Ekosfera

ekosfera

Planeti ynë është një sistem natyror që përbëhet nga organizma të gjallë dhe një mjedis fizik ku ata bashkëveprojnë dhe jetojnë. Koncepti i ekosfera ai përfshin tërësinë e gjërave sikur të ishte një e tërë brenda ekosistemeve. Ne e dimë që ekosistemi është si shtëpia e organizmave që jetojnë në mes të natyrës dhe se siguron të gjitha burimet e nevojshme në mënyrë që ata të jetojnë, të ushqehen dhe të riprodhohen.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me ekosferën dhe karakteristikat e saj.

Çfarë është ekosfera

atmosferë

Koncepti i ekosferës është holistik, kështu që përfshin një sërë gjërash si një e tërë. Shtë një term që i referohet një ekosistemi në një mënyrë që zakonisht i afrohet nga një këndvështrim planetar. Për shembull, një ekosistem përbëhet nga atmosfera, gjeosfera, hidrosfera dhe biosfera. Ne do të zbërthejmë secilën nga pjesët dhe çfarë karakteristikash ka:

  • Gjeosfera: është ajo zonë që përfshin të gjithë pjesën abiologjike, siç janë shkëmbinjtë dhe toka. E gjithë kjo pjesë e ekosistemit nuk ka një jetë të vetën dhe organizmat e gjallë e përdorin atë për ushqim.
  • Hidrosfera: ai përfshin të gjithë ujin ekzistues në një ekosistem. Ekzistojnë lloje të shumta të ujit të pranishëm qoftë ai i freskët apo ujë i kripur. Në hidrosferë gjejmë lumenj, liqene, përrenj, përrenj, dete dhe oqeane. Nëse marrim shembullin e një ekosistemi pyjor, shohim se hidrosfera është pjesa e lumit që përshkon pyllin.
  • Atmosferë: të gjitha ekosistemet në botë kanë atmosferën e tyre. Kjo është, është ajri përreth ku shkëmbehen gazrat e prodhuar nga aktivitetet e organizmave të gjallë. Bimët kryejnë fotosintezë dhe lëshojnë oksigjen duke thithur dioksid karboni. Kjo shkëmbim gazi ndodh në atmosferë.
  • Biosfera: mund të thuhet se është një hapësirë ​​e kufizuar nga ekzistenca e organizmave të gjallë. Me fjalë të tjera, duke iu kthyer shembullit të ekosistemit pyjor, mund të themi se biosfera është zona e ekosistemit ku banojnë organizmat e gjallë. Mund të arrijë nga nëntoka në qiell ku fluturojnë zogjtë.

Ekosistemet dhe biomat

ekosistemet tokësore dhe detare

Ekosistemi i shkëlqyeshëm që përfshin ekosferën mund të ndahet në disa ekosisteme më të vegjël që janë më të lehtë për t'u studiuar dhe mund të gjenden një seri karakteristikash të veta që i bëjnë ato unike. Megjithëse të gjitha janë pjesë e njësive më të larta të quajtura bioma, ekosistemi mund të ndahet në një njësi totale. Kjo është, ekosistemi vetë ka të gjitha kërkesat për të qenë në gjendje të presë jetën dhe që ka bashkëveprime midis organizmave të gjallë dhe mjedisit. Një biome është një grup ekosistemesh të mëdhenj që bashkojnë karakteristika të ngjashme dhe që mund të jenë si ujorë ashtu edhe tokësorë.

Le të marrim shembullin e disa biomave: për shembull mund të gjejmë këneta, grykëderdhje, xhungla, çarçafë, zona të detit të hapur, etj. Nëse flasim për ekosisteme mund të flasim për njërën anë, një pyll, etj. Sidoqoftë, biomat janë tërësia e këtyre ekosistemeve ku mund të banojnë specie të ngjashme.

