Ekosistemet kryesore për luftën kundër ndryshimit të klimës

blu-natyra

Ndryshimi i klimës po sjell pasoja serioze në një nivel global dhe efektet e tij po bëhen gjithnjë e më të dukshme. Ka mënyra për t’i ndaluar ato jo vetëm duke shmangur lëshimin e më shumë gazrave serë në atmosferë, por duke ndihmuar Tokën të ketë një kapacitet më të madh kur bëhet fjalë për energji. thithin CO2 nga atmosfera.

Në planetin tonë ka ekosisteme që janë kryesore për kontributin e kësaj përthithjeje. Eshte per shtretërit e barit të detit dhe ligatinat bregdetare.

Konferencat e para mbi zhytjet e karbonit bregdetar të gjetura në projekt po zhvillohen në Malaga Jeta BlueNatura. Ky projekt koordinohet nga Ministria e Qeverisë Rajonale të Andaluzisë për Mjedisin dhe Planifikimin Hapësinor. Gjatë këtyre sesioneve do të ketë biseda dhe debate intensive në të cilat do të marrin pjesë ekspertë shkencorë të fushës, administratorë dhe grupe të tjera. Ajo synon të jetë në gjendje të trajtojë rolin e ekosistemeve bregdetare dhe detare në procesin e thithjes dhe mbajtjes së CO2. CO2 është gazi serrë që çlirohet më shumë në atmosferë sot dhe ai me përqendrimin më të lartë (rreth 400 ppm).

Ky lloj i thithjes së CO2 në atmosferë nga ekosistemet bregdetare dhe detare quhet "Karboni blu". Këto konferenca janë brenda projektit European Life BlueNatura dhe inaugurimin e të cilit morën pjesë Drejtori i Përgjithshëm i Menaxhimit të Mjedisit Natyror dhe Hapësirave të Mbrojtura të Bordit, Javier Madrid dhe drejtori i IUCN-Med, Antonio Troya.

preri-posidonia

Në mënyrë që të njohim potencialin për karbon blu që kanë ekosistemet tona, është e nevojshme të jemi në gjendje të krijojmë një vetëdije kolektive për këtë potencial. Në këtë mënyrë, ata inkurajohen të punojnë me popullatat lokale që të jenë në gjendje të kuptojnë së bashku se si mjedisi që na rrethon mund të ndihmojë kundër ndryshimit të klimës dhe nuk është problem siç e shohin shumë njerëz.

Sa më shumë që mund të dini për oqeanet dhe funksionin e tyre, aq më mirë. Oqeanet kanë disa funksione jetësore që ruajnë ekuilibrin e planetit. Ai vepron si një lavaman i rëndësishëm karboni, gjithashtu thith nxehtësinë dhe prodhon gjysmën e oksigjenit që ne thithim.

Projekti Life BlueNatura është një projekt që përtërin kur bëhet fjalë për përmirësimin e njohurive në lidhje me funksionin dhe rolin e ligatinave, kënetave dhe shtretërve të bregdetit në bregdetin e Mesdheut në thithjen dhe mbajtjen e gazeve serë. Zonat e mbrojtura detare funksionojnë si vende ku funksioni i thithjes së CO2 mund të përdoret më shumë sepse ato janë vende ku bimësia detare zhvillohet më mirë. Meqenëse ato janë të mbrojtura dhe kanë kontroll më të madh mbi aktivitetet degraduese të kryera në atë hapësirë, ka më pak ndikim që zvogëlon biodiversitetin dhe ekuilibrin ekologjik të ekosistemit. Prandaj, zonat e mbrojtura detare janë një armë e mirë në luftën kundër ndryshimit të klimës sepse ato ndihmojnë thithjen dhe mirëmbajtjen e biodiversitetit

ligatinat

Keto dite "Ruajtja e mbytjeve të karbonit bregdetar" Ato mbahen në La Térmica, në Malaga dhe synojnë të shqyrtojnë njohuritë aktuale mbi ekosistemet bregdetare dhe detare përballë ndryshimit të klimës, si nga një perspektivë ekologjike dhe socio-ekonomike.

Do të jetë e mundur të mësohet rreth projekteve dhe përvojave që do të ilustrojnë aspekte të ndryshme të qeverisjes, tregjeve të karbonit dhe njohurive dhe vlerës së shërbimeve të ofruara nga këto ekosisteme detare dhe bregdetare, të tilla si kënetat dhe barishtet e detit, për popullatat lokale.

Projekti Life Blue Natura koordinohet nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, siç e kemi përmendur më parë dhe, përveç kësaj, ai tashmë ka si bashkëpunëtorë Agjencinë e Mjedisit dhe Ujit, Qendrën për Studime të Avancuara të Blaneve të Këshillit të Lartë për Shkencëtarët e Kërkimit, Qendra IUCN për Bashkëpunim Mesdhetar dhe Asociación Hombre y Territorio.

Ky projekt ka një kohëzgjatje prej 4 vjetësh. Ka filluar vitin e kaluar dhe ka një datë të skadencës 2019. Ka një buxhet për performancat e tij të vitit 2.513.792 euro, është financuar nga Programi Evropian LIFE dhe bashkëfinancuar nga CEPSA.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.