Edafologji

bimësia në llojet e ndryshme të tokave

Shkenca e tokës është një shkencë mjaft e re, qëllimi kryesor i së cilës është studimi i tokës. Duket në fund të këtij shekulli të kaluar dhe studion tokën nga të gjitha pikëpamjet. Studioni morfologjinë, përbërjen, vetitë, formimin, shpërndarjen, taksonominë, dobinë, rikuperimin dhe konservimin. Shtë një degë që studiohet edhe në shkencat e mjedisit pasi ka aplikime të mëdha në mjedis.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat, fushën e studimit dhe konceptet e edafologjisë.

tipare kryesore

horizontet e tokës

Në edafologji ekziston një koncept i tokës dhe tokës që shpesh është çorientues. Sidoqoftë, toka konsiderohet të jetë shtresa e sipërme e sipërfaqes së ngurtë të planetit. Kjo shtresë formohet nga moti i shkëmbinjve në të cilët mund të rrënjosen bimët. Toka është një mjedis i veçantë ekologjik për lloje të caktuara të qenieve të gjalla dhe në sajë të kësaj ato mund të zhvillohen dhe të riprodhohen. Koncepti i tokës mund të thuhet gjithashtu si një përzierje pak a shumë e lirë e fragmenteve të vogla të shkëmbinjve dhe materialeve me origjinë organike që, së bashku me lëngje dhe gazra në përmasa të ndryshme, përmbush një kapacitet të caktuar prodhues.

Duhet të merret parasysh se edafologjia është e rëndësishme për shumë degë. Për shembull, kur studioni dobinë e një toke për bujqësinë, është e rëndësishme të njihni të gjithë përbërësit e tij dhe kapacitetin prodhues që ka. Kur grimcat zakonisht studiohen, disa aspekte kryesore duhet të merren parasysh. Nga njëra anë, karakteristikat e vendit ku ndodhet dhe karakteristikat specifike të tokës. Ndër këto karakteristika kemi përbërjen, morfologjinë dhe vetitë.

Kur analizojmë karakteristikat e vendit për të kryer një studim në shkencën e tokës, duhet të marrim parasysh aspektet themelore. Këto janë si më poshtë:

  • Forma e terrenit: korrespondon me faktorin e relievit në të cilin është formuar toka.
  • Pjerrësia: pjerrësia është shkalla e pjerrësisë së relievit. Pjerrësia duhet të përcaktohet sa më saktë që të jetë e mundur. Zakonisht zakonisht i referohet mesit të pjerrësisë ku ato janë tokë.
  • Bimësia: bimësia me përdorim të mirë që i jepet tokës studiohet për të parë llojin e kultivimit, qoftë artificial apo natyral, që ekziston. Kur i referohemi artificialit, ne u referohemi bimëve të rritura nga njerëzit.
  • Klima: klima nxirret nga të dhënat që sigurohen nga stacionet meteorologjike. Në varësi të klimës së një zone, karakteristikat e tokave të saj priren të ndryshojnë.

Aspektet e edafologjisë

studimi i tokës në edafologji

Ne do të shohim se cilat janë aspektet kryesore të edafologjisë që kanë të bëjnë me karakteristikat e tokës. E para nga të gjitha që është për të studiuar në një tokë është morfologjia e saj. Nga morfologjia, horizontet, ngjyra, struktura, poroziteti, tipari i origjinës biologjike, aktiviteti dhe struktura njerëzore studiohen. Të gjitha këto aspekte janë të rëndësishme për të analizuar një tokë në tërësinë e saj. Ne do të shohim se cilat janë të gjitha këto pika dhe për çfarë kanë të bëjnë.

Horizontet edafike

Horizontet i referohen larmisë morfologjike të tokës për të krijuar një sistem të rreptë emërtimesh. Isshtë përcaktuar me një shkronjë të madhe që tregon llojin gjenetik. Disa shkronja përdoren për horizonte organike, të tjera për horizonte minerale dhe të tjera për të parë se cilat janë shtresat e përbëra nga materiali origjinal pak a shumë i transformuar. Disa nga shkronjat mund të shoqërohen nga të tjera për të përshkruar një karakteristikë të rëndësishme që nuk përfshihet në përkufizimin e shkronjës përkatëse të madhe. Ky është zakonisht një numër.

Horizontet kalimtare janë ato që ndodhen midis dy shkrimeve. Në këtë mënyrë, ne shohim se këta banorë kanë prona të përziera dhe është e vështirë të zgjedhësh njërën prej tyre. Horizontet e përziera janë ato që ndodhen midis dy parimeve që janë të ndërhyrë në mënyrë të tillë që të përbëjnë një përzierje të plotë. Ai ndryshon nga tranzicioni tjetër midis të dy vetive janë të përziera plotësisht.

Ngjyra dhe struktura në shkencën e tokës

Ngjyra e një dyshemeje është shumë e ndryshueshme por gjithashtu shumë e rëndësishme. Matrica e horizonteve dhe prania e njollave janë diferenciale kur identifikohen llojet e tokave. Të gjithë mineralet thelbësore që përbëjnë fraksionin argjilor janë me ngjyrë të bardhë. Sidoqoftë, nuk është ngjyra e zakonshme që kanë argjilat që nxirren nga toka. Ngjyra nuk është në vetvete një pronë e lehtë, por përkundrazi na ofron karakteristika të shumta për formimin e një toke dhe sjelljen e tij.

Sa i përket strukturës, bëhet fjalë për mënyrën në të cilën grimcat e tokës shpërndahen sipas madhësisë. Përcaktimi i tij duhet të bëhet me anë të një analize përkatëse. Sidoqoftë, në fushë mund të shihni indirekt disa topa të vegjël midis gishtërinjve për të ditur se çfarë lloji i shoqatës po vjen. Me disa përvoja, mund të dallohen disa lloje strukturore të tokave.

Poroziteti, tiparet dhe veprimtaria njerëzore

edafologjia si shkencë

Përcaktimi i porozitetit duhet të bëhet me metoda indirekte si dhe përshkueshmëri. Marrëdhënia midis këtyre dy formave ndihmon në përcaktimin e dendësisë dhe mbajtjes së ujit të tokës. Kapaciteti i mbajtjes së ujit është i rëndësishëm nëse toka do të përdoret për kopshtari ose bujqësi. Të gjithë ata mund të na informojnë për vëllimin e përgjithshëm të purove që ekzistojnë në një tokë. Nuk na ofron mënyrën në të cilën poret shpërndahen në të gjithë tokën ose formën ose orientimin e tyre. Sidoqoftë, është një informacion përcaktues për aspekte të caktuara të tokës.

Një aspekt tjetër i dukshëm është shkatërrimi relativ midis horizonteve të ndryshme të tokës. Në shumë raste zakonisht është e mjaftueshme për të shpjeguar sjelljen e saj. Kur u referohemi tipareve me origjinë biologjike, ne po përshkruajmë praninë e një kafshe ose provat e saj në një moment. Për shembull, mund të ketë mbetje nga metamorfoza, galeri, fole, etj. Le të jenë tipare të pranisë së një kafshe. Aktiviteti njerëzor është gjithashtu i rëndësishëm për t'u analizuar në një tokë që do të përdoret për të. Prania e fragmenteve të Lozada, mbeturinat, provat e mbeturinave ose ndonjë material të huaj në tokë dhe se ka prova të ndërhyrjes njerëzore është e rëndësishme të analizohet.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth edafologjisë dhe mënyrës se si ajo studion tokën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.