Dush meteorësh Orionid, një nga më të bukurit e vitit

Dush Meteor Orionids

Një nga shirat më të bukur të meteorëve që bien çdo vit ka mbërritur, Orionidët. Nuk është një nga shirat më të "bollshëm" të meteorëve që bien, por është një nga më të bukurit. Duke marrë parasysh që Bill Cooke, kreu i Zyrës së Meteoritëve të NASA-s, e siguron atë, pse do ta humbasë këtë mundësi për t’i menduar?

Orionidët filluan të kishin shikim më të mirë katër ditë më parë, por nata e apogjeut maksimal është ajo nga nesër e shtuna 21 deri të dielën 22. Këtë vit gjithashtu përkon me faktin se Hëna është në anën tonë, natën e kaluar ajo bëri Hënën e saj të Re. Dukshmëria për këtë rast do të jetë edhe më e mirë se normale, përveç që nuk krijohen re, dhe natyrisht, duke na mbajtur larg nga ndotja e dritës. Nëse është kështu, shfaqja do të sigurohet.

Një përmbledhje e shkurtër e origjinës së Orionidëve

konstelacioni i orionit

Orionidët, vijnë nga Kometa e Halley. Ato janë mbetjet e kometës që rrotullohet rreth Diellit çdo 76 vjet dhe që kaluan për herë të fundit në 1986. Ato janë të dukshme sa herë që planeti ynë kalon nëpër zonën ku gjenden këto mbetje të bishtit të Kometës së Halley. Në të vërtetë mund të filloni t'i shihni disa më 2 tetor dhe përfundon më 7 nëntor. Ata janë gjithashtu të dukshëm nga kudo në botë, sepse ato kalojnë shumë afër ekuatorit qiellor.

Shkalla e meteoritëve që do të shihen do të jetë rreth 23 në orë, dhe ata do të shkojnë në një shpejtësia e përafërt prej 66 kilometra në sekondë. Vendi ku të shikosh është drejt konstelacionit Orion, një bicharraco mjaft e madhe! Kjo është arsyeja pse ata quhen të tillë, sepse duket se vijnë nga ajo konstelacion. Dhe sigurisht, mos harroni të shikoni në qiell pa asnjë lloj pajisje, të tilla si teleskopët ose dylbi. Ajo që ka rëndësi këtu është të jesh në gjendje të mbulosh fushën vizuale sa më të gjerë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.