Çfarë është një ekoton

Ekotoni natyror

Kur lexojmë ose dëgjojmë fjalën ekotoni Moreshtë më e zakonshme që ne ngatërrojmë konceptin ose me diçka që lidhet me një ton ekologjik. Shtë një fjalë që nuk përdoret në fjalorin e zakonshëm dhe, prandaj, kuptimi zakonisht nuk dihet. Ekotoni nuk është asgjë më shumë sesa një zonë tranzicioni natyror midis dy ekosistemeve të ndryshëm dhe ngjitur.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për karakteristikat e ekotonit dhe mënyrën se si ato formohen.

Çfarë është një ekoton

Ekotoni është zona natyrore që ekziston midis ekosistemeve me karakteristika të ndryshme. Për shembull, mund të gjejmë një zonë tranzicioni midis një pylli dhe një fushe. Pylli nuk mbaron në një pikë ose, por zvogëlon dendësinë e tij pak nga pak. Kufiri ekologjik që ekziston midis ekosistemeve mund të jetë deri në disa qindra metra apo edhe kilometra. Sistemet mund të jenë:

 • Biome. Bioma është zona gjeografike e përcaktuar nga një sërë faktorësh klimatikë dhe gjeologjikë që përcaktojnë bimësinë dhe faunën që gjejmë në të.
 • Peisazhe.Kur analizojmë një peizazh mund të shohim se fundi i një lloji të ekosistemit nuk është përcaktuar plotësisht, por që, duke qenë një hapësirë ​​natyrore, ai ka fazat e tij të tranzicionit midis të cilave mbaron një zonë dhe fillon tjetra.
 • Ekosistemet.Ekosistemi është një zonë ku bashkëjetojnë specie të shumta që bashkëveprojnë me njëri-tjetrin dhe me elementë abiotikë.
 • Komunitetet ose popullatat. Në këtë rast, ne flasim për popullatat bimore dhe speciet e pemëve. Ato janë speciet që përfaqësojnë më së shumti zonat e tranzicionit midis sistemeve të ndryshme.

Pse formohet një ekoton

Fundi i një ekosistemi

Këto zona tranzicioni formohen për shkak të veprimit të ndryshoreve të ndryshme fizike dhe mjedisore. Ndër karakteristikat që kanë më shumë ndikim klima, topografia, përbërja dhe struktura e tokës ose prania e llojeve të ndryshme të popullatave, qofshin ato kafshë apo bimë, të cilat quhen biotop.

Në varësi të këtyre ndryshoreve dhe vlerave të tyre, tranzicioni mund të jetë më i beftë ose më gradual. Për shembull, ekzistenca e një rrjedhe lumore mund të jetë fundi i një sistemi dhe fillimi i një sistemi tjetër më papritur. Sidoqoftë, ekzistenca e një mali dhe një pjerrësi të konsiderueshme, mund të bëjë që fundi i një pylli të kalojë gradualisht.

Duhet të theksohet se kjo zonë e ndërmjetme ka një bashkim të madh biologjik. Kjo do të thotë se ka bashkëveprime midis specieve në zonat fqinje. Ne gjithashtu gjejmë një pasuri më të madhe biologjike. Ndërsa ekzistojnë ndërveprime më të mëdha midis individëve të specieve të ndryshme, më shumë përshtatje do të ndodhin në çdo lloj habitati ose biotopi. Ky fenomen njihet si efekti buzë.

Çdo specie ose bashkësi e specieve vepron në një mënyrë të caktuar në varësi të kushteve mjedisore që ekzistojnë në ekoton. Për shembull, këto kushte mund të vijnë për shkak të lloji i pH të tokës, temperatura mesatare, rrezatimi diellor incident, regjimi i erës ose sasia e ujit në dispozicion, ndër të tjera. Duke marrë parasysh vlerat e këtyre ndryshoreve dhe bashkëveprimin midis qenieve të gjalla, mund të shohim se secila specie do të përmbushë në mënyrë specifike një funksion brenda ekotonit. Kjo quhet një kamare ekologjike. Ne mund të gjejmë kamare ekologjike ku funksionet e secilës qenie të gjallë mund të jenë organizatorë, të zbërthejnë detyra, transportues ose shpërndarës, ndër të tjera.

Llojet ekotone

Zonat kalimtare

Siç kemi përmendur më parë, ekzistojnë lloje të ndryshme të ekotonit në varësi të llojit të ekosistemit që ekziston midis zonës së tranzicionit. Këto zona mund të ndahen ose kategorizohen në mënyra të ndryshme.

1º Nëse i referohemi llojit të biomës, ekotonet do të përcaktohen nga faktorë klimatikë si p.sh. uji, temperatura dhe faktorët topografikë.

2º Nëse i referohemi llojit të peizazhit, ekotonet do të karakterizohen nga lloji i klimës, topografia dhe disa karakteristika kimike të tokës gjithashtu mund të përfshihen.

3º nëse flasim për ekotone të popullatave ose komuniteteve, duhet të flasim ndikimi i bashkëveprimit midis specieve dhe efekti i tyre në përbërjen dhe shpërndarjen e tyre.

Do të vendosim disa shembuj të ekotoneve dhe karakteristikave të tyre:

Tundra dhe taiga me pyll boreal

Nëse shkojmë në Amerikë dhe Evropë mund të shohim se ka kufij midis tundrës dhe pyllit boreal. Ky është një shembull i një ekotoni midis dy biomave të ndryshme që karakterizohen nga të paturit e një klime të ndryshme midis secilës prej tyre. Në tundër gjejmë zona polare me temperatura që nuk i kalojnë mesatarisht dhjetë gradë. Reshjet e shiut janë zakonisht 250 mm në vit. Një nga karakteristikat që bie në sy në këtë zonë është ngrica e përhershme. Shtë një tokë që mbetet e ngrirë gjatë gjithë vitit.

Nga ana tjetër, ne kemi pyllin boreal që ndodhet në jug të tundrave. Në këtë ekosistem, temperatura mesatare varion nga 30 gradë nën zero deri në 19 gradë. Reshjet e tij janë mes 400 dhe 450 mm mesatarisht në vit. Prandaj, ekotoni që formohet midis këtyre dy biomave nuk është shumë i gjerë. Sidoqoftë, në Evropë mund të gjejmë një ekoton të gjatë deri në 200 kilometra. Karakterizohet nga të qenit një peizazh i fragmentuar në të cilin ka zona që janë të mbuluara nga pyje të dendura dhe të tjera në të cilat dominojnë likenet dhe shqopa.

Ligatinat

Isshtë një lloj tjetër ekotoni që zhvendoset midis një ekosistemi tokësor dhe një ujor. Kjo zonë e tranzicionit luan një rol themelor në higjenën mjedisore, prandaj ruajtja e saj është jetike. Kjo zonë ndihmon në përmirësimin e cilësisë së ujit duke kapur sedimentin, duke thithur lëndë ushqyese dhe duke lëshuar kimikate. Këto ekotone mund të jenë:

 • Oaz në shkretëtirë.
 • Pyll-savanë-shkretëtirë.
 • Zonë pyjore-pramo-vegjetative me lartësi të ulët.
 • Litoral

Siç mund ta shihni, është e nevojshme të ruhen të gjitha këto zona gjeografike pasi ato kanë një rëndësi të madhe biologjike. Ato janë kalime të formave të ndryshme të jetës në të gjithë planetin që nuk ndalen së kontribuari në pjesën e tyre për zhvillimin e qenieve të gjalla.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.