A është ekonomia e Spanjës e përgatitur për ndryshimin e klimës?

Cambio climático

Ndaloni efektet e ndryshimit të klimës është e një rëndësie jetësore për të ardhmen e brezave tanë të ardhshëm dhe për garantimin e mirëmbajtjes së burimeve natyrore dhe biodiversitetit.

Sidoqoftë, veprimet për të frenuar ndryshimin e klimës, të tilla si ulja e emetimeve të gazeve serrë, janë të kushtueshme. Kërkon një buxhet paraprak dhe përgatitje. A është Spanja e përgatitur ekonomikisht për të kontribuar në uljen e efekteve të ndryshimit të klimës?

Marrëveshja e Parisit

Qindra vende në botë, kontribues në emetimet e gazrave që shkaktojnë ndryshimin e klimës, kanë ratifikoi Marrëveshjen e Parisit. Ky përcaktim nga vendet për të stabilizuar emetimet globale të CO2 nënkupton ndryshime të ndryshme në sistemin financiar global. Këto ndryshime bëjnë që qeveritë dhe bizneset të rregullojnë buxhetet e tyre. Po ekonomia spanjolle?

Kjo është një nga pyetjet që ekspertët në fushën e ndryshimit të klimës përpiqen t'i përgjigjen. Në një forum diskutimi të mbajtur në Madrid nga ltek shkolla e biznesit AFI dhe Instituti Francez për Zhvillim të Qëndrueshëm dhe Marrëdhënie Ndërkombëtare (Iddri), i quajtur "Menaxhimi i rrezikut klimatik dhe financimi i qëndrueshëm", Ata janë marrë me çështje të kësaj natyre.

Ratifikimi i Marrëveshjes së Parisit ka nënkuptuar "Një para dhe pas" në implikimet ekonomike që qeveritë do të kenë në luftën kundër ndryshimit të klimës. Këto implikime përfshijnë kompani me shumë aktive financiare me intensitet të lartë të karbonit. Për këtë, ata duhet të përcaktojnë hartat e rrezikut me të cilat do të përballen sektorë të ndryshëm ndërsa përparon tranzicioni i energjisë në burimet e ripërtëritshme. Kjo është, investitorët kanë filluar të pyesin nëse investimet që janë ekonomikisht fitimprurëse sot, bazuar në shfrytëzimin dhe nxjerrjen e lëndëve djegëse fosile, do të jenë të tilla në një të ardhme ku do të mbizotërojnë energjitë e rinovueshme.

Kjo qasje ndaj tranzicionit të energjisë, lufta kundër ndryshimit të klimës dhe dekarbonizimi, bën të mundur kryerjen e analizave të rreziqeve të mundshme klimatike që lidhen me investimet në institucione dhe korporata. Për shembull, duhet të bëni analiza të gjera në përfitimi i nxjerrjes së lëndëve djegëse fosile të pazbuluara ose kompani që janë duke zhvilluar aktivitetet e tyre në zona që janë më të ndjeshme të preken nga katastrofat natyrore të shkaktuara nga ndryshimi i klimës.

Përshtatja e ndryshimit të klimës

Reformat në sistemin financiar global

Bordi i Stabilitetit Financiar Theshtë organi i promovuar nga G20 për të reformuar sistemin global financiar. Për shkak të ndryshimeve dhe implikimeve të efekteve të ndryshimit të klimës, ata janë detyruar të vendosin implikimet financiare për ta luftuar atë në fokusin e përparësive të tyre.

Për t'u marrë me këto ndryshime financiare, ajo ka krijuar një grup pune i cili është përgjegjës për përgatitjen e një raporti që do të drejtojë vendet mbi implikimet financiare të rritjes së efekteve të ndryshimit të klimës.

Reformat dhe udhëzimet do të kryhen gjatë muajve nga tani deri në qershor në mënyrë që kompanitë dhe korporatat të mund të formojnë ndryshimet e tyre në sistemin financiar. Dokumenti që do të paraqitet në samitin e G20 në Qershor në Gjermani do të jetë një mjet që ndihmon në këshillimin e vendimmarrjes për rreziqet dhe mundësitë e paraqitura nga ngrohja globale, dhe si dhe qëllimet më të përshtatshme që duhet të zgjidhen për të bërë këto analiza.

Çfarë ndodh në Spanjë?

Në Spanjë, vetëdija për ndryshimin e klimës dhe ngrohjen globale nuk ndikon shumë në investime. Sot banka e Spanjës nuk e di sa pasuri ka shoqëruar me aktivet që punojnë me qymyr. Kjo është arsyeja pse ai nuk ka ndonjë strategji për të ndihmuar zhvillimin e veprimeve nëse tejkalohen pragjet e rrezikshme për shkak të efekteve të ndryshimit të klimës. Ata gjithashtu nuk e dinë cenueshmërinë e infrastrukturave ndaj rritjes së katastrofave natyrore.

Me pak fjalë, Spanja është, si gjithmonë, prapa pjesës tjetër të vendeve. Deri më sot, ai nuk e di rrezikun që ndryshimi i klimës mund të paraqesë në ekonominë tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.