Efekti Fata Morgana

iluzione optike

Ne e dimë që natyra ka ende mijëra mistere për të zgjidhur. Ka edhe më shumë mistere kur vijnë nga deti. Disa vende në botë kanë një bukuri natyrore që i shtohet një iluzioni optik që vjen në befasi për të gjithë njerëzit që e vizitojnë atë. Sot do të flasim Efekti Fata Morgana. Ky efekt shfaqet në disa brigje dhe ka lënë pa fjalë të gjithë ata që kanë mundur ta vizualizojnë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se cili është efekti Fata Morgana dhe pse ndodh.

Cili është efekti fata Morgana

efekti fata morgana nga bregdeti

Emri i këtij efekti vjen nga legjenda e Mbretit Arthur. Shtë një karakter klasik në letërsinë evropiane. Mbreti Arthur kishte një gjysmë motër e cila ishte një magjistare aftësia e së cilës ishte të ndryshonte pamjen e saj. Njerka njihej si emri i Morgana le Fay, Morgane, Morganna, Morgaine dhe emra të tjerë. Sido që të jetë emri, ajo njihet si një magjistare apo magjistare që ka fuqi magjike.

Ky efekt është një iluzion optik i çuditshëm që lidhet me brigjet e Barcelonës, Norvegjisë, Zelandës së Re dhe, kryesisht, ngushticës së Mesinës, zona e Italisë së Jugut, midis Kalabrisë dhe Siçilisë. Karakteristikat magjike i atribuohen këtij efekti pasi ai mund të shfaqet në forma të ndryshme. Efekti Fata Morgana është gjetur me anije fluturuese, qytete lundruese, shkëmbinj, ajsbergë, male imagjinare ose ndërtesa që janë më afër botës së fantazisë sesa realitetit.

Ka shumë njerëz që tregojnë se keni jetuar iluzione optike si ato të përmendura në të gjitha brigjet. Rrjetet sociale janë mbushur me imazhe të pabesueshme në lidhje me efektin fata Morgana. Kush nuk e di se çfarë është ky efekt, ata besojnë se kanë zbuluar një mrekulli. Në histori të shumta Morgana është një dishepull i magjistarit Merlin. Ai është një personazh i trilluar edhe pse në disa vepra shfaqet si rivali i tij. Në mënyrë që ta magjepsë atë, Morgana është përgjegjëse për joshjen e tij për të transformuar pamjen e tij si me Arturo.

Ashtu si Morgana ishte e aftë të transformonte pamjen e saj dhe të mashtronte Arturon dhe Merlin, imazhet që shihen nga bregdeti janë po aq mashtruese dhe kjo është arsyeja pse ajo është shoqëruar me këtë emër.

Pse ndodh efekti fata Morgana

ishull lundrues

Le të shohim cilat janë arsyet e vërteta pse ndodh ky efekt. Kur rrezet e dritës që vijnë nga dielli vijnë fillimisht drejt, ato kalojnë nëpër atmosferë dhe të gjitha masat ajrore përreth. Kur ata takojnë masa disi më të dendura të ajrit, ata fillojnë të devijojnë trajektoren e tyre dhe të bëhen të lakuar. Fenomeni i devijimit të rrezeve të dritës njihet me emrin e thyerjes. Theshtë thyerja që gjeneron efekte të caktuara vizuale.

Me siguri keni udhëtuar ndonjëherë me makinë në një ditë të nxehtë dhe keni parë në distancë në një rrugë sikur të kishte ujë. Ndërsa afroheni, kuptoni se është vetëm një efekt vizual. Një nga faktorët që ndikon drejtpërdrejt në drejtimin e rrezeve të diellit është temperatura e shtresës së ajrit. Shtresa e ajrit që kalon nëpër rrezet e diellit është më e dendur sa më e ftohtë. Mirazhi ndodh kur rrezja e diellit së pari kalon përmes një shtrese të ajrit të dendur me një temperaturë të ulët që zakonisht është në shtresën më të lartë të atmosferës dhe uji arrin një shtresë me temperaturë më të lartë që është pjesa e poshtme dhe kjo është më pak i dendur. Kur kjo ndodh, ndodhin mirazhe dhe kur ndodhin në bregdet, ato quhen efekti fata Morgana.

Të gjitha mirazhet janë fenomene të shoqëruara me përhapjen e dritës në media që nuk janë homogjene. Indeksi i thyerjes ndryshon nga lartësia dhe nga sasia e dritës që marrim nga dielli. Trajektorja e kthesave varet nga dendësia e ujit dhe intensiteti i rrezeve të diellit. Kthesat e thënë kanë një konkavitet në drejtim të rritjes së indeksit të thyerjes. Kjo do të thotë, drita gjithmonë do të përkulet drejt mediumit që ka një indeks të thyerjes më të lartë. Ky medium mund të jetë ujë ose ajër.

Kushtet e trajnimit

efekti fata morgana

Ka disa kushte që të krijohet efekti fata Morgana. Para së gjithash, duhet të ketë një përmbysje termike midis shtresave më afër tokës ose ujit. Përmbysja termike është ajo në të cilën ekziston një shtresë e ftohësit të ajrit në sipërfaqe sesa në lartësi. Shtë plotësisht e kundërta e kushteve të zakonshme mjedisore. Kushtet e thënë janë ato në të cilat kemi ulje të temperaturës në lartësi. Kjo është, ndërsa rritemi në lartësi, ne ulim temperaturën. Në një përmbysje termike, e kundërta, ndërsa ne ngjitemi në lartësi, temperatura rritet.

Kur drita më në fund arrin në sipërfaqe, pozicioni aktual i objektit i nënshtrohet interpretimit njerëzor. Dhe është se formimi i imazhit kushtëzohet nga thyerja e dritës. Kjo thyerje është ajo që është përgjegjëse për ndryshimin e imazhit. Kështu, Jo të gjitha iluzionet optike të efektit Fata Morgana duken njësoj. Ka njerëz që dallojnë disa forma në iluzion dhe njerëz të tjerë i dallojnë të tjerët.

Vendi ku mund ta shijoni më shpesh këtë efekt është në Barcelonë. Në fakt, shumë njerëz ngrihen në agim për të parë pamjet e bukura që ofron ky efekt. Dhe është se ka shumë mëngjes ku ka kushtet e përshtatshme mjedisore të përmbysjes termike për gjenerimin e efektit fata Morgana. Gjithnjë e më shumë po flitet për të qytetet lundruese që pasqyrohen me këto iluzione. Megjithëse nuk është asgjë më shumë se një reflektim i një mirage, ai gjithmonë mund të befasojë qenien njerëzore me imagjinatën e ekzistencës së qyteteve lundruese dhe diçka magjike.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë është efekti fata Morgana dhe si ndodh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.