Fenomene ekstreme të motit që do t'ju befasojnë

Fatkeqësitë natyrore

Në planetin tonë ka ngjarje ekstreme të motit që kanë hyrë në histori. Shirat e rrëmbyeshëm, tornadot, uraganet, tsunami, etj. Natyra nuk pushon kurrë të na befasojë dhe të na tregojë forcën dhe dhunën që mund të ketë. Imazhet e shiut dhe katastrofave natyrore janë ato që ne do të shohim sot në këtë postim.

Nëse doni të dini cilat kanë qenë ngjarjet më ekstreme që kanë ndodhur në planet, vazhdoni të lexoni

Ngjarje ekstreme të motit

Ngjarjet ekstreme të motit janë ato që tejkalojnë intensitetin në lidhje me normalen. Me fjalë të tjera, një uragan me një kategori shumë të lartë konsiderohet si një fenomen ekstrem meteorologjik. Kur kjo të ndodhë, në përgjithësi, ndodhin fatkeqësi që rrjedhin nga ndikimet që ata kanë në qeniet e gjalla. Me tutje, ato ndikojnë seriozisht në ekosistemet natyrore dhe të mirat materiale.

Tjetra do të shohim një listë të fenomeneve më ekstreme meteorologjike që kanë ndodhur në planet.

Rënie e ftohtë në Levante në Spanjë

rënie e ftohtë në Levante Spanjolle

Kjo situatë ndodhi kur një masë e ftohtë u përplas me erërat e Lindjes që ishin të ngarkuara me lagështi mbi Mesdhe. Mesdheu ishte më i ngrohtë në vjeshtë, pasi grumbulloi të gjithë nxehtësinë nga temperaturat e larta të verës. Prandaj, ajo u zhvillua një nga fenomenet më shkatërruese në vendin tonë.

Kishte reshje të rrëmbyeshme të kësaj kategorie, duke shkaktuar përmbytje në shumë vende. Reshjet e shiut ishin shumë të lokalizuara dhe shumë të vazhdueshme me kalimin e kohës.

Rrugicën Tornado në Shtetet e Bashkuara

Rrugica e Tornados në Amerikë

Shtetet e Bashkuara janë një zonë gjeografike ku tornadot ndodhin shpesh. Këto fenomene janë të afta të shkatërrojnë gjithçka në rrugën e tyre, por pa dëmtuar shumë strukturat që ndodhen pranë saj. Ndryshe nga një uragan që shkatërron gjithçka, rrezja e veprimit të një tornado është më e vogël.

Për ata gjuetarë stuhish që janë të përkushtuar për t'i studiuar ato në thellësi, tornado Alley, ishte një nga më të dëshiruarit. Ajo u zhvillua në qarqet e Teksasit, Oklahoma, Arkansas dhe rajone të tjera Midwest. Një tornado zakonisht ka vetëm një normë vdekjeje prej 2%. Sidoqoftë, çdo vit ka shumë vdekje me koston e dëmit që shkakton dhe shkatërrimit të tij.

Musoni në Indi

muson në Indi

India është një zonë ku mbizotërojnë musonët e verës dhe të pranverës. Në fund të majit, rryma e ajrit e quajtur avion që zhvillohet në shtresat e sipërme të atmosferës, vjen nga perëndimi dhe është përgjegjës për rregullimin e temperaturave në fushat e Ganges gjatë dimrit. Kjo rrymë shembet ashpër në fund të majit dhe lëviz në jug drejt Bengalit dhe pastaj kthehet përsëri. Kjo shkakton shira të mëdha në Himalajet dhe më pas në Perëndim, duke u përhapur në të gjithë vendin.

Kjo ngjarje mund të klasifikohet si një rënie e ftohtë, por zona që prek është shumë më e madhe. Pika e ftohjes zakonisht prek vendet shumë specifike dhe, pasi janë shira të vazhdueshëm, ato arrijnë të shkaktojnë përmbytje serioze me pasojë humbjen e të mirave materiale.

Vendi më i thatë në botë, shkretëtira e Atacama

Shkretëtira Atacama, një vend pa jetë

Në podiumin e shkretëtirave më të nxehta në planet, do të gjeni Shkretëtira Atacama. Dihet që në shkretëtira reshjet janë shumë pak të bollshme dhe temperaturat shumë të larta gjatë ditës dhe shumë të ulëta gjatë natës.

