ndodh kur një planet kalon përpara yllit të tij, duke shkaktuar një rënie të lehtë të shkëlqimit të yllit pasi planeti errëson pjesërisht dritën e tij.

Duke monitoruar nga afër luhatjet në shkëlqimin e një ylli gjatë një tranziti, astronautët marrin informacion të vlefshëm për madhësinë e planetit dhe afërsinë e tij me yllin. Kjo njohuri luan një rol themelor në kërkimin e jetës jashtëtokësore, pasi siguron të dhëna thelbësore për zonën e banueshme të planetit, ku mund të përcaktohen kushte të tilla si temperatura dhe ekzistenca e mundshme e ujit të lëngshëm, një komponent jetik për jetën.

Eksoplanetët më të çuditshëm

planetë shkëmborë

NASA filloi të lëshojë një anije kozmike të quajtur Kepler në vitin 2009 me qëllim të eksplorimit të ekzoplaneteve. Kepleri kërkoi me zell për planetë me karakteristika të ndryshme, të tilla si madhësi të ndryshme dhe modele orbitale, yje që rrotulloheshin rreth yjeve të madhësive dhe temperaturave të ndryshme. Ndërsa anija kozmike ka zbuluar me sukses mijëra ekzoplanete, Një nëngrup i këtyre trupave qiellorë vazhdon të magjeps shkencëtarët me natyrën e tyre enigmatike. Një vizitë në faqen e internetit të NASA-s, e dedikuar ekskluzivisht për vëzhgimin e ekzoplaneteve të zbuluara nga Kepler, do të sigurojë një paraqitje të shkurtër të këtyre zbulimeve magjepsëse.

Kepler 36B dhe 36C

Brenda të njëjtit sistem yjor, Kepler 36, ekziston një çift ekzoplanetësh magjepsës që ndryshojnë shumë nga njëri-tjetri. Pavarësisht pabarazive të tyre, të dy planetët orbitojnë shumë afër yllit të tyre pritës. Ajo që e bën intriguese këtë dispozitë është fakti se, ndërsa Kepler-36B, një planet 1,5 herë më i madh se Toka, përfundon një orbitë në vetëm 14 ditë, Kepler-36C është një Neptun përvëlues që ka një masë tetë herë më të madhe se Toka dhe një diametër 3,7 herë më të madh se planeti ynë.

Natyra unike e këtyre dy planeteve qëndron jo vetëm në madhësitë e tyre të kundërta, por edhe në përbërjet e tyre të dallueshme: njëri është një planet i fortë shkëmbor dhe tjetri i ngjan një gjiganti akulli të ngjashëm me Neptunin. Ky kombinim, së bashku me pozicionet e tyre në raport me njëri-tjetrin, paraqet një rast studimi intrigues. Ndërsa planeti 36B përjeton forca të forta baticore që ka të ngjarë të rezultojnë në aktivitet periodik vullkanik, planeti Kepler 36C zë një vend krejtësisht të ndryshëm me temperaturën e tij të veçantë. Kjo është arsyeja pse interpretimet e NASA-s të lidhjes midis këtyre dy ekzoplaneteve çdo 97 ditë janë kaq mahnitëse dhe frymëzuese vizualisht.

 Kepler 16B

Është identifikuar ekzoplaneti i parë i zbuluar ndonjëherë në orbitë rreth një ylli binar, i formuar nga një xhuxh portokalli dhe një xhuxh i kuq. Është një nga ekzoplanetët më të çuditshëm që ekzistojnë. I vendosur 200 vite dritë larg, ky ekzoplanet është afërsisht i njëjtë me Saturnin. Shkencëtarët e NASA-s kanë vlerësuar se Temperatura e sipërfaqes së saj varion ndërmjet -73° dhe -101° gradë Celsius për shkak të natyrës relativisht më të vogël dhe më pak intensive nga diejt e tij binjakë në krahasim me tonin.

Është interesante të theksohet se ky ekzoplanet u zbulua nga Kepleri ndërsa kalonte përpara yjeve të tij binare, gjë që ngjall mendime për skenën ikonike Tatooine nga saga e Star Wars, ku dy diej mund të shihen gjatë perëndimit të diellit.

Kepler 452B

Kepler 452B padyshim shquhet si ekzoplaneti që na fton të reflektojmë mbi praninë e mundshme të qenieve inteligjente përtej botës sonë. Ky trup qiellor, i paraqitur më 23 korrik 2015, Për nga madhësia është e ngjashme me Tokën dhe ka një mjedis mikpritës.

Emërtimi "kushëriri i Tokës" i është dhënë një ekzoplaneti të njohur si Kepler 452, i cili rrotullohet rreth një ylli të ngjashëm me Diellin dhe shtrihet brenda zonës së banueshme. Ky trup i veçantë qiellor është vetëm një nga ekzoplanetët e shumtë të dokumentuar nga NASA. Secili prej këtyre ekzoplaneteve posedon atribute unike dhe ofron një mori opsionesh intriguese për eksplorim. Për të gërmuar më thellë në botën enigmatike të këtyre trupave planetarë, mund të vizitoni faqen e internetit të Administratës Kombëtare të Aeronautikës dhe Hapësirës së nderuar të Shteteve të Bashkuara.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për ekzoplanetët më të çuditshëm dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.