Ndryshimi i klimës shkakton humbje në sinkroninë e ekosistemeve

fluturat humbin sinkroninë me ekosistemet

Ndryshimi i klimës ka shumë pasoja serioze për ekosistemet. Speciet, si kafshët ashtu edhe bimët dhe organizmat e tjerë gjithashtu pësojnë ndryshime për shkak të efekteve të ndryshimit të klimës.

Me rritjen e temperaturave, ndryshimet në ciklet natyrore, rritjen e ngjarjeve ekstreme të motit, etj. Shumë kafshë dhe bimë nuk janë në sinkron me ekosistemet. Çfarë do të thotë dhe cilat janë pasojat që një specie humbet sinkroninë e saj me ekosistemet?

Evidenca e ndryshimeve në ekosisteme

lulëzimi parashikohet nga ndryshimi i klimës

Në këtë artikull do të flas për fenologjinë, kështu që do ta përcaktoj në rast se ka ndonjë dyshim. Fenologjia është marrëdhënia midis jetës së kafshëve dhe bimëve si funksion i ndryshimeve kohore. Për shembull, ciklet e riprodhimit ose folezimit të një zogu është një karakteristikë fenologjike.

Richard Fitter është një autor i dhjetra librave për lule, zogj dhe subjekte aleate, duke qenë një natyralist i njohur në vitet 90. Ai ishte duke shëtitur në mes të shekullit të kaluar dhe, për argëtim dhe jo për motive shkencore, ai po shkruante datën e lulëzimit të qindra specie bimësh, largimi i fluturave në fund të verës dhe shenja të tjera që shënojnë fillimin dhe mbarimin e stinëve. E gjithë kjo ato janë karakteristika fenologjike të specieve.

Me kalimin e kohës, djali i tij Alastair gjithashtu u bë një natyralist dhe si i rritur, ai kuptoi rëndësinë e shënimeve që babai i tij po bënte. Ata përbënin një nga të dhënat e pakta që ekzistuan mbi fenologjinë e shumë specieve. Në kohën kur ai filloi të kalonte nëpër të gjitha të dhënat, planeti tashmë po ngrohej për shkak të ndryshimit të klimës, dhe temperaturat globale ishin rritur tashmë 0,6 gradë gjatë 100 viteve të fundit.

Alastair vuri në dukje se të dhënat e marra në fillim të viteve 385 nuk treguan ndonjë model të qëndrueshëm. Duke krahasuar periudhat e lulëzimit të më shumë se XNUMX bimëve, ai zbuloi se ato kishin avanconi mesatarisht 4 ditë. Disa specie madje lulëzuan deri në dy javë më parë. Me këtë, ajo filloi të tregojë se ndryshimi i klimës po ndodh me një shpejtësi të jashtëzakonshme pasi, ndërsa temperaturat rriten, bimët "ndiejnë" pranverën shumë më herët, për këtë arsye ato lulëzojnë.

Raporti mbi ndryshimet në fenologji

ngrohja globale ngre temperaturat

Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike (IPCC) publikoi një raport që adreson marrëdhëniet midis specieve dhe temperaturës për të paktën 20 vitet e fundit. Nga më shumë se 500 specie zogjsh, amfibësh, bimësh dhe organizmash të tjerë të studiuar, 80% kishin ndryshuar, në mënyrën që do të pritej nga një rritje e temperaturave. Gjëra të tilla si data e riprodhimit ose migrimit, gjatësia e sezonit të rritjes ose madhësia dhe shpërndarja e popullsisë ndryshuan.

Ky raport konkludon se, gjatë gjithë shekullit të XNUMX-të, ndryshimi rajonal i klimës, në veçanti rritja e temperaturës si efekti më i kondicionuar, ai kishte pasur një ndikim në sistemet biologjike dhe ciklet e tyre natyrore.

