Cili është efekti foehn?

efekti foehn ka një pasojë lokale, por është i njohur në të gjithë botën

Ekzistojnë fenomene të panumërta në meteorologji që shpjegojnë shumë nga gjërat që ne ende nuk i dimë sot. Një nga ato gjëra për të cilat ne nuk e dimë se si funksionon janë ato situata në të cilat ajri është më i nxehtë se normal kur ka një erë perëndimore.

Kjo është për shkak të efektit foehn. Isshtë një fenomen që ndodh kur një masë e ajrit të nxehtë dhe të lagësht detyrohet të ngjitet në një mal. Kur ajri zbret nga ai, e bën atë me më pak lagështi dhe me më shumë temperaturë. A doni të dini gjithçka në lidhje me efektin foehn?

Si ndodh efekti foehn?

masa e ajrit të nxehtë ngrihet dhe humbet lagështinë

Në Spanjë, kur era e perëndimit fryn nga Oqeani Atlantik, masa ajrore duhet të kalojë disa male. Kur ajri takon një mal, ka tendencë të ngjitet për të kaluar atë pengesë. Ndërsa ajri rritet në lartësi, ai humbet temperaturën, pasi gradienti termik mjedisor shkakton që me rritjen e lartësisë, temperatura ulet. Sapo të ketë arritur majën e malit, ajo fillon të zbresë. Ndërsa masa e ajrit zbret përmes malit, ajo humbet lagështinë dhe rrit temperaturën e saj, në mënyrë të tillë që, kur të arrijë në sipërfaqe, temperatura e tij është më e lartë se ajo me të cilën filloi të ngjitet në mal.

Ky quhet efekti foehn dhe ndodh këtu në Spanjë kur fryn era perëndimore, megjithëse është karakteristikë e pothuajse të gjitha zonave malore. Ndërsa masa e ajrit të nxehtë ngjitet në mal, ajo zgjerohet, pasi presioni zvogëlohet me lartësinë. Kjo shkakton ftohje dhe rrjedhimisht një kondensim të vazhdueshëm të avujve të ujit, i cili çon në një çlirim të nxehtësisë latente. Rezultati është që ngritja e ajrit krijon formimin e reve dhe reshjeve. Ekzistenca e reve të amullt të përhershme (në majë) është tipike.

Normalisht efekti foehn shoqërohet me lëvizje ciklonike dhe ndodh vetëm kur qarkullimi i ajrit është aq i fortë sa është i aftë ta detyrojë ajrin të kalojë tërësisht nëpër mal për një periudhë të shkurtër kohe.

Efekti foehn në të gjithë botën

efekti foehn bën që retë të grumbullohen në male

Siç u përmend më parë, efekti foehn ndodh pothuajse në të gjitha zonat malore të botës, megjithëse efekti i tij është lokal. Efekti foehn gjithashtu ndodh në lugina. Pasoja e këtij efekti në një luginë është se ajo shtrembëron plotësisht komoditetin termik. Kushtet e temperaturës në fund të luginave janë zakonisht shumë kapriçioze. Ndonjëherë këto varen nga orientimi, thellësia, morfologjia (nëse është një luginë me origjinë lumore ose me origjinë akullnajore), etj. Përveç këtyre faktorëve të kondicionimit, kushtet e qëndrueshme meteorologjike gjithashtu ndikojnë, pasi ato janë të afta të shkaktojnë përmbysje të temperaturës që prishin modelet normale të sjelljes termike të atmosferës.

Kështu që mund të themi se efekti foehn është e aftë të transformojë në vetëm disa orë sasinë e lagështisë që kanë luginat. Ne do të vazhdojmë të shohim se çfarë pasojash ka efekti foehn në pjesë të ndryshme të botës.

Efekti Foehn në veri të Alpeve

efekti foehn rrit temperaturat kur bie ajri

Teoria e foehn na tregon se kur një erë e ngrohtë dhe e lagur fryn dhe takon një varg mali, në mënyrë që ta kalojë atë, ajo duhet të detyrohet të ngjitet. Kur kjo të ndodhë, avujt e ujit të bartur nga ajri ftohen dhe kondensohen, duke prodhuar shira në anën me erë të vargmalit. Kjo zvogëlon të gjithë lagështinë në ajër, kështu që në erë, kur ajri zbret, bëhet një brumë më i ngrohtë me shumë pak lagështi.

