Dy shpejtësitë e ndryshimit të klimës

tokë e pabanueshme

Ndryshimi i klimës ka dy shpejtësi: një në të cilin zhvillohen pasojat katastrofike në ekosistemet, qeniet njerëzore dhe burimet natyrore; dhe një tjetër, në të cilin po zhvillohen negociatat për të ndaluar këtë ndikim në klimën botërore.

Meqenëse është e nevojshme një tranzicion ekologjik dhe energjetik Për të ndaluar ndryshimin e klimës, çfarë ndryshimesh duhet të vëzhgojmë sa më shpejt të jetë e mundur, nëse duam që tragjedia të mos vijë?

Një botë e tranzicionit

normat e ndryshimit të klimës

Në parahistori, njerëzit e braktisën gurin për të përparuar në metale dhe, saktësisht, ata nuk e bënë atë sepse guri ishte i pakët. Me fjalë të tjera, aktualisht, qeniet njerëzore nuk duhet të presin që karburantet fosile të mbarojnë për të kaluar në energji të rinovueshme. Kalimi i energjisë drejt energjive të pastra që ndihmojnë në zvogëlimi i gazrave serë Ajo duhet të jetë e menjëhershme, ose më së shumti, për një çështje prej disa vitesh, pasi, përndryshe, njerëzimi do të zhytet në probleme të pakthyeshme dhe të paparashikueshme.

Ndryshimet teknologjike që bëjnë njerëzit nuk janë gjithmonë për shkak të shterimit të lëndëve të para, por sepse alternativa është më e mirë dhe më e lirë. Epoka e djegies duhet të përfundojë sa më shpejt të jetë e mundur nëse duam të shohim një të ardhme. Shumë shkencëtarë thonë se një pjesë e konsiderueshme e rezervave të karburantit fosil duhet të mbetet nën tokë nëse duam të parandalojmë që efektet e ndryshimit të klimës të jenë edhe më katastrofike.

Në vende si Franca kërkimi i naftës dhe gazit tashmë është vënë veton, e cila është një përparim në këtë tranzicion të energjisë. Sidoqoftë, të heqësh qafe lëndët djegëse fosile nuk është e lehtë. Praktikisht, lëndët djegëse fosile janë baza e energjisë që lëviz botën dhe modifikimi i kësaj është mjaft kompleks dhe një sfidë.

Pse është energjia fosile kaq e dëmshme nëse krijohet nga vetë natyra? Epo, kur djegia e këtij karburanti gjenerohet sasi e madhe e dioksidit të karbonit që emetohet në atmosferë. Ky gaz është i aftë të mbajë nxehtësinë në atmosferë dhe të parandalojë planetin nga lëshimi i nxehtësisë në fjalë, duke rritur temperaturat mesatare të planetit. Pasi të ndryshohet kjo variabël meteorologjike, funksionimi i ekosistemeve ndryshon dhe nuk është i njëjtë. Në këtë mënyrë, modelet e funksionimit të shumë fenomeneve meteorologjike si shiu, era dhe uraganet ndryshohen.

Energjitë e rinovueshme për të luftuar ndryshimin e klimës

negociatat për ndryshimin e klimës

Lajmi i mirë është se, për fat të mirë, natyra gjithashtu siguron energji të pakufizuar dhe nuk ndot mjedisin. Bëhet fjalë për energji të rinovueshme. Në thelb, energjia e erës dhe diellit janë ato që janë të afta të kenë një alternativë në tregjet, pasi ato mund të zhvillojnë sisteme të ruajtjes së energjisë elektrike që, në të ardhmen, do të jenë në gjendje të zëvendësojnë lëndët djegëse fosile.

Delegacionet e pothuajse 200 vendeve kanë diskutuar për dy javë në lidhje me mënyrën në të cilën duhet të zhvillohet Marrëveshja e Parisit, e cila u mbyll në 2015 dhe është tashmë në fuqi, por masat e së cilës nuk do të zbatohen deri në 2021, kur Protokolli i Kiotos Në këtë të fundit samiti i klimës në Bon është bërë përparim me rregulloret e Marrëveshjes së Parisit. Sidoqoftë, shkalla me të cilën po e bën këtë është më e ngadaltë sesa shkalla me të cilën shkaktohen alarme të motit. Kjo është, gjithçka që është rënë dakord në Bon nuk do të miratohet deri në samitin e ardhshëm të klimës.

Përparimi i ndryshimit të klimës

polet e shkrirjes

Siç u përmend më parë, ekzistojnë dy shpejtësi me të cilat përparon ndryshimi i klimës. Më e shpejta është ajo e ndryshimeve që ndodhin në klimë në një shkallë globale për shkak të efekteve të qenieve njerëzore në ekosistemet tona. Ngadalësia me të cilën këto negociata kanë përparuar për më shumë se dy dekada është në kontrast me forcën dhe urgjencën e alarmeve për efektet e ndryshimit të klimës.

Në raportet e lëshuara nga Organizata Botërore Meteorologjike (WMO) Regjistrime të reja janë vendosur në përqendrimin global të CO2, megjithatë, shkalla me të cilën negociatat përpiqen të ndalojnë emetimet e tilla është shumë më e ngadaltë.

Shpejtësia dhe ambicia në të cilën duhet të përmbushen objektivat duhet të ngrihen urgjentisht nëse duam të ndalojmë ndryshimet klimatike në kohë dhe që kjo garë të mos fitojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.