Efektet negative të shkrirjes në planet

Shkrirja e Arktikut

Ndryshimi i klimës ka pasoja të fuqishme dhe shkatërruese për gjeneratat tona të ardhshme. Në fakt, shumë nga efektet e tij tashmë po shihen sot. Sidoqoftë, përpjekjet globale për të zvogëluar emetimet e gazeve serë nuk janë ende të mjaftueshme dhe shkrirja e zonave të mëdha polare pasi Arktiku është i afërt.

Cilat janë pasojat që do të kishte shkrirja totale e Arktikut për botën?

Regjistrimet e fundit të temperaturës

Që nga viti 2014, kur u regjistruan temperatura mesatare më të larta globale që kur u mat, ka pasur një gati njëqind infeksione nga bakteret e gjinisë vibrio. Ky vit 2014 është vlerësuar si viti më i ngrohtë që kur janë regjistruar temperaturat. Midis baktereve të emërtuara, ne gjejmë ato që shkaktojnë kolera në brigjet e Suedisë dhe Finlandës. Disa nga këto raste kanë ndodhur rreth 160 milje nga Rrethi Arktik. Pse mund të ndikojnë këto baktere në gjerësitë gjeografike afër Arktikut?

Bakteret Vibrio

Bakteret e gjinisë vibrio

Efektet e ndryshimit të klimës që prishin ekosistemet

Ndryshimi i klimës dhe efektet e tij negative Ato po prishin funksionimin dhe gamën e shumë specieve të florës dhe faunës. Speciet më të prekshme nga këto ndryshime janë të lidhura me tropikët dhe po migrojnë në veri për shkak të rritjes së temperaturës. Këto baktere të gjinisë vibrio Ata kanë nevojë për temperatura të larta për të mbijetuar mirë dhe për shkak të rritjes së temperaturave në nivel global, ata munden të rritet zona e saj e shpërndarjes dhe të mbijetojë në vendet me gjerësi më të madhe veriore. Shfaqja e sëmundjeve dhe patogjenëve janë vetëm disa nga pasojat që do të ketë shkrirja e shkaktuar nga ndryshimi i klimës.

Shkrirja e Arktikut

Duhet përmendur se ngrohja globale nuk është e njëjtë në të gjitha pjesët e botës. Ka rajone të planetit që, për shkak të vendndodhjes së tyre gjeografike, nxehen më shumë se të tjerët. Për shembull, në Arktik një efekt i quajtur amplifikimi arktik për të cilat shkrirja atje është më e theksuar se në rajonet e tjera të ngrira. Kjo mund të shpjegohet në një mënyrë pak a shumë të thjeshtë: Shkrirja në favor të ujit zvogëlon aftësinë e rajonit për të pasqyruar rrezatimin diellor incidental. Kjo do të thotë, albedo tokësore Zvogëlohet pasi ka më pak akull për të reflektuar rrezatimin dhe, për këtë arsye, sasia e nxehtësisë që absorbohet nga toka është më e madhe. Kjo bën që sipërfaqja të nxehet edhe më shumë dhe të ushqejë shkrirjen, gjë që bën që patogjenët të hyjnë në këto zona më të banueshme dhe të përhapen.

Bakteret përhapen

Megjithëse këto baktere nuk mund të shihen, bakteret detare janë përbërësi kryesor i biomasës në oqeane. Kjo specie e emërtuar më parë e baktereve të gjinisë vibrio ato janë patogjene. Një rrezik tjetër që paraqitet nga shkrirja është shkrirja e permafrost nga skajet veriore të Siberia, Kanada dhe Groenlanda. Në të njëjtën mënyrë siç u përmend më lart, ndërsa e gjithë shtresa e akullit në tokë shkrihet, lejon që ky lloj i baktereve patogjene të përhapet dhe të shkaktojë sëmundje serioze.

Permafrost (tokë e ngrirë)

Permafrost (tokë e ngrirë)

Studiuesit e CSIC gjetën ADN nga viruse të panjohura deri më tani në liqenet Svalbard në qershor 2015. Dy muaj më vonë zbulimi i një virus 30.000 vjeçar i bllokuar në akullin siberian. Ky mund të jetë një problem serioz për shëndetin në të gjithë botën për shkak të faktit se funksionimi i këtij lloji të baktereve dhe fakti që ato mund të shkaktojnë sëmundje të reja tek njerëzit nuk është kuptuar mirë.

Paradoksi i shkrirjes dhe ndryshimi i klimës

Ndryshimi i klimës po shkrin akullin e Arktikut dhe kjo ushqen përsëri ndryshimin e klimës. Një raport gjithëpërfshirës nga Akademitë e Shkencave të SHBA mbi ndikimet globale të shkrirjes së Arktikut 2015 theksoi se si zvogëlimi i efektit albedo, çlirimi i metanit dhe karbonit të bllokuar në acar, ose ndryshimi i qarkullimit të oqeanit do të intensifikojë ngrohjen globale. Dhe kjo, ndoshta, shkatërrojë çdo akull të mbetur në Arktik.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.