dylbi astronomike

dylbi të mira astronomike

L dylbi astronomike Ato janë instrumente optike të krijuara posaçërisht për vëzhgimin qiellor. Ato përbëhen nga një palë dylbi, secila e pajisur me një sërë lentesh dhe prizmash, të cilat lejojnë një pamje të zmadhuar dhe të detajuar të objekteve qiellore, si yjet, planetët, Hëna dhe trupa të tjerë astronomikë. Ka mijëra modele si dhe avantazhe dhe disavantazhe të përdorimit të dylbive astronomike.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për dylbi astronomike, cilat janë më të mirat, avantazhet dhe disavantazhet.

dylbi astronomike

dylbi astronomike

Këto dylbi janë krijuar për të maksimizuar aftësinë vëzhguese të përdoruesit duke ofruar një imazh të qartë dhe të qartë të qiellit të natës. Në përgjithësi, dylbitë astronomike kanë një hapje më të madhe se dylbitë konvencionale, që do të thotë se ata kapin më shumë dritë. Kjo veçori është thelbësore për vëzhgimin astronomik, pasi shumë objekte qiellore janë shumë të zbehta dhe kërkojnë një sasi të madhe drite për t'u zbuluar.

Përveç hapjes, një tjetër specifikim i rëndësishëm i dylbive astronomike është zmadhimi ose zmadhimi i tyre. Zmadhimi përcakton sa herë zmadhohet imazhi i parë me dylbi. Edhe pse një zmadhim i lartë mund të duket i dobishëm, ai gjithashtu mund të kufizojë fushën e shikimit dhe të vështirësojë stabilitetin e imazhit. Prandaj, gjetja e ekuilibrit të duhur midis zmadhimit dhe hapjes është thelbësore për një përvojë të rehatshme dhe efektive shikimi.

Avantazhet dhe disavantazhet

dylbi

Përdorimi i dylbive është mënyra më e mirë për të filluar të familjarizoheni me yjet dhe të përgatiteni për të përdorur teleskopin. Dylbitë janë më të lehta për t'u përdorur sesa teleskopi, me zmadhim më të ulët dhe një fushë shikimi më të gjerë. Nuk është e nevojshme të keni dylbi përpara se të përdorni një teleskop., por me to do të mësoni të skanoni qiellin dhe të gjeni rrugën tuaj më lehtë.

Ju nuk keni nevojë për një investim të madh për të filluar vëzhgimin astronomik, dhe dylbitë janë më pak të kushtueshme se teleskopët. Përveç kësaj, dylbi do të jenë të gjitha pajisjet që ju nevojiten, edhe pse nëse janë shumë të mëdha do të duhet të përdorni një trekëmbësh. Me një teleskop, ju duhen domosdoshmërisht montime, okularë, filtra...

Përdorimi i dylbive është aq i lehtë sa edhe një fëmijë mund të mësojë t'i përdorë ato pa ndihmë.. Kur shikohet me dylbi, shihet me të dy sytë, njësoj si me sy të lirë. Është më e lehtë dhe më e natyrshme sesa të shikosh me një sy, si të shikosh përmes teleskopit. Përveç kësaj, ekzistojnë modele teleskopësh që tregojnë imazhin me kokë poshtë, gjë që e ndërlikon eksplorimin e qiellit.

Me dylbi nuk e keni këtë problem dhe orientimi është shumë më i lehtë dhe më intuitiv. Do të mund të ndiqni shtigjet e yjeve dhe të hidheni nga ylli në yll pa u humbur. Truku është të zgjidhni një yll referimi të ndritshëm si pikënisje.

Ashtu si dylbitë e ndotjes, dylbi janë të gjithanshëm dhe mund t'i përdorni gjithashtu për të parë tokën gjatë ditës.

Sigurisht, këto dylbi kanë edhe disa disavantazhe gjatë përdorimit të tyre:

 • Fuqia e ulët e dylbive është një avantazh për gjetjen e objekteve, por një disavantazh nëse doni të shihni detaje në objekte.
 • Nëse dëshironi të merrni imazhe më të detajuara të hënave të Jupiterit ose Mjegullnajës së Orionit, do t'ju duhet një teleskop.
 • Nëse dylbi janë të rënda ose kanë zmadhim të lartë, do t'ju duhet një trekëmbësh për të reduktuar dridhjet e duarve tuaja.

