Efektet e thatësirës në Spanjë

Rezervuari i Viñuela-s

Thatësira është një fenomen natyror që konsiston në një rënie të reshjeve nën mesataren (e cila do të ishte normale në një zonë) dhe, si pasojë, në një rënie të burimeve ujore të disponueshme, si në rezervuarë ashtu edhe në ujëmbajtës. Spanja përballet, duke përfunduar 2017, me thatësirën më intensive në 20 vitet e fundit.

Çfarë mund të bëjë Spanja për të ndaluar këtë situatë?

Thatësira më e keqe

thatësira në Spanjë

Mungesa e reshjeve të shiut po zvogëlon nivelet e rezervuarëve në pellgjet juglindore dhe, gjithashtu alarmuese, ato në veriperëndim. Nivelet janë rreth 30%, vlera që nuk janë parë kurrë që nga viti 1990.

Uji që bllokohet, pa llogaritur atë të shirave të fundit, është 20 pikë nën mesataren e 10 viteve të fundit. Klima e Spanjës ka qenë dhe do të jetë gjithmonë e thatë, me cikle thatësire pak a shumë 3-4 vjet. Sidoqoftë, kjo thatësirë ​​është më intensive në më shumë se 20 vjet.

Kjo situatë e mungesës së ujit bëhet delikate në pellgje të tilla si Miño-Sil, Segura, Júcar, Guadalquivir dhe veçanërisht në Duero, me gati 30% më pak se 10 vjet më parë.

Duke pasur parasysh situatën gjeografike të Spanjës dhe terrenit, thatësira janë mjaft të zakonshme. Prandaj, 75% e territorit spanjoll është e ndjeshme ndaj shkretëtirëzimit. Në periudhën 1991-1995 kishte tashmë një episod thatësire të ngjashme me këtë me vlera kaq të ulëta.

Kjo thatësirë ​​ishte për shkak të reshjeve të ulëta të shiut në 2014 dhe 2016, në të cilën ra 6% nën mesataren. Për më tepër, burimet kanë më pak shira dhe rrjetet e furnizimit të popullatës humbin pothuajse 25% të ujit.

Të gjithë këtyre faktorëve duhet t'u shtojmë rritjen e turizmit në pothuajse të gjithë territorin spanjoll, ata janë rritur zonat bujqësore për ujitje dhe, për shkak të rritjes së temperaturave mesatare, po kështu edhe shkalla e avullimit të ujit.

Vit shumë i thatë

rezervuarë të ulët

Ky vit hidrologjik i përmbyllur në tetor të këtij viti ka qenë shumë i thatë në përgjithësi. Zonat më të gjelbërta të Spanjës si Galicia, Castilla y León veriore, një pjesë e madhe e Asturias dhe Cantabria gjithashtu kanë pësuar një ulje drastike të reshjeve.

Zonat më të thata të vitit kanë qenë padyshim Extremadura, Andaluzia dhe Kanariet. Në këto bashkësi reshjet nuk e kaloi 75% të vlerës normale, duke e bërë atë vitin e tetë me reshjet më të pakta që nga viti 1981.

Që kur filloi ky vit i ri hidrologjik (2017-2018), situata vetëm është përkeqësuar. Në të dhënat mesatare prej 150 litra për metër katror të mbledhura normalisht nga tetori në nëntor, janë mbledhur vetëm 63. Kjo është, 58% më pak se normalja.

Pasojat e thatësirës

mansila

Në shumë rezervuarë në Spanjë, kanë dalë fshatra që ishin nën ujë për shkak të nivelit të ulët të ujit. Këto qytete ata ishin zhytur që nga vitet 60, gjatë krijimit të shumicës së rezervuarëve spanjollë. Disa nga këto qytete dhe monumente janë kisha e vjetër e Santa Eugenia de Cenera de Zalima në rezervuarin Aguilar de Campoo (Palencia) dhe qyteti i vjetër i Mansilla në La Rioja.

Një nga problemet kryesore që shkakton thatësira te popullatat është problemi i furnizimit. Shkurtimet e ujit janë të nevojshme për t'u mbrojtur burimet ujore për aq kohë sa të jetë e mundur. Qeveria siguron që po punon në maksimum për të shmangur kufizimet e ujit. Sidoqoftë, nëse kjo situatë vazhdon, disa popullata do të kenë probleme me furnizimin me ujë.

Siç mund ta shihni, përdorimi i mirë i qëndrueshëm i ujit është një nga shtyllat themelore të një vendi që vuan vazhdimisht nga thatësira. Humbja e 25% në rrjetin e furnizimit është e gjitha një humbje që nuk mund ta lejojmë. Për të shmangur këtë situatë, popullata duhet të arsimohet për të shfrytëzuar në maksimum këtë pasuri të çmuar dhe të pakët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.