Donald Trump vazhdon të mendojë nëse do të tërhiqet nga Marrëveshja e Parisit apo jo

Donald Trump

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ai u zgjodh në zgjedhjet e fundit. Siç kemi diskutuar tashmë në postimet e mëparshme, ky njeri nuk beson në ndryshimin e klimës, pasi ai mendon se është një "shpikje e kinezëve për të rritur konkurrencën". Ai tashmë paralajmëroi në kandidaturën e tij se nëse zgjidhet president i Shteteve të Bashkuara ai do të tërheqë të gjitha fondet në dispozicion për çështjet e ndryshimit të klimës.

Marrëveshja e Parisit, e cila hyri në fuqi në 4 nëntor të këtij viti, përpiqet të zvogëlojnë emetimet e gazeve serë globalisht dhe zëvendëson Protokollin e mëparshëm të Kiotos. Sidoqoftë, Donald Trump ende po mendon nëse duhet të tërhiqet nga Marrëveshja e Parisit kundër ndryshimit të klimës. Arsyeja kryesore për zgjedhjen e tërheqjes është sepse mendoni se qëndrimi në Marrëveshjen e Parisit do të ishte "Respektoni rregullat që paraqesin rrezik për humbjen e konkurrencës ekonomike për vendet e zhvilluara si Kina."

Në një intervistë në rrjetin televiziv Fox News Ai deklaroi se ende po shqyrton idenë për të qenë në gjendje të dalë nga Marrëveshja e Parisit pasi ajo përfaqëson një disavantazh konkurrues në krahasim me vendet e tjera. Sidoqoftë, edhe nëse Donald Trump dëshironte patjetër të dilte nga Marrëveshja e Parisit, nuk do të ishte aq e lehtë për të. Për shkak se kjo Marrëveshje përfshin vendimin për të zvogëluar gazrat serë nga Më shumë se vendet e 100, meqenëse është ratifikuar, përmban një klauzolë që do t'ju detyronte të prisni rreth katër vjet nga momenti që vendosa ta lë.

Pavarësisht nga të gjithë shkencëtarët dhe studimet që kanë treguar efektet e ndryshimit të klimës dhe që po theksohen për shkak të rritjes së temperaturave mesatare të planetit, ai vazhdon të këmbëngulë se "askush nuk e di se çfarë ndodh me ndryshimin e klimës". Por duhet të themi se ai ka deklaruar se ka "mendje hapur" në mënyrë që të vazhdojë në këtë Marrëveshje.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.