Efektet e koronavirusit Covid19

Pandemia e koronavirusit është tashmë e vërtetë në të gjithë botën. Ajo që filloi si një rast i izoluar në Kinë ka rezultuar të jetë një pandemi globale. Ka efekte të shumta të koronavirusit Covid19 si për shëndetin e njeriut ashtu edhe për mjedisin. Duhet thënë se për këtë të fundit, koronavirusi është disi i dobishëm.

Në këtë artikull ne do të flasim për ato që janë efektet e koronavirusit Covid19.

Të infektuar në të gjithë botën

Ndër vendet më të prekura nga ky virus i përhapur gjejmë Kinën, Italinë, Gjermaninë dhe Spanjën. Lehtësia për përhapjen e këtij virusi nga një host në tjetrin e bën atë shumë të rrezikshëm. Si në të gjitha sëmundjet, ekzistojnë disa popullata në rrezik që kanë një problem më të madh me përhapjen e kësaj sëmundjeje. Në këtë rast, ata mbi 50 vjeç dhe që kanë patologji të mëparshme si diabeti, kanceri ose problemet e frymëmarrjes e kanë shumë më keq sesa të rinjtë e shëndetshëm.

Përballë rritjes vertiginoze të infeksioneve dhe shpejtësisë së tij, qeveria spanjolle ka dekretuar një gjendje alarmi për 15 ditë. Kjo ka bërë karantinë për tërë popullsinë që u detyrua të qëndronte në shtëpi për aq kohë sa ishte e mundur. Ju lejohet vetëm të dilni dhe të blini atë që është e drejtë dhe e nevojshme për të qenë në gjendje të mbani veten dhe disa nevoja themelore të tilla si shëtitja e qenit ose shkimi në punë.

Shumica dërrmuese e njerëzve telelektojnë që u lejon atyre të vazhdojnë ditën e tyre të punës nga shtëpia. Mbyllja e shtëpive është një nga strategjitë për të qenë në gjendje të kontrollojmë përhapjen e virusit dhe të kemi një kontroll më të mirë të kanalizimeve për të shmangur ngopjen.

Çfarë është një koronavirus

Ky virus prodhon një sëmundje infektive që shkaktohet nga koronavirusi që u shfaq në Wuhan në dhjetor të vitit të kaluar. Koronaviruse Ata janë një familje e gjerë virusesh që janë të afta të shkaktojnë sëmundje të ndryshme si te njerëzit ashtu edhe te kafshët. Këto lloje të epidemive zakonisht shkaktohen nga viruse nga kafshë që përdorin acid ribonukleik si material gjenetik për të qenë në gjendje të montohen dhe përfundojnë të transmetohen te qeniet e tjera të gjalla. I dyshuari kryesor për të qenë origjina e koronavirusit Covid19 është shkopi.

Ekzistojnë disa hulumtime që pretendojnë se mund të kishin qëndruar së pari te gjarpërinjtë. Megjithëse shumë njerëz e kanë krahasuar këtë virus me virusin e gripit, gripi i zakonshëm shkakton shumë më pak vdekje në përpjesëtim me të infektuarit. Në rastin e koronavirusit, ekziston një probabilitet i vdekjes prej 3.4% të rasteve dhe i gripit të zakonshëm më pak se 1%. Nuk dihet nëse ka një sjellje sezonale, kështu që nuk e dimë nëse do të fillojë të remitohet me ardhjen e pranverës në hemisferën veriore.

Një nga misteret që rrethojnë këtë virus është aftësia e tij për të mutuar. Kjo do të jetë një variabël përcaktuese për të ditur nëse një lloj vaksine do të jetë i mjaftueshëm për ta zhdukur atë ose nëse do të kthehet çdo sezon në një mënyrë të ndryshme. Virusi që u largua nga Wuhan nuk është saktësisht i njëjtë me atë që ka mbërritur në Spanjë. Gjenomet e para të plota SARS-CiV-2 janë marrë nga rastet e para të konfirmuara në këtë vend dhe është zbuluar se ajo vazhdimisht muton.

