Si do të jenë temperaturat në vitin 2017?

Ndryshimet klimatike. Rritja e temperatures

Efektet e ndryshimit të klimës mund të ndryshojnë temperaturat mesatare globale. Pasojat dhe pasojat e luhatjeve jonormale të temperaturës mund të parashikohen deri diku.

Njihni temperaturën që do të jetë në vitin 2017 mund të jetë me rëndësi jetike për veprimet e ardhshme në klimën e planetit. A mund ta dimë se cilat temperatura na presin këtë vit?

Regjistrimet e temperaturës

Regjistrat e temperaturës për vitin 2016 nuk janë përfunduar ende. Sidoqoftë, tendencat mund të vërehen për të parashikuar se si mund të jetë viti ynë. Ndërsa analizojmë tendencat e temperaturës për vitin 2016, ne mund të sigurojmë, se do të bëhet viti më i ngrohtë që kur njerëzit kanë regjistruar temperatura. Deri vonë, 2014 konsiderohej si viti më i nxehtë në histori. Viti 2015 mbeti disi më i qëndrueshëm, por nga sa mund të shihet në matjet e temperaturës 2016, do të jetë viti më i nxehtë i njohur deri më tani.

Matjet globale të temperaturës filluan të kryheshin me saktësi relative Vjet 135 parë dhe askush nuk do të priste që prirja e temperaturave globale të ndiqte një rrugë të drejtë drejt rritjes dhe jo luhatjeve siç ka qenë gjithmonë.

Mijëra shkencëtarë në të gjithë botën janë duke analizuar të dhënat e akumuluara dhe duke përdorur modele të ndryshme për të qenë në gjendje të bëjë parashikime për evolucionin dhe trendet e temperaturave përveç treguesve të tjerë të ndryshimit të klimës.

Tani për tani, bazuar në të dhënat në dispozicion, mund të pritet që 2017 të jetë një vit tjetër shumë i ngrohtë në të gjithë botën, megjithëse nuk ka gjasa Le të bëhet edhe një herë viti që arrin rekordin botëror për temperaturat më të larta për shkak të efektit shtesë të shkaktuar nga fenomeni i El Niño meqenëse priten rezultate në uljen e emetimeve të gazrave serë nga vendet që kanë ratifikuar Marrëveshjen e Parisit.

Temperaturat

Burimi: Aemet

Temperatura mesatare globale për vitin 2017 pritet të është ndërmjet 0,63 ° C dhe 0,87 ° C mbi mesataren për periudhën e klimës referuese (1961-1990), me një vlerësim qendror prej 0,75 ° C, thonë shkencëtarët.

Rritja e temperaturave mesatare globale është përshpejtuar që nga fillimi i shekullit XNUMX dhe kjo falë kompjuterëve të Zyra Met me të cilat është e mundur të bëhen parashikime gjithnjë e më të besueshme dhe me saktësi më të madhe.

Viti 2017 gjithashtu pritet të jetë shumë i nxehtë si vitet e fundit, por falë mungesës së efekteve në temperatura të fenomenit të El Niño, priten rritje më pak të theksuara. Në raste të mëparshme, parashikimet e gjeneruara nga kompjuterët e Met Office ishin shumë afër temperaturave aktuale që ndodhën gjatë vitit. Parashikimet e Met Office vlerësuar një rritje të temperaturës ndërmjet 0,72 ° C dhe 0,96 ° C dhe një vlerësim qendror prej 0,84 ° C (në raport me mesataren e 961-1990). Në mungesë të të dhënave nga dhjetori i kaluar, vlerësohet se temperatura mesatare globale u rrit me 0,86 ° C vitin e kaluar, domethënë vetëm 0,02 ° C e ndryshme nga vlerësimi qendror i Met Office).

Arsyet pse rritet temperatura globale

Temperaturat globale po rriten me një shpejtësi shumë të shpejtë dhe duhet të ndalet disi. Por a e dimë pse temperaturat po rriten?

Epo, një nga arsyet pse 2016 ishte më e ngrohta në histori është për shkakEfektet e fenomenit të El Niño gjë që kontribuoi në rritjen e temperaturave me afërsisht 0,2 ° C.

Pjesa tjetër e ngrohjes globale pritet rritja e përqendrimit të gazrave serë në atmosferë, të shkaktuara nga emetimet nga industria dhe transporti. Edhe pse fenomeni i El Niño nuk do të veprojë dhe do të ndikojë në temperaturat globale në 2017, ky vit do të jetë gjithashtu një nga më të ngrohtat në historinë e fundit të Tokës.

Gazrat serë rriten

Për këtë tremujor të parë të vitit 2017, Aemet tregon në një mënyrë të përgjithshme që “ekziston një probabilitet më i madh që temperatura të arrijë vlera më të larta se normalja në të gjithë Spanjën ”. Lidhur me reshjet dhe reshjet e borës, Aemet tregon se "ka një probabilitet më të madh që reshjet të jenë më të larta se normalja në gjysmën lindore të Gadishullit Iberik dhe Ishujve Balearik; në pjesën tjetër të Spanjës nuk ka ndryshime të rëndësishme në lidhje me mesataren klimatike 1981-2000 ”.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.