Tani është koha kur ne duhet ta fusim qenien njerëzore në ekuacionn Qeniet njerëzore ndajnë dhe klasifikojnë ekosistemet në mënyrë që t'i kuptojnë ato më mirë. Ju gjithashtu mund t'i shfrytëzoni dhe ruani ato sipas dëshirës. Një gjë është e qartë, natyra është një e tërë dhe ekziston një ndërlidhje e pashmangshme, konstante dhe komplekse midis organizmave të gjallë dhe mjedisit që përbën ekosferën.

Shpjegimi i ekosferës për fëmijët

Në një mënyrë më të thjeshtë, ne do të shpjegojmë ekosferën. Mund të konsiderohet sikur të ishte një ekosistem global në të cilin të gjitha gjallesat janë të lidhura me njëra-tjetrën drejtpërdrejt ose indirekt. Le të marrim shembullin e organizmave fotosintetike. Këto organizma janë përgjegjës për lëshimin e oksigjenit në atmosferë dhe u shërben qenieve të tjera të gjalla që të ushqehen. Cikli hidrologjik është gjithashtu një pjesë e ekosferës që ka rëndësi në të gjithë planetin. Të gjitha qeniet e gjalla e përdorin ujin pasi kemi nevojë për të që të mund të jetojmë.

Procesi që lëviz ujin nëpër oqeane dhe tokë është një fenomen themelor për jetën dhe ndodh në një nivel planetar. Ky është cikli hidrologjik. Për t’u kujdesur për planetin duhet të kujdesemi për ekosferën dhe të kujdesemi për veten.

Ekosfera dhe eksperimentet

gjeosfera dhe ekosfera

I njohur gjithashtu si ekosferë është një eksperiment i famshëm i kryer nga NASA me idenë e krijimit të ekosistemeve që do të ishin një lloj planeti miniaturë. Shtë bërë një përpjekje për të simuluar të gjitha marrëdhëniet e ndërlidhura midis organizmave të gjallë dhe jo të gjallë për të simuluar një planet tokë në një madhësi të vogël.

Brenda u prezantua një vezë kristali një substrat i ujit të detit, me karkaleca, alga, gorgonian, zhavorr dhe baktere. Aktiviteti biologjik kryhet në një mënyrë krejtësisht të izoluar, pasi ena është e mbyllur hermetikisht. E vetmja gjë që merr nga jashtë është drita e jashtme që të jetë në gjendje të ruajë ciklin biologjik dhe të fshehë praninë e diellit në planetin tonë.

Ky eksperiment i ekosferës u pa si një botë e përsosur ku karkalecat mund të jetonin për disa vjet falë vetë-mjaftueshmërisë së mjedisit. Përveç kësaj, nuk ka asnjë lloj ndotjeje mjedisore kështu që nuk ka nevojë për asnjë lloj pastrimi dhe mirëmbajtja e tij është minimale. Ky është një lloj interesant eksperimenti për të qenë në gjendje ta kuptoni atë, për aq kohë sa respektohet ekuilibri ekologjik, gjithçka mund të jetojë në harmoni.

Ne mund të krijojmë krahasime të caktuara me ato që po ndodhin sot në mënyrë që të kuptojmë dhe të bëhemi të vetëdijshëm për nevojën për të kryer disa kushte për të arritur dhe ruajtur ekuilibrin mjedisor përsëri. Me teknologjinë aktuale ne mund të gjenerojmë një sasi të madhe të energjisë ndotëse që po shkakton humbjen e ekuilibrit ekologjik në një nivel planetar. Ne po shkatërrojmë gjithashtu ekosistemet dhe habitatet e specieve të shumta, duke i çuar ato në zhdukje në raste të shumta.

Megjithëse ekosfera e planetit tonë është shumë më komplekse se ajo e eksperimentit, ciklet jetësore gjithashtu zhvillohen në një mënyrë të ngjashme. Ka disa elemente themelore që ndërhyjnë si ato janë ajri, toka, drita, uji dhe jeta dhe gjithçka lidhet me njëra-tjetrën. Disa pretendojnë se ekosfera është krijuar nga një dinamikë që çon në situata harmonike dhe kaotike.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth ekosferës dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.