Ekuacionet e Maksuellit

ekuacionet maksuell

Gjatë historisë ka pasur shumë shkencëtarë që kanë dhënë një kontribut të madh në shkencë që ka shkaktuar një përparim të jashtëzakonshëm. Ky është rasti i fizikanit skocez James Clerk Maxwell. Ky fizikan formuloi teorinë klasike të elektromagnetizmit duke zvogëluar faktin se drita është bërë nga fusha elektrike dhe magnetike që përhapen vazhdimisht nëpër hapësirë. Të gjitha këto zbritje u prezantuan në Ekuacionet e Maksuellit për të reflektuar dhe demonstruar teorinë tuaj. Kjo teori çoi në parashikimin e ekzistencës së valëve të radios dhe valëve të radios.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjithë biografinë, veprimet e historisë në lidhje me ekuacionet e Maxwell.

Biografia e Maksuellit

shkencëtar i mirë

Duhet të merret parasysh që të gjithë shkencëtarët fillojnë nga puna e bërë nga shkencëtarë të tjerë të kaluar. Kjo thënie është shprehur nga Njutoni në frazën e "Të gjithë shkencëtarët punojnë mbi shpatullat e gjigantëve". Kjo do të thotë që shumica e bëmave bëhen falë punës që ajo kishte bërë më parë shkencëtarë të tjerë. Ky fakt është veçanërisht i vërtetë në rastin e Maksuellit pasi ai ishte në gjendje të kombinonte të gjithë njohuritë që ekzistonin tashmë për 150 vjet në temën e punës së tij. Në këtë mënyrë, ju do të jeni në gjendje të shprehni parimet e energjisë elektrike, magnetizmit, optikës dhe ndërlidhjen e tyre fizike.

James Clerk Maxwell lindi në Edinburg në 1831. Familja e tij ishte e klasës së mesme. Ky njeri shfaqte gjithnjë një kuriozitet të veçantë nga fëmijëria e tij e hershme. Vetëm 14 vjeç tashmë kisha shkruar një letër. Në këtë punim përshkrova metodat e para mekanike për të qenë në gjendje të trajtojmë kthesat. Ai studioi në universitetet e Edinburgut dhe Kembrixhit ku mahniti studentët dhe mësuesit duke pasur parasysh aftësinë e tij për të zgjidhur probleme numerike. Të gjitha problemet u shfaqën në lëndët e matematikës dhe fizikës që ishin të vështira për pjesën tjetër të studentëve.

Në moshën 23 vjeç ai u diplomua në matematikë në Trinity College dhe dy vjet më vonë ai ishte në gjendje të merrte një pozicion si Profesor i Filozofisë në Kolegjin Marischal, Aberdeen. Në këtë sit ai qëndroi për 4 vjet dhe po falsifikonte njohuritë e shumëfishta. Në një mënyrë të tillë që në 1860 ai ishte në gjendje të merrte një pozicion të ngjashëm por në kolegjin prestigjioz King's College, Londër. Atshtë në atë kohë që filloi koha më e frytshme e gjithë karrierës së tij. Në këtë vend kishte një ekonomi shumë më të mirë që e lejoi atë të zhvillonte eksperimente dhe të provonte teoritë e tij.

Ekuacionet e Maksuellit

ekuacionet maksuell të shpjeguara

Ekuacionet e Maxwell janë mbase trashëgimia më e mirë që këtij shkencëtari i ka lënë. Meqenëse niveli i tij dhe kontributet e tij në shkencë po rriteshin, Ai ishte në gjendje të bashkohej me Shoqërinë Mbretërore në 1861. Kjo ishte ajo ku publiku ose teoria elektromagnetike e dritës u kthye me familjen e tij në shtëpinë e prindërve të tij në Skoci. Ai u emërua drejtor i laboratorit Cavendish në Kembrixh në 1871. Më në fund vdiq nga kanceri i barkut në moshën 48 vjeç në 1879.

Shtë botimi i artikullit me titull "Një teori dinamike e fushës elektromagnetike" ku për herë të parë u shfaqën ekuacionet e Maxwell. Këto ekuacione janë ato që shërbejnë për të shprehur në mënyrë të qartë dhe koncize të gjitha ligjet fenomenologjike mbi elektricitetin dhe magnetizmin. Duhet të kihet parasysh se ato ishin formuluar që nga shekulli i XNUMX-të dhe ishin mbështetur në ligjet e Amperi, Faraday dhe Lenz. Sot, shënimi vektor i përdorur u prezantua vite më vonë nga Heaviside dhe Gibbs.

Rëndësia e ekuacioneve të Maxwell

formula matematikore

Vlera e këtyre ekuacioneve dhe jo vetëm që qëndron në sintezën e të gjitha ideve të të gjithë shkencëtarëve që po jepnin informacion mbi elektricitetin dhe magnetizmin. Dhe a është kjo Ekuacionet e Maxwell zbuluan marrëdhënien intime midis energjisë elektrike dhe magnetizmit. Nga ekuacionet e tij, mund të nxirren ekuacione të tjera, siç është ekuacioni i valës që shërbeu për të parashikuar ekzistencën e valëve të një natyre elektromagnetike që janë të afta të përhapen me shpejtësinë e dritës.

Nga kjo mund të konkludohet se drita dhe magnetizmi janë aspekte të së njëjtës substancë dhe se drita është një shqetësim elektromagnetik. Falë kësaj, puna e Maxwell shërbeu për të sintetizuar dhe unifikuar optikën në elektromagnetizëm dhe zbuloi thelbin elektromagnetik që ka drita. Thelbi elektromagnetik i dritës duhej të eksperimentonte në një laborator dhe u krye nga fizikani gjerman Heinrich Hertz në vitin 1887, vite pas vdekjes së Maxwell.

Kjo mund të bëhet duke ndërtuar një oshilator që shërbente si lëshues dhe një rezonator që vepronte si marrës. Falë këtyre pajisjeve ishte e mundur të krijonim valë dhe t'i merrnim në një vend të largët dhe kjo shkaktoi një inxhinier italian me emrin Guillermo Marconi mund të përsosë teknikën për të gjeneruar një revolucion teknologjik. Ky revolucion teknologjik është komunikimi me radio. Pikërisht në këtë teknologji të zbuluar nga Guillermo Marconi bazohen disa nga elementët e përditshëm që kemi sot, siç janë celularët.

Të gjitha këto arsye janë të mjaftueshme për të besuar se ekuacionet e Maxwell, të cilat në fillim mund të duken disi më teorike sesa shkenca themelore, kanë përfunduar duke pasur zbatime të shkëlqyera në teknologjinë e sotme. Zbatimi i ekuacioneve të Maksuellit ka ardhur që të transformojë botën në një mënyrë të tillë që ne mund të komunikojmë në distancë duke përdorur telekomunikacionin.

Trashëgimia

Të gjitha këto kontribute nuk janë të kufizuara vetëm në teorinë e elektromagnetizmit dhe dritës. Mbani në mend se Maxwell ishte një fizikan mjaft kurioz, i cili gjithashtu iu përkushtua studimit të kinetikës së gazrave dhe termodinamikës. Këto aspekte janë aplikuar në metoda të ndryshme të analizës statistikore në mënyrë që të përcaktohet probabiliteti që një grimcë në një gaz të holluar të ketë një shpejtësi të caktuar. Ky zbulim ishte Sot ai e quan atë shpërndarjen Maxwell-Boltzmann.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth ekuacioneve të Maxwell dhe rëndësinë e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)