Sidoqoftë, kjo teori nuk funksionon kur përpiqemi të shpjegojmë efektin foehn në Alpe. Kur ndodh në vargjet alpine, ka një rritje të temperaturës, por nuk shoqërohet me reshje në jug të saj. Si mund të ndodhë kjo? Shpjegimi për këtë fenomen qëndron në faktin se erërat e ngrohta që arrijnë në luginat në veri të Alpeve nuk vijnë në të vërtetë nga shpatet e jugut, por nga lartësitë më të mëdha. Në këto raste, gjatë ngritjes së saj, masa e ajrit të ftohtë arrin një gjendje të qëndrueshmërisë statike që nuk lejon që ajo të arrijë majën e pengesës. Vetëm përmes grykave të thella, disa nga ky ajër i ftohtë i bllokuar bëjnë rrugën e tyre në veri në formën e një efekti foehn.

Për shkak të lagështisë së ulët në veri të Alpeve, ky efekt foehn formon qiell spektakolar, duke përshpejtuar gjithashtu procesin e shkrirjes me temperatura të larta. Efekti foehn është i aftë të jetë përgjegjës për ndryshimet e temperaturës deri në 25 gradë në një ditë dimri.

Efekti amerikan i Veriut

Kur ajri i nxehtë ngrihet, ai shkakton formimin e reve dhe reshjet në lartësi

Kur efekti foehn ndodh në Amerikën Veriore perëndimore quhet Chinook. Ky efekt ndodh kryesisht në rrafshnaltat ose fushat lindore të Maleve Shkëmbore në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada. Kur ndodh në këtë të fundit, era zakonisht fryn në një drejtim perëndimor edhe pse mund të modifikohet nga topografia. Shpesh Chinook fillon të fryjë në sipërfaqe kur një front i Arktikut tërhiqet në lindje dhe një masë detare e modifikuar hyn nga Paqësori, duke prodhuar rritje dramatike të temperaturës. Si çdo armik tjetër, Chinook erërat ato janë të ngrohta dhe të thata, zakonisht të forta dhe me shi.

Efekti i Chinook është të zbusë të ftohtin e dimrit, por më i forti është për të shkrirë 30 centimetra dëborë në vetëm disa orë.

Efekti Foehn në Ande

Në Ande (Argjentinë) në erë që rezulton nga efekti foehn quhet Zonda Wind. Kjo Zonda Wind është gjithashtu e thatë dhe me pluhur. Vjen nga Poli i Jugut dhe pasi kaloi Oqeanin Paqësor, ngrohet pasi ngjitet në kreshtat e maleve më shumë se 6 km të larta mbi nivelin e detit. Kur kaloni nëpër këto zona, Zonda Wind është i aftë të tejkalojë shpejtësinë prej 80 km / h.

Era Zonda prodhohet në thelb nga lëvizja verilindore e Fronteve Polare, dhe më pas nxehet nga zbritja gjeografike drejt luginave. Isshtë i njëjti mekanizëm për të rënë borë në lartësi të mëdha, i quajtur era e bardhë, me shpejtësi deri në 200 km / h. Kjo erë është e rëndësishme për këtë rajon të thatë dhe është e lidhur me akumulimin e borës në akullnajat. Efekti përfundon kur masat e ftohta të ajrit hyjnë në veriperëndim dhe zhvillohen vetëm midis majit dhe nëntorit.

Efekti Foehn në Spanjë

Në Spanjë njihen disa erëra kryesore. Për shembull, ábrego është një erë që vjen nga jugperëndimi. Shtë një erë e butë dhe relativisht e lagësht. Shtë i njohur mirë në Pllajë dhe në Andaluzi, pasi është bartës i shirave, dhimbjeve të kokës, ftohjeve dhe gjendjeve depresive. Theshtë era e stuhive të vjeshtës dhe pranverës që janë baza e bujqësisë me shi, pasi ato janë burimi kryesor i tij ujor. Vjen nga Atlantiku, nga zona midis Ishujve Kanarie dhe Azore.

