Efektet e ndryshimit të klimës për të ardhmen

valët e nxehtësisë do të shkaktojnë shumë vdekje

Efektet e ndryshimit të klimës po bëhen më të theksuara. Ka valë nxehtësie gjithnjë e më intensive, më shumë stuhi tropikale, më shumë uragane, etj. Në mënyrë që të përcaktohet sasia e dëmeve të pritshme në të ardhmen me rritjen e këtyre dukurive ekstreme meteorologjike është kryer një studim dhe është botuar në revistën "The Lancet Planetary Health".

Sipas studimit, katastrofat klimatike të kësaj shkalle ato mund të shkaktojnë 152.000 vdekje në vit në të gjithë Evropën midis 2071 dhe 2100. Kjo do të thotë që dy në çdo tre njerëz që banojnë në Evropë në fund të këtij shekulli mund të preken nga ngjarje ekstreme klimatike dhe me probabilitetin e vdekjes.

Rritja e ngjarjeve ekstreme

Ky studim përqendrohet në analizimin e efekteve të mundshme të ndryshimit të klimës që mund të ndodhin në një të ardhme jo shumë të largët. Ndër të gjitha efektet e ndryshimit të klimës, studimi përqendrohet në shtatë katastrofat më të rrezikshme: valët e nxehtësisë, valët e ftohta, zjarret në pyje, thatësirat, përmbytjet dhe stuhitë.

Megjithëse vetëdija nuk është përhapur ende në të gjithë botën, ndryshimi i klimës është një nga kërcënimet më të mëdha për shëndetin e njeriut të shekullit XNUMX. Ka gjithnjë e më shumë rreziqe që prekin qytetet dhe të gjitha aktivitetet ekonomike njerëzore. Të gjitha këto rreziqe gjithnjë e më shumë lidhen me katastrofat që varen nga moti.

Nëse ngrohja globale nuk zvogëlohet urgjentisht dhe nuk ndërmerren masat e duhura, rreth 350 milion evropianë mund të ekspozohen ndaj ngjarjeve ekstreme të motit çdo vit deri në fund të shekullit.

Si pjesë e hulumtimit të tyre, grupi i Forzieri analizoi të dhënat e 2.300 fatkeqësive klimatike që ndodhën në Evropë midis 1981 dhe 2010, në mënyrë që të përcaktonin ndjeshmërinë e popullatave.

Siç kemi analizuar në artikuj të tjerë, Edhe nëse objektivat e Marrëveshjes së Parisit do të përmbusheshin, ne mund të ndalojmë ngrohjen globale mbi 2 ° C. Studimi pretendon se valët e nxehtësisë do të jenë fenomeni më vdekjeprurës që mund të shkaktojë pothuajse shumicën e të gjitha vdekjeve.

Siç mund ta shihni, ndryshimi i klimës po bëhet gjithnjë e më i theksuar dhe parashikimet që priten nuk janë aspak inkurajuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.