Dokumentarët më të mirë në Univers

dokumentarët më të mirë në univers

Një mënyrë e thjeshtë, e shpejtë dhe e thjeshtë për të mësuar njohuri për një degë të caktuar të shkencës është duke parë dokumentarë. Dokumentarët janë një formë argëtimi që në të njëjtën kohë shërben për të inkorporuar njohuri të reja për personin që i shikon. Në këtë rast, ne do të flasim se cilat janë dokumentarët më të mirë në univers kështu që ju mund të mësoni bazat më themelore në astronomi.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilët janë dokumentarët më të mirë të universit, në mënyrë që të mësoni më shumë rreth astronomisë.

Dokumentarët më të mirë në univers

dokumentarët më të mirë në univers

Universi është një mister magjepsës që ka magjepsur njerëzit që nga fillimi i tij. Me çdo përparim në shkencë, ne i afrohemi më shumë të kuptuarit të sekreteve të yjeve, galaktikave dhe vrimave të zeza. Me këta dokumentarë për universin mund të mësoni gjithçka që duhet të dini për astronominë.

Cosmos: Një Odisea në Hapësirë ​​Ajrore

Dokumentari Cosmos: A Spacetime Odyssey Është një perlë e vërtetë për dashamirët e universit. I organizuar nga astrofizikani karizmatik Neil deGrasse Tyson, ky serial ju çon në një udhëtim epik nëpër kohë. Nga historia e Big Bengut te eksplorimi i ekzoplaneteve dhe mundësia e jetës jashtëtokësore, Cosmos do t'ju mahnitë me fotografinë e tij spektakolare dhe tregimin magjepsës.

Më shumë se 30 vjet pasi Carl Sagan eksploroi kufijtë e universit dhe njerëzimit përmes shkencës, Cosmos ju sjell një udhëtim të ri drejt yjeve. Ky është, pa dyshim, një nga dokumentarët më të mirë për universin që keni parë ndonjëherë. Mund të gjendet në Disney+.

Universi i pashpjeguar

Nëse jeni duke kërkuar përgjigje për pyetjet më interesante rreth universit, nuk mund të humbisni "Universi i pashpjeguar". Ky serial dokumentar eksploron misteret më të thella të universit, si p.sh vrima të zeza ose dimensione alternative. Nëpërmjet imazheve dhe intervistave mahnitëse me ekspertë të astrofizikës, ju do të nisni një udhëtim intelektualisht stimulues që eksploron kufijtë e njohurive tona.

Me pak fjalë, ky dokumentar nuk mund të mungojë në asnjë listë të dokumentarëve më të mirë për universin.

Udhëtim drejt planetëve

Nëse keni menduar ndonjëherë se si do të ishte të eksploronit planetët në sistemin tonë diellor, nuk mund të humbisni të shikoni dokumentarin "Udhëtim në planetët". Kjo do t'ju çojë në një udhëtim emocionues në botën më të afërt me Tokën. Nga Mërkuri te Plutoni, çdo episod ju zhyt në bukurinë dhe armiqësinë e këtyre trupave qiellorë. Përmes imazheve reale nga sondat hapësinore dhe argëtimi kompjuterik, Ky dokumentar do t'ju bëjë të ndiheni sikur jeni vërtet atje duke eksploruar hapësirën e jashtme.

Mrekullitë e Universit

Një tjetër nga dokumentarët më të mirë për universin është "Mrekullitë e Universit". Ky serial dokumentar ju çon në fenomenet më të pazakonta në univers. E organizuar nga fizikani i njohur Brian Cox, kjo seri do t'ju mahnitë me koncepte si graviteti, koha dhe formimi i yjeve. Mrekullitë e Universit do t'ju lënë të mahnitur pafundësia dhe kompleksiteti i universit me shpjegime të qarta dhe imazhe magjepsëse.

