Efektet e ndryshimit të klimës maten më së miri nga hapësira

Planeti Tokë parë nga hapësira

Ndryshimi i klimës ka shumë efekte negative në planetin Tokë, të tilla si ngritja e niveleve të detit ose thatësira, por kur flasim për to ne zakonisht u referohemi vendeve shumë specifike, sikur pjesa tjetër e botës të mos ishte prekur. Tani, një ekip shkencëtarësh kanë zhvilluar një analizë shumë të hollësishme të asaj që po ndodh në shtëpinë tonë per dekada.

Këto studime gjithashtu janë kompletuar me informacionin e marrë nga satelitët vëzhgues të planetit, të cilat janë përgjegjëse për matjen e ndryshimeve në klimë dhe pasojat që ato kanë në sipërfaqe. Kështu, me këto të dhëna ata mund të dinë saktësisht se çfarë është matja e emisioneve të gazrave serrë, sa është ngritur niveli i detit, ose cila është sasia e akullit që është shkrirë.

Rritja e nivelit të detit

Rritja e nivelit të detit nga 1992 në 2015.

Vëzhgimi dhe matja e efekteve të ndryshimit të klimës nga Toka nuk mund të jetë gjithmonë shumë e dobishme. Vëzhgimi i planetit nga hapësira po luan një rol gjithnjë e më të rëndësishëm, që nga ajo kohë është një mënyrë për të kuptuar dhe kuptuar atë që po ndodh të jetë në gjendje të marrë masat e duhura.

Për të krahasuar të gjitha të dhënat, Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) ka lëshuar Nisma për Ndryshimin e Klimës (CCI) që integron grupe të dhënash nga misione të ndryshme vëzhguese të Tokës. Në këtë mënyrë, do të jetë e mundur të prodhohen rekorde globale dhe afatgjata që janë sa më të plota në lidhje me faktorët kryesorë që ndikojnë në planet, ajo që njihet si ndryshore thelbësore klimatike.

Emetimet e dioksidit të karbonit

Rritja e emetimeve të dioksidit të karbonit nga 2003 në 2015.

Këto të dhëna tregojnë qartë se klima po ndryshon shumë vitet e fundit. Për të marrë një pamje të plotë të situatës klimatike të Tokës, ne mund të shkarkojmë librin dixhital të ESA-s Klima nga Hapësira, i disponueshëm për Tabletat iPad y android.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.