Këshilla për përdorimin e tyre

vështrimi i yjeve

Kur vëzhgojmë qiellin e natës me dylbi astronomike, duhet të kemi parasysh disa aspekte. Le të shohim disa këshilla për të mësuar se si t'i përdorim ato në mënyrë korrekte:

 • stabiliteti: Për të përfituar përvojën më të mirë të shikimit, është e rëndësishme t'i mbani të qëndrueshme dylbitë. Përdorni një trekëmbësh ose një mbajtëse të përshtatshme për të mbajtur dylbitë. Kjo do të reduktojë dridhjet e duarve dhe do të lejojë shikim më të qartë dhe më të mprehtë.
 • Rregullimi i fokusit: Përpara se të filloni të vëzhgoni, sigurohuni që ta vendosni saktë fokusin e dylbisë. Rrotulloni unazën e fokusit derisa të merrni një imazh të qartë dhe të qartë. Mund të përqendroheni në objekte të largëta, si pemë ose ndërtesa, për t'u siguruar që dylbitë janë rregulluar siç duhet përpara se të synoni drejt qiellit.
 • Vendndodhja e objektit: Përdorni hartat e yjeve, aplikacionet celulare ose softuerin e astronomisë për t'ju ndihmuar të gjeni objektet qiellore që dëshironi të vëzhgoni. Këto burime do t'ju ofrojnë informacione rreth pozicionit aktual të planetëve, yjeve dhe trupave të tjerë astronomikë, duke e bërë më të lehtë orientimin e dylbive tuaja.
 • Durimi dhe përshtatja e errët: Lërini sytë tuaj të përshtaten me errësirën përpara se të filloni të shikoni. Fikni dritat e ndezura ose prisni disa minuta në një mjedis të errët në mënyrë që bebëzat tuaja të zgjerohen dhe të mund të perceptoni më mirë detajet qiellore. Gjithashtu, jini të durueshëm dhe merrni kohën tuaj duke skanuar qiellin, pasi disa objekte mund të jenë të vështira për t'u dalluar me sy të lirë.
 • Shmangni ndotjen nga drita: Ndotja nga drita nga burimet e krijuara nga njeriu, si dritat e qytetit, mund të zvogëlojë dukshmërinë e objekteve qiellore. Provoni të vëzhgoni nga zona larg ndotjes nga drita, si parqet e errëta ose zonat rurale, për një pamje më të qartë dhe më të detajuar të qiellit të natës.
 • Vëzhgimi meteorologjik: Moti mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në cilësinë e vëzhgimit astronomik. Shmangni netët me re ose me mjegull, pasi ato do ta bëjnë të vështirë shikimin e objekteve qiellore. Gjithashtu, jini të vetëdijshëm për fazat hënore, pasi drita e hënës mund të ndikojë në dukshmërinë e objekteve më të zbehta.

Çfarë fushëpamjeje kanë dylbi astronomike?

Fusha e shikimit është sasia e qiellit në të gjithë gjerësinë që shihni me dylbi. Në skopët e ndotjes dhe dylbi diktimi, matet në metra. Ai përfaqëson gjerësinë në metra që shihni në një distancë prej 1.000 metrash. Por distancat në metra humbasin kuptimin e tyre kur shikojnë qiellin. Llogaritjet në metra janë më të ndërlikuara dhe jo shumë inteligjente, kështu që mat në gradë.

Fusha e shikimit të dylbisë do të ndryshojë në varësi të modelit: madhësia 4, madhësia 5, madhësia 6, madhësia 7... Sa më e madhe të jetë fusha e shikimit, aq më shumë qiell mund të shihni. Kur vëzhgoni një shi meteorësh si Perseidët, ku nuk e dini se ku do të shfaqet meteori tjetër, një fushë e gjerë shikimi është shumë e dobishme.

Si rregull bazë:

 • Sa më e madhe të jetë zmadhimi i dylbisë, aq më e vogël është fusha e shikimit.
 • Megjithëse dy dylbi kanë të njëjtën zmadhim dhe madhësi të hapjes, ato mund të kenë fusha të ndryshme shikimi nëse kanë dizajne optike të ndryshme.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për dylbi astronomike dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.