Për të gjithë njerëzimin

Adhuruesit e historisë së eksplorimit të hapësirës do të shijojnë vërtet serinë e dokumentarëve eksperimentalë të For All Mankind. Ai përdor pamjet arkivore dhe intervistat me astronautët për të ilustruar përvojën e udhëtimit në hapësirë ​​dhe eksplorimit hënor. Ky dokumentar ofron një Pamje unike dhe emocionuese e arritjeve të njerëzimit në hapësirë, duke kapur bukurinë dhe madhështinë e universit nga këndvështrimi i astronautëve që kanë pasur mundësinë ta eksplorojnë atë.

Dokumentarë të tjerë të universit

misteret e universit

Këta janë dokumentarë të tjerë rreth universit që janë gjithashtu shumë interesantë për të mësuar më shumë rreth astronomisë:

 • Planeti Tokë: Edhe pse nuk fokusohet ekskluzivisht në hapësirën e jashtme, "Planet Tokë" është një kryevepër natyrore që përfshin imazhe mahnitëse të Tokës të parë nga hapësira. Kjo seri dokumentare e BBC-së paraqet diversitetin e jetës në planetin tonë dhe na kujton bukurinë dhe brishtësinë e Tokës.
 • Më e largëta: Voyager në hapësirë: Ky dokumentar tregon historinë emocionuese të sondave Voyager të NASA-s, të cilat u nisën në vitin 1977 për të eksploruar sistemin e jashtëm diellor. Voyager dërgoi imazhe dhe të dhëna që transformuan të kuptuarit tonë për hapësirën ndëryjore dhe janë ende duke vazhduar udhëtimin e tyre drejt yjeve.
 • Hubble: Ky dokumentar ofron një vështrim të thellë të teleskopit hapësinor Hubble dhe zbulimeve të tij mbresëlënëse. Përmes imazheve spektakolare dhe intervistave me shkencëtarë të njohur, ai na tregon sesi Hubble ka revolucionarizuar të kuptuarit tonë për universin.
 • Universi: Kjo seri dokumentare eksploron një gamë të gjerë temash të lidhura me hapësirën, nga formimi i yjeve deri te mundësia e jetës në planetë të tjerë. Me pamje mahnitëse dhe ekspertë në këtë fushë, "Universi" është një fuqi e njohurive për kozmosin.
 • Vrimat e zeza: skaji i gjithçkaje që dimë: Ky dokumentar bashkëkohor shqyrton një nga fenomenet më misterioze në univers: vrimat e zeza. Nëpërmjet intervistave me shkencëtarë të fundit dhe efekteve vizuale të fundit, ai ofron një pasqyrë të thellë në këto objekte kozmike.
 • Sekretet e universit: I organizuar nga aktori Morgan Freeman, Secrets of the Universe është një dokumentar që eksploron misteret më të thella të ekzistencës: pyetjet që kanë munduar gjithmonë njerëzimin. Nga çfarë jemi krijuar? Çfarë kishte përpara se të fillonit? A jemi vërtet vetëm? A ka një krijues? Këto pyetje janë medituar nga mendimtarët më të zgjuar dhe më të avancuar në astrofizikë, astrobiologji, mekanikë kuantike, teorinë e fijeve dhe shkenca të tjera për të zbuluar të vërteta të jashtëzakonshme rreth universit tonë.
 • Universi i Stephen Hawking: Stephen Hawking prezanton këtë miniserial për universin, një “planet Tokë” mes qiejve. Mendjet e shkencëtarëve më të famshëm në botë bredhin lirshëm nëpër hapësirë, të mundësuar nga mundësitë e pafundme të animacionit kompjuterik. Në këtë mini-serial rreth astronomisë, Hawking na jep Udhëzuesin Përcaktues të Universit, një rrëfim novator i bazuar në shkencën reale që përfshin hapësirën dhe kohën, nga vetë natyra e universit deri te mundësia e jetës jashtëtokësore dhe udhëtimit në kohë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për dokumentarët më të mirë në univers dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.