Efektet e koronavirusit Covid19

Megjithëse nuk dihet mjaftueshëm për të arritur në përfundime përfundimtare në lidhje me transmetimin e saj, ka shumë karakteristika klinike të sëmundjes dhe shkallën e përhapjes që na ndihmojnë të vendosim disa masa. Disa nga simptomat kryesore që pacientët frekuentojnë më shumë janë:

 • ethe
 • Cansancio
 • Kollë e thatë
 • Gulçim
 • Dhimbjet e muskujve në disa pacientë
 • Ngecjet e hundës në disa
 • Rinorrea jo te të gjithë pacientët.
 • Dhimbje fyti në disa pacientë
 • Diarre në disa pacientë.

Të gjitha këto simptoma janë zakonisht mjaft të lehta dhe shfaqen gradualisht. Disa nga njerëzit e infektuar nuk tregojnë asnjë nga këto efekte dhe simptoma dhe madje nuk janë të sëmurë. Vetëm një në gjashtë persona që kundër virusit zhvillon një sëmundje serioze dhe me shumë vështirësi në frymëmarrje. Këta njerëz janë veçanërisht të moshuarit dhe të cilët duket se kanë gjendje të mëparshme mjekësore si presion të lartë të gjakut, probleme të zemrës ose diabet. Në disa raste më serioze mund të shkaktojë pneumoni, sindromë të rëndë akute të frymëmarrjes dhe dështim të veshkave.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve vlerësojnë se simptomat mund të shfaqen në vetëm dy ditë ose maksimumi 14 ditë pas ekspozimit. Sidoqoftë, ka disa epidemiologë që sugjerojnë që periudha e inkubacionit për këtë koronavirus të ri mund të jetë deri në 24 ditë.

Efektet e koronavirusit Covid19 në ndotjen

Efektet e ndotjes së koronavirusit Covid19

Nëse kemi përfituar diçka të mirë nga kjo pandemi, ajo është ulja e ndotjes globale. Mbyllja dhe zvogëlimi i trafikut të përhapur të automjeteve ka kontribuar në përmirësimin e cilësisë së ajrit në shumë vende. Ajo ka shkaktuar një zvogëlim të aktivitetit industrial të transportit duke përdorur automjete me djegie të karburanteve fosile.

Vetëm disa javë më parë janë botuar disa studime dhe imazhe satelitore që tregojnë se si kriza e kësaj pandemie ka ulur të gjitha emetimet e CO25 në Kinë me 2% dhe tregon një rënie të ndjeshme në Itali me përqendrimin e ndotësve siç është dioksidi i azotit që ndikon negativisht në cilësinë e ajrit dhe është një gaz serrë.

Ndotja e ajrit ka rënë ndjeshëm pasi koronavirusi detyron të gjithë qytetarët të mbyllen në shtëpi. Ndotja gjenerohet kryesisht nga aktiviteti njerëzor pasi gazrat emetohen përmes tubave të shkarkimit dhe gjenerimit të energjisë elektrike. Veçanërisht termocentralet me qymyr rritin emetimet e dioksidit të karbonit. Falë kufizimeve të udhëtimit, shumë kompani dhe fabrika kanë mbyllur dhe kanë përdorur më pak energji.

Në Madrid dhe Barcelona, ​​cilësia e ajrit gjithashtu ka filluar të përmirësohet pas dekretit të gjendjes së alarmit Bravo për të kripura. Mund të ketë disa ndryshime të lehta në shtresat e reve të të dhënave të jetës dhe ndryshimin e klimës, megjithëse është mjaft e sigurt që zvogëlimi i emetimeve përkon me bllokimin në Itali, në të cilin gjithashtu vërehet një përmirësim i cilësisë së ajrit.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth efekteve të koronavirusit Covid19.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.