Dritat veriore në Spanjë

aurora në caceres

Gjatë natës së 6 nëntorit 2023, rajoni Cáceres i Extremadura përjetoi një shfaqje ngjyrash të gjalla që ndriçuan qiellin e natës. Këto ndezje mbresëlënëse të kuqe nuk ishin asgjë tjetër veçse dritat veriore, të cilat zakonisht shihen në rajonet polare, por këtë herë ato shfaqen në një vend shumë më të papritur. Çuditërisht, ky fenomen nuk ishte i kufizuar vetëm në Cáceres. Mund të dëshmohej gjithashtu në disa rajone të Evropës Qendrore, duke përfshirë pjesë të Italisë, Francës, Sllovakisë, Irlandës dhe Polonisë. Fakti që këto drita mbresëlënëse dolën aq larg nga streha e tyre e zakonshme ngre pyetje intriguese. Pse ka dritat veriore në Spanjë?

Në këtë artikull do t'ju tregojmë pse ekzistojnë dritat veriore në Spanjë dhe si t'i shihni ato.

Stuhi diellore

Fenomeni i dritave veriore në Tokë mund t'i atribuohet stuhive diellore, të quajtura shkencërisht stuhi gjeomagnetike, që ndodhin në yllin tonë. E vendosur 150 milionë kilometra larg planetit tonë, Dielli lëshon vazhdimisht grimca për shkak të presionit më të lartë në sipërfaqen e tij në krahasim me hapësirën rreth tij. Këto grimca ikin pa mundim dhe fitojnë shpejtësi, të nxitura nga ndikimi i fushës magnetike të diellit.

Në hapësirën e madhe të hapësirës ekziston një fenomen i quajtur era diellore, një koleksion grimcash të ngarkuara të njohura si jone. Këto grimca nisin një udhëtim, duke përshkuar kozmosin dhe përfundimisht duke u përballur me trupa të ndryshëm qiellorë, duke përfshirë Tokën tonë. Me shpejtësi të pabesueshme, këto grimca vrapojnë hapësirë ​​me shpejtësi që variojnë nga 300 deri në 1.000 km/s. Çuditërisht, këto grimca marrin vetëm dy ose tre ditë për të mbërritur nga pika e tyre e origjinës, për t'u integruar në mënyrë të përsosur në erën diellore dhe, më në fund, për të arritur në planetin tonë.

Dritat e Veriut

dritat veriore në Spanjë

Ndërsa grimcat e ngarkuara drejtohen drejt Tokës, fusha magnetike e Tokës bëhet më e rëndësishme. Ai funksionon si një magnet, duke i kapur këto grimca në rajonet e jashtme të atmosferës dhe duke i tërhequr ato drejt poleve. Në këto rajone, Atmosfera përmban disa molekula të oksigjenit dhe azotit, i cili ofron mundësi të shumta që grimcat diellore të ndërveprojnë me këta elementë. Ky ndërveprim çon në ngacmimin dhe ngritjen e gjendjeve energjetike në këto molekula.

Në vetëm një të miliontën e sekondës, procesi ndodh. Megjithatë, në atë periudhë të shkurtër kohe, molekulat shumë të paqëndrueshme të oksigjenit dhe azotit kthehen shpejt në gjendjet e tyre themelore, de-eksitohen dhe heqin dorë nga energjia e fituar në formën e fotoneve, grimcave përgjegjëse për gjenerimin e dritës. Ngjyra e qiellit përcaktohet nga gjatësia e valës dhe intensiteti i këtyre fotoneve të emetuara, duke krijuar tone të ndryshme që ngjyrosin vizionin tonë.

Arsyeja pse dritat veriore zakonisht shfaqen në rajonet polare të planetit tonë është për shkak të ndërveprimit të fushë magnetike me erën diellore, e cila bën që ajo të tërhiqet drejt poleve. Si rezultat, pikërisht në këto rajone grimcat do të ndeshen me molekula, duke i bërë ato të ngacmohen dhe duke rezultuar në një shfaqje të gjallë të ngjyrave në qiell.

