Ekzoplanetë

ekzoplanetë

Kur analizojmë të gjithë planetët e Sistem diellor ne shohim se ka të dyja planetët e brendshëm si Planetët e jashtëm. Sidoqoftë, ka misione të ndryshme hapësinore që i janë kushtuar kërkimit të planetëve jashtë sistemit diellor. Planetët që zbulohen përtej kufijve të zonës së diellit tonë njihen si ekzoplanetë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini rreth ekzoplanetëve dhe cilat metoda përdoren për t'i zbuluar ato.

Çfarë janë ekzoplanetë

çfarë janë ekzoplanetët

Ka shumë projekte që përpiqen të kërkojnë ekzoplanetë përtej sistemit diellor. Ky term u referohet planetëve që ndodhen përtej sistemit diellor, megjithëse nuk ka një përkufizim zyrtar që plotëson karakteristikat specifike. Më shumë se një dekadë më parë, Unioni Ndërkombëtar Astronomik (IAU, në anglisht) ka bërë disa dallime për të qenë në gjendje të përcaktojë mirë termat e planetit dhe planetit xhuxh. Kur vendosni këto përkufizime të reja Plutoni nuk konsiderohej më zyrtarisht një planet dhe përshkruhej si një planet xhuxh.

Të dy konceptet u referohen trupave qiellorë që rrotullohen rreth diellit. Karakteristika e përbashkët që i përfshin është se ata kanë masë të mjaftueshme në mënyrë që graviteti i tyre të mund të kapërcejë forcat e trupit të ngurtë në mënyrë që ata të mund të fitojnë një ekuilibër hidrostatik. Sidoqoftë, siç e kemi përmendur më parë, e njëjta gjë nuk ndodh me përkufizimin e ekzoplanetëve. Deri më sot nuk ka konsensus për karakteristikat e përbashkëta me planetët që zbulohen përtej sistemit diellor.

Për lehtësinë e përdorimit, ajo i referohet ekzoplanetëve si për të gjithë planetët jashtë sistemit diellor. Kjo është, gjithashtu ato njihen me emrin e planetëve ekstrasolare.

tipare kryesore

planete jashte diellore

Meqenëse duhet të vendoset një konsensus për të përcaktuar, mbledhur dhe klasifikuar këto planet, duhet të përcaktohen karakteristikat e përbashkëta. Në këtë mënyrë, NJAB mblodhi tre karakteristika që duhet të kishin ekzoplanetët. Le të shohim cilat janë këto tre karakteristika:

 • Ata do të jenë objekte me një masë të vërtetë nën masën kufizuese për bashkimin bërthamor të deuteriumit.
 • Rrotulloni rreth një ylli ose mbetje yjore.
 • Paraqisni një masë dhe / ose madhësi më të madhe se ajo që përdoret si një kufi për një planet në sistemin diellor.

Siç pritej, karakteristikat krahasuese vendosen midis planetëve jashtë dhe brenda sistemit diellor. Ne duhet të kërkojmë karakteristika të ngjashme pasi të gjithë planetët zakonisht rrotullohen rreth një ylli qendror. Në këtë mënyrë, "sistemet diellore" krijohen njëkohësisht për të gjeneruar atë që ne e njohim si galaktikë. Nëse shikojmë në fjalorin e akademisë mbretërore Spanjolle shohim se termi ekzoplanet nuk është përfshirë.

Ekzoplaneta e parë u zbulua më shumë se një çerek shekulli më parë. Dhe është që në 1992 disa astronomë zbuluan një seri planetësh që rrotullohen rreth një ylli të njohur me emrin Lich. Ky yll është mjaft i veçantë në atë që lëshon rrezatim në interval shumë të shkurtër të parregullt.. Mund të thuash që ky yll funksiononte sikur të ishte një fener.

Disa vjet pas kësaj, dy ekipe shkencore gjetën ekzoplanetin e parë që rrotullohej rreth një ylli mjaft të ngjashëm me diellin. Ky zbulim ishte mjaft i rëndësishëm për botën e astronomisë, pasi demonstroi se planetët ekzistonin përtej kufijve të sistemit tonë diellor. Përveç kësaj, ekzistenca e planetëve që mund të orbitonin yje të ngjashëm me tonat u konfirmua. Kjo do të thotë, sisteme të tjerë diellorë mund të ekzistojnë.

Që atëherë, me përmirësimin e teknologjisë, komuniteti i cientifica ka qenë në gjendje të zbulojë mijëra ekzoplanetë në misione të ndryshme në kërkim të planetëve të rinj. Më i njohuri është teleskopi Kepler.

Metodat për të kërkuar ekzoplanetë

k2

Meqenëse këta ekzoplanetë nuk mund të zbulohen fizikisht, ekzistojnë teknika të ndryshme për të zbuluar ato planet që ekzistojnë përtej sistemit diellor. Le të shohim cilat janë metodat e ndryshme:

 • Metoda e tranzitit: është një nga teknikat më të rëndësishme sot. Qëllimi i kësaj metode është të masë shkëlqimin që vjen nga një yll. Kalimi i një ekzoplanete midis mbretit yll dhe tokës në mënyrë që shkëlqimi që na arrin të ulet në mënyrë periodike. Ne indirekt mund të nxjerrim përfundimin se një planet jashtë solarit ekziston në atë rajon. Kjo metodologji ka qenë shumë e suksesshme dhe është ajo që është përdorur më shumë vitet e fundit.
 • Astrometria: është një nga degët e astronomisë. Ai do të jetë më i ngarkuari për të analizuar pozicionin dhe lëvizjen e duhur të yjeve. Falë të gjitha studimeve nga astrometria, është e mundur të zbulohen ekzoplanetë duke u përpjekur të matni një shqetësim të vogël që yjet ushtrojnë në yjet që rrotullohen. Sidoqoftë, deri më sot nuk është gjetur asnjë planet jashtëtokësor duke përdorur astrometrinë.
 • Ndjekja e shpejtësisë radiale: është një teknikë që mat se sa shpejt do të lëvizë ylli në orbitën e vogël që gjenerohet nga tërheqja e ekzoplanetit. Ky yll do të lëvizë drejt dhe larg nesh derisa të përfundojë orbitën e tij. Ne mund të llogarisim shpejtësinë e anës së yllit të vijës së shikimit nëse kemi një vëzhgues nga toka. Kjo shpejtësi njihet me emrin e shpejtësisë radiale. Të gjitha këto variacione të vogla në shpejtësi shkaktojnë ndryshime në spektrin e shikimit të yjeve. Kjo është, nëse ndjekim shpejtësinë radiale mund të zbulojmë ekzoplanetë të rinj.
 • Kronometria pulsare: planetët e parë ekstrasolare vërtiteshin rreth një pulsari. Ky pulsar njihet si drita e yjeve. Ata lëshojnë rrezatim në interval të shkurtër, të parregullt si një far. Nëse një ekzoplanet rrotullohet rreth një ylli që ka këto karakteristika, rrezja e dritës që arrin në planetin tonë mund të ndikohet. Këto karakteristika mund të përdoren si një pamje për të njohur ekzistencën e një ekzoplanete të re që do të rrotullohet rreth pulsarit.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth ekzoplanetëve dhe mënyrës se si zbulohen ata.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.