Megjithatë, me vetëm 0,1 mm reshje në vit, është shkretëtira Atacama. Klima e kësaj shkretëtire karakterizohet nga rrezatimi i fortë diellor të cilit i nënshtrohet dhe një emision natën e rrezatimit infra të kuqe nga sipërfaqja. Për shkak të këtyre ngjarjeve, ekziston një hendek i madh midis temperaturave të ditës dhe natës.

Për shkak të faktit se reshjet janë shumë të pakta, në këtë zonë zhvillimi i bimësisë është i pamundur.

Stuhitë e akullit në Liqenet e Mëdha të Shteteve të Bashkuara

Stuhitë e akullit në Shtetet e Bashkuara

Erërat e forta që arrijnë me temperatura shumë të ulta nga veriu janë të ngarkuara me lagështirë ndërsa kalojnë Liqenet e Mëdha. Kur përplasen me vijën e parë bregdetare në jug, ato shkaktojnë një nga fenomenet më të rrezikshme në planet, stuhi akulli.

Imagjinoni një ajër të ngarkuar me lagështirë, me një temperaturë aq të ulët sa që pikat e ujit që gjenden në masën e ajrit janë të ngrira. Kur ndodhin këto stuhi akulli, infrastrukturat dëmtohen seriozisht, veçanërisht kabllot e rrjetit elektrik. Akulli po depozitohet në infrastrukturë dhe çdo herë akumulon një peshë të madhe. Linjat e energjisë jepen nën peshë dhe ka ndërprerje të mëdha të energjisë në shumë zona.

Uraganet dhe tajfunet më brutale

Uragan i madh

Uraganët dhe tajfunët janë ngjarje ekstreme të natyrës dhe jo për shkak të intensitetit të tij, por për shkak të madhësisë dhe aftësisë së tij për të shkaktuar dëme. Uraganët dhe tajfunët më të njohur deri më tani janë ato që kanë ndodhur në Gjirin e Meksikës, Kubë, Haiti, Republikën Dominikane, Florida, Meksikë, Amerikën Qendrore, Shtetet e Bashkuara, Detin Karaibe dhe në Azi (Tajvan, Japoni dhe Kinë).

Një uragan mund të mbartë deri në dhjetëra tornado, kështu që fuqia e tij për të shkatërruar është brutale. Pjesa më e rrezikshme e një stuhi është stuhia. Kjo është, një kolonë gjigande me ujë detar që drejtohet nga era dhe është e aftë të përmbytë bregdetin kur uragani hyn në kontinent.

Nëse stuhia arrin në tokë dhe batica është e ulët, niveli i ujit është i aftë të rritet deri në gjashtë metra afër bregdetit, duke rezultuar në valë të larta deri në 18 metra të larta. Prandaj, uraganet konsiderohen ngjarjet ekstreme më të dëmshme të motit.

Erëra katabatike dhe i ftohtë i akullt

erërat katabatike

Vendi më i ftohtë i regjistruar në botë është Vostok. Në këtë vend ka një temperaturë mesatare prej -60 gradë dhe arriti regjistrohu -89,3 gradë. Prandaj, jeta nuk mund të zhvillohet në këtë zonë. Erërat katabatike janë një fenomen që ndodh në klimën Antarktike. Këto janë erëra të krijuara nga ftohja e masave të ajrit kur bien në kontakt me akullin. Erërat janë në nivelin e tokës dhe janë të afta të arrijnë shpejtësi deri në 150 km / h dhe zgjasin për disa ditë.

Stuhi rëre në Sahara dhe Shtetet e Bashkuara

stuhitë e rërës

Stuhitë e rërës ata janë në gjendje të zvogëlojnë dukshmërinë edhe më shumë se mjegulla. Kjo e bën transportin dhe udhëtimin të pamundur. Pluhuri në një stuhi rëre udhëton mijëra kilometra dhe ndikon në rritjen e planktonit në Oqeanin Atlantik perëndimor, pasi është një burim i mineraleve të pakta për bimët.

Shpresoj të jeni befasuar nga ngjarjet që natyra është në gjendje të na tregojë. Prandaj, është e nevojshme të dimë mirë se ku po shkojmë, të dimë se si të veprojmë përballë këtyre ngjarjeve ekstreme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Miguel dijo

  Postim i mirë, i mirë, më pëlqejnë shumë fenomenet natyrore, ato janë mahnitëse. Pjesa e keqe janë efektet dhe pasojat e saj. Për shembull, shpërthimet limnike kanë tendencë të kalojnë pa u vërejtur, ato nuk ndodhin shumë shpesh por mbytja që gjeneron mund të vrasë mijëra njerëz.
  Në faqen time të internetit kam një artikull që synon këto fenomene