Pse ka dritat veriore në Spanjë?

Spanja dhe dritat e veriut

Arsyeja e shfaqjes së dritave veriore në vende të papritura është për shkak të një stuhie të madhe diellore, veçanërisht një stuhie të fuqishme gjeomagnetike, që ndodhi gjatë fundjavës. Brenda kësaj ngjarje, Dielli i nënshtrohet proceseve të forta të rilidhjes magnetike që ndryshojnë rregullimin e materialit diellor dhe çojnë në çlirimin e shtuar të grimcave, si dhe një sasi të moderuar të plazmës.

Kombinimi i këtyre faktorëve gjeneron një erë diellore që ka një densitet më të lartë se zakonisht. Kur kjo erë diellore arrin në Tokë, tregon një aftësi më të madhe për të bashkëvepruar me fushën magnetike, i cili prodhon një modifikim të lehtë dhe parandalon ridrejtimin e plotë të grimcave të ngarkuara drejt rajoneve polare. Rrjedhimisht, këto grimca mund të vazhdojnë në seksione të ndryshme të atmosferës, ku ato mund të ndërveprojnë me molekulat e oksigjenit dhe azotit, duke prodhuar përfundimisht aurora në rajone larg poleve.

A duhet të shqetësohemi për rreziqet e mundshme që vijnë nga një stuhi e fuqishme gjeomagnetike? Nuk ka nevojë për panik. Është një fakt i natyrshëm që aktiviteti i Diellit luhatet me kalimin e kohës. Kjo ndryshueshmëri i atribuohet cikleve diellore, të cilat zakonisht zgjasin midis 10 dhe 12 vjet. Ndërsa i afrohemi fundit të ciklit aktual diellor, aktiviteti diellor pritet të intensifikohet. Në fakt, Kulmi i këtij cikli pritet të ndodhë në vitin 2025. Prandaj, prania e erërave të forta diellore është krejtësisht normale. Ka shumë të ngjarë që dukuri të ngjashme të ndodhin në vitet në vijim kur i afrohemi përfundimit të ciklit diellor.

Kur t'i shihni ato?

Dritat e Veriut

Nga fundi i gushtit deri në pranverën e vitit 2025, njerëzit do të mund të shijojnë shfaqjen magjepsëse të këtij fenomeni qiellor. Megjithatë, muajt e dimrit, të cilët zgjasin nga tetori deri në mars, padyshim që do të ofrojnë kushtet më optimale për shikim. Gjatë 200 netë të mahnitshme në vit, Dritat e Veriut do të performojnë pirueta të këndshme nëpër qiell, duke magjepsur shpirtrat me fat që dëshmojnë këtë spektakël mbresëlënës.

Për të dëshmuar spektaklin e Dritave Veriore, ju duhet të shpëtoni nga kufijtë e ndotjes nga drita dhe të shkoni në rajonet veriore të vendit ku qielli i natës mbetet i paprekur nga ndriçimi artificial. Vendndodhjet optimale për këtë përvojë eterike përfshijnë Galicia, Asturias, Cantabria, Vendi Bask dhe Navarra, ku kombinimi unik i gjeografisë dhe klimës krijon kushtet ideale për dukshmërinë e tij. Për më tepër, fenomeni do të rishfaqet në Extremadura.

Një mjet i dobishëm për identifikimin e zonave me ndotje minimale nga drita është Harta e Ndotjes nga Drita, e cila nxjerr në pah vendndodhje specifike, si p.sh. rajoni bregdetar midis Elantxobe dhe Ondarroa në Bizkaia.

Për të qenë në gjendje të shihni dritat veriore në Spanjë, duhet të jeni shumë të durueshëm. Duhet të kemi parasysh se nuk është diçka që pihet lehtë, sidomos në zonën tonë. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se pse i shihni dritat veriore në Spanjë dhe si duhet t'i shihni ato.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.