2.000 miliardë njerëz do të jenë refugjatë të klimës deri në vitin 2100

Miliarda njerëz do të duhet të zhvendosen nga ndryshimi i klimës

Ngrohja globale po shkakton shkrirjen e akulloreve polare dhe Kjo shkakton një rritje të nivelit të detit. Ka shumë qytete bregdetare që, nëse niveli i detit vazhdon të rritet, do të mbeten pa asnjë vijë bregdetare. Njerëzit të cilët duhet të lëvizin ose migrojnë në zona të tjera për shkak të kësaj rritje të nivelit të detit ose për shkaqe të tjera që lidhen me frekuencën dhe intensitetin e rritur të ngjarjeve ekstreme të motit (të tilla si uragane, përmbytje, thatësira ...) ata quhen refugjatë klimaterikë.

Vlerësohet se deri në vitin 2100, rreth dy miliardë njerëz (kjo do të jetë e pesta e popullsisë së botës deri atëherë) mund të bëhen refugjatë klimatike, kryesisht për shkak të rritjes së niveleve të oqeanit.

Ndryshimi i klimës dhe refugjatët

refugjatët e klimës do të rriten gjithnjë e më shumë

Miliona dhe miliona njerëz jetojnë në qytete bregdetare që gjithnjë e më shumë kërcënohen nga ngjarje ekstreme të motit të tilla si uragane, përmbytje dhe ngritje të nivelit të detit të shkaktuar nga ndryshimi i klimës. Këta njerëz që kanë jetën e tyre, familjen e tyre, miqtë, punën dhe kështu me radhë, ata janë të detyruar të lëvizin në zona të tjera më të sigurta dhe më të banueshme të brendshme për një kohë më të gjatë.

Një studim është kryer në Universitetin Cornell që thotë se ne do të kemi gjithnjë e më shumë njerëz në një botë me më pak tokë dhe kjo do të ndodhë më shpejt sesa mendojmë.

Me rritjen e nivelit të detit, të gjithë njerëzit që jetojnë në zonat bregdetare do të duhet të migrojnë në zona më të sigurta në brendësi. Nga ana tjetër, popullsia e botës vetëm sa rritet çdo vit. Kështu që e gjithë kjo çon në nevojën për të strehuar gjithnjë e më shumë popullsi në territore më pak të banueshme. Charles geisler Profesori Emeritus i Sociologjisë së Zhvillimit në Universitetin Cornell, ai shpjegon se ngritja e nivelit të detit në të ardhmen nuk do të zhvillohet progresivisht, por mund të fillojë të rritet shumë shpejt. Përkundër këtyre parashikimeve gjithnjë e më të sakta nga komuniteti shkencor, politikanët nuk po vlerësojnë pengesat e rëndësishme për hyrjen e refugjatëve të klimës bregdetare, Ashtu si refugjatët e tjerë, ata do t'i gjejnë kur të migrojnë në toka më të larta.

Parashikimet e së ardhmes

evakuimi për shkak të ngritjes së nivelit të detit në qytetet bregdetare

Sipas raporteve të Kombeve të Bashkuara, popullsia botërore pritet të rritet në 9.000 miliard njerëz deri në 2050 dhe 11.000 miliardë deri në 2100. Sidoqoftë, ne do të kemi më pak tokë të punueshme, më pak hapësirë ​​për të zhvilluar popullsinë dhe ngritja e nivelit të detit do të shkatërrojë shumë zona të punueshme, të tilla si deltat e lumenjve, zona pjellore, etj. Dhe e gjithë kjo do të bëjë që njerëzit të duhet të gjejnë vende të reja për të jetuar.

Përafërsisht, 2.000 miliardë njerëz mund të jenë refugjatë të klimës deri në vitin 2100. Forcat përplasëse të pjellorisë njerëzore, zhytja e zonave bregdetare, tërheqja e banimit dhe pengesat për zhvendosjen në brendësi janë një problem i madh. Deri atëherë do të ketë shumë probleme në shkallë të gjerë të tilla si refugjatët e klimës, luftërat për burimet natyrore, një rënie në produktivitetin e planetit, do të nevojiten zona për të ruajtur gazrat serë që kompensojnë shkrirjen e ngrirjes së përjetshme dhe shpyllëzimet, etj. Parashikimet janë disi të zymta për të ardhmen që pret brezat e tanishëm.

Dokumenti përshkruan zgjidhje të prekshme dhe adaptime proaktive në vende si Florida dhe Kina që koordinojnë politikat e përdorimit të tokës bregdetare dhe të brendshme në pritje të ndryshimeve të popullsisë të shkaktuara nga klima. Florida ka vijën e dytë më të gjatë bregdetare në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe ka pasur një eksod bregdetar që pasqyrohet në Ligjin Gjithëpërfshirës të Planifikimit të Shtetit.

Jo vetëm ngritja e detit është shqetësuese, por edhe fenomene të tjera ekstreme si uraganet ose stuhitë tropikale mund të shtyjë ujin e detit në brendësi. Historikisht, njerëzit i kanë kushtuar përpjekje të konsiderueshme rimarrjes së tokës nga oqeanet, por tani ata jetojnë me të kundërtën: oqeanet rimarrin hapësirat tokësore të planetit


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.