Dyshemetë termike

dyshemetë termike

Në fushën e meteorologjisë botanike, dyshemetë termike për të ndarë brezat e ndryshëm që përcaktohen nga lartësia në një mal ku ka ndryshime në temperaturë dhe elementë të tjerë të klimës. Faktori përcaktues klimatik është lartësia mbi nivelin e detit dhe variabli kryesor meteorologjik që ndikohet nga ky qëndrim është temperatura.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat dhe rëndësinë e dyshemeve termike.

tipare kryesore

llojet e dyshemeve termike

Dyshemetë qeramike përcaktohen si variacione klimatike që ndodhin në zonat malore. Relief ndikon gjithashtu në reshje, pasi erërat e mbushura me lagështi përplasen me malet dhe kanë tendencë të ngrihen. Dyshemetë termike zakonisht vlerësohen shumë më tepër në zonën intertropikale, ndërsa në zonat e buta ato janë të përcaktuara dobët. Kjo sepse temperatura në zonat e buta dhe të ftohta ndikohet më shumë nga ndryshimet vjetore të rrezatimit diellor.

Nëse analizojmë kontekstin, shohim se ka ndryshime të ndryshme në lartësi dhe ato janë ato që përcaktojnë ndryshimet e konsiderueshme të temperaturës. Kështu krijohen të paktën 5 dysheme termike, më e ulta është dyshemeja e ngrohtë dhe pastaj dyshemetë e butë, të ftohtë, të moor dhe të akullt. Për secilin prej kateve, përcaktohet një amplituda në ndryshimin e lartësisë së temperaturës, si dhe karakteristikat e tjera shoqëruese.

Diferencimi i dyshemeve termike buron rrënjësisht nga diapazoni i temperaturës i vendosur qartë në zonën intertropikale. Në zonën e butë, temperatura zvogëlohet me lartësinë, por nuk është një efekt i tillë i dukshëm. Kjo pasi në zonat e buta ka faktorë të tjerë që janë më përcaktues, siç është gjerësia gjeografike. Gjerësia gjeografike është një nga ndryshoret që ndikohet nga rrezatimi diellor që merr në varësi të orientimit të pjerrësisë. Në pjesën e tropikëve është pothuajse një raport i rrezatimit diellor që mbërrin dhe incidencës së erërave dhe shirave.

Dyshemetë termike, temperatura dhe lartësia

larmi e florës dhe faunës

Temperatura dhe gjerësia gjeografike janë variablat kryesorë që përcaktojnë dyshemetë e ndryshme termike. Ajri nxehet për shkak të rizgjedhjes që arrin në tokë dhe ajri i nxehtë zvogëlon intensitetin, prandaj, duke qenë më i lehtë, ai tenton të rritet. Temperatura mesatare zakonisht ulet midis 0.65 dhe 1 gradë për çdo 100 metra që rritet lartësia.

Mali dhe lartësia e secilit mal gjithashtu ndikojnë në regjimin e erës dhe reshjet e shiut. Kjo pasi nëse një mal ndërhyn në shtegun e erërave të mbushura me lagështi, ato ngjiten dhe përfundojnë duke rënë në pjesën më të lartë të malit. Nëse lartësia e malit është e lartë, erërat qetësohen dhe lagështia kondensohet në lartësi për të shkaktuar reshje. Në malet e larta, prurjet zakonisht arrijnë të shkarkojnë lagështirën në zonën e erës dhe në shpatin e errët është zakonisht më e thatë.

Latitude është pozicioni i një zone në lidhje me Ekuatorin dhe ndikon në dyshemetë termike në incidencën e rrezatimit diellor gjatë gjithë vitit. Nga gjerësia gjeografike zbulojmë se mënyra në të cilën rrezatimi diellor ndikon në shiritin intertropik është uniforme. Nuk ka rëndësi në cilën pozicion është rreth diellit, pasi zona tropikale gjithmonë merr rrezatimin e saj. Nga ana tjetër, ne kemi që, në gjerësitë gjeografike më të larta, kjo nuk ndodh. Dueshtë për shkak të pjerrësisë së boshtit të tokës që rrezet e diellit godasin Në një mënyrë të prirur dhe lartësia nuk e ndryshon ndjeshëm temperaturën, pasi ka më pak rrezatim diellor.

Llojet e dyshemeve termike

bimësia e evropës

Ekzistojnë afërsisht 5-6 lloje të dyshemeve termike në zonën intertropikale. Dallimi themelor i këtyre dyshemeve është temperatura. Le të shohim cilat janë llojet e ndryshme që ekzistojnë:

Kati termik i ngrohtë

Oneshtë ai që paraqet temperatura të larta në intervalin prej 28 gradë mesatarisht në kufirin e tij të ulët dhe 24 gradë në një lartësi prej 900-1000 metra mbi nivelin e detit. Në këtë dysheme termike paraqiten ekosistemet e pyjeve tropikale të shiut, pyjeve gjetherënës, savanave dhe disa prej zonave të thata dhe gjysmë të thata të botës. Në pjesën e poshtme të zonave të vendosura në Ekuador, priten sasi të mëdha shiu për shkak të konferencës së erërave të lagështa nga të dy hemisferat.

Dysheme termike premontane

Isshtë e njohur gjithashtu me emrin e dyshemesë gjysmë të ngrohtë përfshin zonat e vendosura midis 900-1700 metra mbi nivelin e detit. Arrin një temperaturë mesatare prej 18-24 gradë. Këtu janë pyjet me re të ulta malore dhe shiu orografik zhvillohet. Ky shi është për shkak të atyre masave ajrore në ngjitje që kondensohen në re dhe prodhojnë shi.

Kati termik i zbutur

Njihet gjithashtu me emrin mesotermal. Zonat e midis 1000-2000 metra mbi nivelin e detit. Temperatura mesatare e tij është rreth 15-18 gradë, duke arritur 24 gradë në disa zona. Në këto gjerësi gjeografike formohet pylli me re të larta dhe në gjerësitë gjeografike subtropikale pyjet halore. Këtu ekziston edhe fenomeni i shiut orografik në shirat horizontale.

Kati termik i ftohtë

Njihet gjithashtu me emrin mikrotermal. Shtë një dysheme ku mbizotërojnë temperaturat e ulëta, mesatarisht rreth 15-17 deri në 8 gradë. Ata zakonisht janë në lartësi midis 2000-3400 metra mbi nivelin e detit. Këtu arrihet kufiri i pemëve, kështu që është lartësia maksimale që të zhvillohet kjo lloj forme jete. Vetëm speciet që janë përshtatur në këto klima mund të zhvillohen.

Dysheme moor

Shtë ajo rrip termik që është midis 3400-3800 metra mbi nivelin e detit dhe temperaturat bien nga 12-8 në 0 gradë. Temperaturat e natës arrijnë pikën e ngrirjes dhe madje paraqesin reshje në formë dëbore. Në disa raste ka mjaft reshje, por në shumicën e tyre disponueshmëria e ujit është një kufizim.

Zakonisht ndodh kryesisht në zonat më të larta dhe më të thata pasi që erërat e mbërritura kanë shkarkuar të gjithë lagështinë e tyre në rrugë.

Kati i akullt

Zakonisht ndodhet midis 4.000-4.800 metra mbi nivelin e detit dhe korrespondon me zonën e borës së përhershme. Këtu reshjet janë në formën e borës dhe temperaturat e ulëta parandalojnë shkrirjen e tyre, duke dëmtuar rajonin diellor në sasi të mëdha.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth dyshemeve termike dhe karakteristikave të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.