Donald Trump mund të ndryshojë politikën e tij të klimës!

Trump Macron Paris

Nëse disa ditë më parë kemi shkruar në Rrjetin Meteorologjik për tërheqjen e Shteteve të Bashkuara në angazhimin kundër ndryshimit global të klimës ... Sot do të shkruajmë se si mund të ndryshojë kjo situatë! Dhe është se dje Emmanuel Macron, presidenti i Francës, e theksoi atë në një intervistë që u botua. Donald Trump, presidenti i SHBA, i tha atij në një vizitë të fundit në Paris se Ai do të përpiqej të gjente një zgjidhje për tërheqjen e vendit të tij në marrëveshje.

Macron donte ta bënte të qartë se në lidhje me Trump "Ne kemi filluar të ndërtojmë një marrëdhënie besimi për të gjitha çështjet strategjike, përfshirë mosmarrëveshjet tona." Si mund të ishte ndryshe, midis këtyre ekziston edhe mosmarrëveshja dhe refuzimi që Trump tregoi në lidhje me marrëveshjet e pothuajse të gjitha kombeve të botës, për t'u marrë me çështje të lidhura me klimën. Macron shpjegoi se si Donald Trump e dëgjoi atë për lidhjen midis terrorizmit dhe ndryshimit të klimës. Siguroi se e kuptoi kuptimin e veprimeve të tij dhe Trump komentoi se ai do të përpiqej të gjente një zgjidhje në muajt e ardhshëm.

Trump fillon të bëhet i vetëdijshëm për problemin

donald trump dhe makron

Emmanuel Macron vazhdoi të shpjegojë, në lidhje me shumë të mundshmen që ka dëshmuar Trump. Lëvizjet në qytetet e vendit tuaj, nga bizneset dhe gjithashtu në mjedisin tuaj në mënyrë që të mos braktisni luftën kundër ndryshimit të klimës. Macron vazhdoi të shpjegojë rreth rëndësinë e mbajtjes së dialogut me Trump. Keyshtë kryesore për Shtetet e Bashkuara të jenë në gjendje të integrojnë fushën e veprimit kundër ngrohjes globale. Ju duhet të përfshiheni me një dinamikë shumëpalëshe.

Pas konferencës për shtyp të enjten e kaluar, Trump tha se diçka mund të ndodhte, në lidhje me pozicionin e tij të fundit. Ai dha një koment që ka pasur interpretime të ndryshme. Do të shohim se çfarë do të ndodhë, por do të flasim kur të vijë koha. Nëse diçka ndodh do të ishte e mrekullueshme, dhe nëse nuk ndodh asgjë do të ishte mirë gjithashtu ".

Macron nxjerr gjoksin nga ndeshja

Emmanuel donte të përfitonte nga vizita për të treguar një imazh të fortë të Parisit dhe Francës. Ai është i bindur se imazhi i Trump për Francën tani ka ndryshuar për mirë dhe është më pozitiv. Ai shpjegon se në një mënyrë për këtë arsye ai zgjodhi një restorant në majë të Kullës Eiffel për ta ftuar atë për darkë, ashtu si edhe gruaja e tij, të enjten në mbrëmje.

Pas këtij takimi të fundit plot optimizëm dhe deklaratat e fundit nga Macron, iluzioni se diçka e mirë mund të përfundojë të ndodhë, ka ushqyer shumë shpirtrat.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.