Efekti Coanda

Efekti Coanda

Aerodinamika moderne funksionon me një nga efektet kryesore që bëhet thelbësore për të fluturuar aeroplanët. Ky efekt njihet si Efekti Coanda. Efekti Coanda është diçka e vështirë për tu shpjeguar, por bëhet një element tepër i rëndësishëm në një mënyrë të tillë që të jetë bërë baza e zhvillimit të automjeteve ajrore.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se cili është efekti Coanda dhe rëndësia e tij.

Cili është efekti Coanda

Rëndësia e efektit Coanda

Për të shpjeguar se cili është ky efekt, duhet të imagjinoni një qiri që digjet. Nëse e fikim këtë bukuri duke e fryrë, do të jetë diçka e menjëhershme. Nëse bëjmë të njëjtin ushtrim, por vendosim një kuti me një madhësi të arsyeshme midis qiriut dhe nesh. Gjëja më normale është të mendosh se është dhe na fryn, ajri do të shpërndahet në të dy anët dhe nuk do të godasë velën. Sidoqoftë, nëse përdorim një shishe verë në vend të një kuti, rezultati nuk do të jetë i njëjti. Logjika na bën të mendojmë se ajri gjithashtu do të shpërndahet në të dy palët dhe nuk do të jetë në gjendje të paguajë qirinjën.

Megjithëse duket disi e habitshme, qiriu mund të shuhet falë efektit Coanda. Dhe a është kjo Efekti Coanda shpjegon lakimin e lëngjeve kur bie në kontakt me një trup të fortë. Lëngjet fitojnë një ndryshim në lëvizje dhe zhvendosje kur përplasen me një trup të fortë.

Mund të thuhet se efekti Coanda është një seri ngjarjesh të afta për të përshkruar sjelljen e një lëngu kur ndikon në një sipërfaqe. Përdoret si parim që të gjithë lëngjet priren të tërhiqen nga sipërfaqet e afërta në vend që të kërcejnë ose të shkojnë. Kjo është e kundërta e një solide. Nëse një trup i ngurtë përplaset me një trup tjetër të ngurtë, gjëja më normale është se ajo do të kërcejë dhe devijojë trajektoren e saj. Sidoqoftë, në rastin e lëngjeve më është sjellë nga sipërfaqja e lëndës së ngurtë.

Eksperimentoni për të vërtetuar efektin Coanda

Efekt koanda e lëngjeve

Nëse kryejmë eksperimentin e mësipërm, mund të shohim se ajri tenton të ndjekë rrugën e lakuar të shishes në vend që të devijojë anash. Nëse hedhim një top tenisi kundër shishës së verës, shohim që trajektorja e topit do të ndryshohet, por nuk do të jetë paralele me konturin e shishes. Kjo na ndihmon të nxjerrim informacionin e nevojshëm për e di se një lëng do të ndjekë rrugën rreth një lënde të ngurtë.

Në terma të thjeshtë, viskoziteti i zhurmës është agjenti kryesor që duhet të ndodhë efekti Coanda. Kur lëngu ndikon për herë të parë në një trup që ka një kontur të lëmuar dhe të lakuar, viskoziteti i lëngut është ai që bën që grimcat të priren të ngjiten në sipërfaqen e lëndës së ngurtë. Kështu krijohet një fletë uniforme dhe paralele rreth trupit të lëndës së ngurtë. Dikush mund të krahasojë këtë tendencë për të formuar një lloj fletë rreth konturit të trupit sikur të ishte plastelinë.

Të gjitha grimcat në lëng, në këtë rast ajri, ato më pas ndikojnë në trup dhe gjenerojnë shtresa të reja paralele me atë fillestare. Kjo është mënyra se si gjenerohet një devijim në rrugën e lëngut.

Dobia dhe rëndësia

Efekti Coanda është demonstruar dhe përdoret çdo ditë në aviacion dhe gara motorike. Duhet ta dini se, në mënyrë që të optimizoni morfologjinë e automjeteve, duhet të dini efektin e fërkimit me ajrin. Nëse e dimë që grimcat e lëngut ngjiten në sipërfaqe, ne mund të krijojmë forma më të mira aerodinamike. Një shembull i përdorur gjerësisht nga efekti Coanda janë njëshit e Formula 1. Zona me ponto anësore, përfitojnë nga efekti Coanda për të kanalizuar një sasi të madhe të ajrit në zona të veçanta siç janë fundi i sheshtë, shpërndarësit dhe ailerons. Të gjithë këta elementë të një makine ndikojnë drejtpërdrejt në kapje ose në shpejtësinë maksimale.

Kjo e bën efektin Coanda një nga shtyllat thelbësore në automjetet sportive dhe aviacionin. E njëjta gjë vlen edhe për aeroplanët. Në krahë, rruga e ajrit pëson një lakim të lehtë që ndihmon në gjenerimin e forcave që ndihmojnë për të mbajtur aeroplanin në ajër. Ajri është i lakuar dhe, së bashku me depresionin, dhe ligjin e tretë të Njutonit ne njohim të gjitha forcat që veprojnë në krahun e avionit.

Falë efektit Coanda, rrjedhat e ajrit dhe çdo lëng tjetër mund të korrigjohen dhe drejtohen për të lejuar inxhinierët të hartojnë mjete më efikase të transportit. Ky ndikim i efektit Coanda në aerodinamikën e një automjeti është një element i rëndësishëm në ndërtimin e automjeteve më të sigurta dhe më të shpejta. Përveç kësaj, këto dizajne aerodinamike ndihmojnë në kursimin e shumë karburantit, pasi ato ndihmojnë në zvogëlimin e forcës së fërkimit me ajrin.

Karakteristikat dhe kuriozitetet

Efekti Coanda ka të bëjë me pasqyrimin e lëngjeve rreth një objekti. Nëse analizojmë të gjitha forcat dhe presionin atmosferik të ushtruar nga atmosfera në fluturimin me shpejtësi të ulët, ajri konsiderohet jo vetëm një lëng, por një lëng i pakompresueshëm. Që ajri është një lëng i pakompresueshëm do të thotë se vëllimi i masës së ajrit do të jetë gjithmonë konstant në kohë. Ne gjithashtu duhet ta dimë që rrjedhat e ajrit nuk ndahen nga njëra-tjetra në mënyrë që të formojnë zbrazëtira, të quajtura edhe zbrazëtira.

Ka shumë shkencëtarë që mohojnë që efekti Coanda të ndodhë në ujë. Thuhet se ky devijim nga rruga e ujit kur përplaset me sipërfaqen e një trupi të fortë është për shkak të tensionit sipërfaqësor. Prandaj, mund të thuhet se defekti Coanda nuk zbatohet për të gjitha llojet e lëngjeve, pasi që dendësia dhe viskoziteti i të njëjtit gjithashtu duhet të merren parasysh. Ne e dimë që ajri ka viskozitet të ulët, kështu që efekti Coanda ndodh me më shumë intensitet.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth efektit Coanda dhe rëndësisë së tij në aviacion dhe gara motorike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.