Një tjetër nga efektet negative që sjell abrego është se, për shkak të lagështisë së tij të ulët, përhap zjarre. Ky lloj i erës është i kushtëzuar nga efekti foehn. Në bregdetin e Kantabrisë, Ábrego merr emra të tillë si Viento Sur, Castellano (nga Castilla, pra nga jugu), Campurriano (nga rajoni Kantabrian i Campoo) ose "Aire de Arriba" (nga La Montaña; pjesa më e lartë nga krahina). Nëse fryn shumë nxehtë, ata i referohen asaj si "e mbrojtur", ndërsa një "e abrilated" do të ishte periudha disa ditore nën atë regjim të erës.

Në Asturias perëndimore, Ábrego quhet edhe ajri i gështenjës, pasi kur fryn me forcë gjatë vjeshtës bën që këto fruta të bien.

Efekti foehn dhe bujqësia

Efekti foehn gjeneron ndikime në bujqësi

Ne kemi parë që efekti foehn është i aftë të shkaktojë një ndryshim të temperaturës deri në 25 gradë në dimër. Megjithëse ky efekt është kryesisht lokal, incidenca e tij në bujqësinë e një zone është mjaft e lartë. Në vendet ku ka një efekt më të theksuar foehn, për shkak të faktit se ajri zvogëlohet në lagështirë dhe rritet temperatura, bujqësia në këtë zonë është e detyruar të kultivojë shiun, meqenëse ujitja do të rriste kostot e prodhimit dhe do të zbrazë burimet ujore.

Nëse shohim bujqësinë argjentinase në një mënyrë më të përgjithshme, do të zbulojmë se një pjesë e madhe është zhvilluar si bujqësi me shi, në të cilën zhvillohen produkte me kërkesa të ulëta hidrologjike. Mbjellja e grurit, sojës dhe bagëtisë janë shembuj të bujqësisë më karakteristike të Argjentinës.

Në Kili, nga ana tjetër, ne gjejmë një prirje drejt bujqësisë së ujitur shumë më të lartë. Kjo është për shkak të ndryshimeve në incidencën e efektit foehn në zona të ndryshme.

Ju tashmë mund të njihni një tjetër nga fenomenet e meteorologjisë dhe funksionimin e saj në një mënyrë më të detajuar së bashku me pasojat e saj. Një fenomen që, megjithëse ka një efekt lokal, është i njohur në të gjithë botën.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Criado Garcia dijo

  Germán, dy ditë:
  Emri im është Pepe Criado dhe për më shumë se 15 vjet, unë u dëbova nga Iberia në SH.B.A. si Shef Rajonal i Operacioneve, për të gjithë Amerikën (Jug, Qendrore, Veri dhe Karaibe).
  Atje unë isha në gjendje të bëja një kurs tre-vjeçar në NOAA, i cili mund të ishte ekuivalent me diçka si "Asistent Meteorologjia e Zbatuar për Aviacionin" (pak a shumë).
  Tani, pas një paaftësie të shkaktuar nga kanceri që nga viti 2001 (unë tashmë jam 68 vjeç), u ktheva në Malaga, nga jam, duke jetuar aktualisht në Torremolinos.
  Për një shoqatë jo-fitimprurëse, lokale flamenco kulturore që boton një revistë çdo vit. Unë jam duke shkruar një artikull në lidhje me erërat dhe erërat mbizotëruese në Malaga, veçanërisht terrali dhe, meqenëse efekti foehn është i natyrshëm në këtë erë Malaga, përveç duke përfshirë grafikët që unë i kam konsideruar të nevojshme, do të doja të dija nëse mund të botonit një fotografi të ato që keni, ku efekti i lartpërmendur Foehn vlerësohet shumë qartë dhe do të guxoja t’i thoja pothuajse me ekzagjerim.
  Padyshim që do të vendosja autorin dhe shënimet që ju treguat dhe është e qartë se, kur ta kisha gati dhe para se ta botoja, unë do t'ju dërgoja artikullin e plotë me e-mail dhe kur të redaktohet, disa kopje me postë.
  Nuk e di nëse do të duket e përshtatshme.
  Faleminderit dhe nje perqafim,
  PP e ngritur

 2.   Mary dijo

  Mirëmëngjesi,
  Fotoja që ai vendosi në "efektin Foehn në Alpe" nuk është nga ajo zonë, ajo i përket Ishullit Kanarie të La Palma.