Eksperiment i tejkaluar

I tejkaluar

Studiuesi i njohur me emrin Hans Christian Oersted vëzhgoi në 1819 se si një gjilpërë magnetike mund të devijohej nga efekti i një rryme elektrike. Gjilpëra magnetike ishte një përbërje e një magneti në formë gjilpëre. Ky eksperiment ishte i njohur si Eksperiment i tejkaluar dhe zbuloi ekzistencën e një lidhjeje midis energjisë elektrike dhe magnetizmit. Deri në këtë kohë ata ishin dy elementë të ndryshëm, si dhe gravitacioni dhe energjia elektrike.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se nga përbëhet eksperimenti Oersted dhe cilat janë karakteristikat dhe reflektimet e tij.

Origjina e eksperimentit Oersted

Eksperiment i tejkaluar

Duhet të kihet parasysh se, në atë kohë, teknologjia aktuale nuk ekzistonte për të qenë në gjendje të kryente kërkime dhe deklarata në metodën shkencore. Eksperimenti i Oersted manifestohet se ekzistonte një lidhje midis energjisë elektrike dhe magnetizmit. Ligjet që përshkruajnë matematikisht ndërveprimet magnetike me energjinë elektrike u krijuan nga André Marie Ampère i cili ishte përgjegjës për studimin e forcave që ekzistonin midis kabllove përmes të cilave qarkullonin rrymat elektrike.

Gjithçka filloi falë analogjisë që ekziston midis magnetizmit dhe energjisë elektrike. Thisshtë kjo analogji që bëri që të bëhet një kërkim në marrëdhënien që ekziston midis tyre dhe që mund të shpjegojë karakteristikat e përbashkëta. Përpjekjet e para për të hetuar një marrëdhënie të mundshme midis ngarkesave elektrike të magneteve nuk dhanë shumë rezultate. Ajo që ata treguan është se duke vendosur objekte që ishin të ngarkuara elektrike pranë magneteve, u ushtrua një forcë e vetme midis tyre. Kjo forcë është tërheqëse globale si ajo që ekziston midis çdo objekti të ngarkuar me energji elektrike dhe një objekti neutral. Në këtë rast, objekti është magnet.

Magneti dhe objekti i ngarkuar elektrik tërheqin por nuk mund të orientohen. Kjo tregon se nuk ka asnjë ndërveprim magnetik midis tyre. Nëse po, nëse do të udhëzonin. Oersted së pari zhvilloi eksperimentin që tregoi ndihmën e marrëdhënies midis energjisë elektrike dhe magnetizmit. Tashmë në vit 1813 kishte parashikuar që mund të ketë një marrëdhënie midis të dyve, por ishte në vitin 1820 kur ai e verifikoi atë.

Kjo ndodhi ndërsa ai ishte duke përgatitur orën e tij të fizikës në Universitetin e Kopenhagës. Në këtë klasë, ai ishte në gjendje të shihte që nëse lëvizte një busull afër një teli që mbante rrymë elektrike, gjilpëra e busullës kishte tendencën të orientohej që të ishte pingul me drejtimin e telit.

tipare kryesore

parimi i magnetizmit

Dallimi themelor që ekziston i eksperimentit Oersted me përpjekjet e tjera të mëparshme që kishin rezultate negative është se eksperimenti i lakut dhe rrymës së ngarkesave që bashkëveprojnë me magnetin janë në lëvizje. Merrni parasysh këtë fakt, rezultati i eksperimentit Oersted mund të dihet pasi ishte propozuar që e gjithë rryma elektrike ishte e aftë të formonte një fushë magnetike. Ampere ishte një shkencëtar që përdori konceptin e marrëdhënies midis përmbytjes dhe magnetizmit për të qenë në gjendje të parashikonte një shpjegim për të gjithë këtë. Falë rezolucionit të tij, ai ishte në gjendje të krijojë një shpjegim që i dha zgjidhje sjelljes së magnetizmit natyror dhe ishte në gjendje të zyrtarizonte të gjitha zhvillimet në terma matematikorë.

Kontributet e eksperimentit Oersted

Eksperimenti dhe magnetizmi i tepërt

Gjetja që e gjithë rryma elektrike është e aftë të prodhojë një fushë magnetike mund të hapë shumë rrugë studimi mbi magnetizmin dhe marrëdhënien e tij me elektricitetin. Midis të gjitha këtyre rrugëve të hapura kishte zhvillime mjaft të frytshme që ne i zhvilluam në pikat e mëposhtme:

  • E përcaktimi sasior i fushës magnetike që prodhohet përmes llojeve të ndryshme të rrymave elektrike. Kjo pikë u përgjigj për shkak të nevojës për të prodhuar fusha magnetike me një intensitet dhe një rregullim të linjave të tyre që ishin të kontrollueshme. Në këtë mënyrë, ka qenë e mundur të trajtojmë përfitimet e magneteve natyrore dhe ka qenë e mundur të krijohen magnet të tjerë artificialë me një funksionim më efikas.
  • Përdorimi i forcave që ekzistojnë midis rrymave elektrike dhe magneteve. Falë njohjes së këtij fenomeni ka qenë e mundur të përdoren për ndërtimin e motorëve elektrikë, instrumente të ndryshëm që përdoren për të matur intensitetin e rrymës dhe aplikime të tjera. Për shembull, bilanci elektronik përdoret në shumë zona sot. Bilanci elektronik është ndërtuar në sajë të përdorimit të forcave që ekzistojnë midis rrymave elektrike dhe magneteve.
  • Shpjegimi i magnetizmit natyror. Falë përdorimit të eksperimentit Oersted, ka qenë e mundur të bazohet njohuria e grumbulluar gjatë kësaj kohe në strukturën e brendshme të materies. Fakti që çdo rrymë është e aftë të gjenerojë një fushë magnetike në afërsi të saj është theksuar gjithashtu. Si rezultat i kësaj, të gjitha sjelljet dihet se janë në gjendje të përfitojnë prej saj.
  • Efekti reciprok që mund të tregohet në eksperimentin e Oersted ka shërbyer për marrja industriale e rrymës elektrike dhe përdorimi i saj nga shumica e popullsisë. Ky përdorim bazohet në marrjen e rrymës elektrike nga një fushë magnetike.

Mendimet përfundimtare

Ne do të bëjmë një reflektim të vogël mbi eksperimentin Oersted dhe cilat janë kontributet e tij në botën e shkencës. Ne e dimë që tela përbëhet nga ngarkesa pozitive dhe negative. Të dyja detyrat janë të ekuilibruara me njëra-tjetrën në mënyrë që ngarkesa totale është pikë zero ne vizualizojmë kabllon e formuar nga dy rreshta të gjata paralele. Nëse e zhvendosim kabllon si një e tërë, dhe të dy në avancë asgjë nuk ndodh. Sidoqoftë, nëse vendoset kalimi i një rryme elektrike, rreshti përparon dhe prodhohet një fushë që devijon gjilpërën magnetike.

Nga kjo marrim pasqyrimin se ajo që prodhon fushën nuk është lëvizja e ngarkesave, por lëvizja relative e ngarkesave të një shenje në lidhje me atë të tjetrës. Shpjegimi pse lëviz gjilpëra është se rryma e kabllit të prodhimit të fushës magnetike linjat e së cilës hyjnë në njërin skaj dhe largohen në anën tjetër. Kështu lëviz gjilpëra duke ndjekur fushën magnetike.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth eksperimentit Oersted dhe kontributeve të tij në botën e shkencës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.