Janë kryer hetime të ndryshme në të cilat bëhet një përpjekje për të studiuar nëse ngrohja globale dëmton marrëdhëniet midis bimëve dhe kafshëve në të njëjtin ekosistem. Në disa raste, rritja e temperaturave po degradon lidhjet në zinxhirin ushqimor dhe efikasitetin e disa organizmave për të mbijetuar në habitatet e tyre.

Disa kafshë dhe bimë ngrihen më herët

gjiri i madh nuk ndikohet nga ndryshimi i klimës, por ushqimi i tij është

Ekzistojnë lloje zogjsh siç është gjiri i madh (Parus major) që fillojnë ritualet e tyre vjetore të folezimit në prill dhe maj. Pas një hetimi të këtyre zogjve në të cilët ishin vendosur kurthe afër foleve të tyre për të qenë në gjendje të kapnin, peshonin, matnin ato, etj. U konkludua se, pas 18 vitesh masa (nga 1985 në 2003), fenologjia e gjoksit të madh nuk ndryshoi, pasi ata folezuan të njëjtën ditë vit pas viti. Mund të themi se ndryshimi i klimës nuk ka prekur bastunët. Sidoqoftë, ajo ka prekur një specie vemjet e fluturës së natës (Operophtera brumata) që, së bashku me speciet e tjera më pak të bollshme, shërbejnë si ushqim për zogjtë e rozës.

Aktualisht, numri maksimal i shushunjave të disponueshme për pulat e pulave Twoshtë dy javë përpara vitit 1985. Kjo kulm i rritjes së numrit të vemjeve përkoi në mënyrë të përsosur me periudhën e kërkesës më të madhe për ushqim të zogjve. Tani, shumica e Chickadees çelin kur sezoni i vemjeve ka mbaruar. Duke pasur parasysh mungesën e duhur të ushqimit, vetëm pulat e kafshëve që ngrihen herët janë të vetmet që janë në gjendje të hanë vemjet.

Uebi i ushqimit po humbet gjithashtu sinkroninë

vemja e fluturave ndikohet nga ndryshimi i klimës për shkak të përparimit të sythave të lisit

Jo vetëm që zogjtë ose mola janë jashtë sinkronizimit, por ato janë gjithashtu nivelet më të ulëta të zinxhirit ushqimor. Mola ushqehet me gjethet e reja dhe të buta të lisave ku janë shtëpitë e birrës. Në mënyrë që të mbijetojë, vemja duhet të çelë ashtu si plasin sythat dhe gjethet e lisit hapen. Nëse insekti del nga veza më shumë se rreth pesë ditë para se të shpërthejë e verdha, ajo do të vdesë nga uria. E njëjta gjë do të ndodhë nëse kjo ndodh më shumë se dy javë më vonë, sepse gjethet e lisit janë të mbushura me tanin, të urryera nga vemja.

Dhe është që në natyrë gjithçka ndjek një ekuilibër të saktë, një moment të përshtatshëm në të cilin speciet kanë probabilitetin e tyre maksimal të mbijetesës. Nuk është se gjërat funksionojnë në atë mënyrë sepse "diktohet" ose "urdhërohet" nga dikush, por përkundrazi speciet, si kafshët ashtu edhe bimët, i kanë këto cikle si kjo, sepse gjatë gjithë historisë, evolucioni dhe adaptimi e kanë bërë fenologjinë e saj të marrë këto periudha pasi që shkalla e suksesit të saj është më e lartë.

Me ndryshimin e klimës, të gjitha këto cikle po ndryshojnë në mënyrë dramatike. Shumë specie shohin shanset e tyre për të mbijetuar të zvogëlohen përballë skenarëve të tillë në ndryshim dhe variablave të tillë të ndryshëm atmosferikë. Një rritje e temperaturës shkakton përparimin e pranverës dhe ciklet e lulëzimit të shumë specieve të bimëve prej të cilave ato varen nga kafshët që të rriten. Nëse po e tërheqim këtë përmes zinxhirit ushqimor, ne e kuptojmë se ka një mori problemesh në sinkroninë e ekosistemeve dhe se ekuilibri i brishtë ekologjik nuk funksionon siç duhet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.