Çfarë është dhe si formohen djemtë?

Guyot në oqean

Gjatë zgjerimit të oqeanit, gjenerohen disa formacione nënujore. Siç pamë në një postim tjetër në lidhje me kreshtat e oqeanit, ato janë vargmale nën ujë. Në këtë rast do të flasim djemtë. Këto formacione gjeologjike janë shpjeguar falë teorisë së zgjerimit oqeanik.

A doni të dini se çfarë janë djemtë dhe cili është procesi gjeologjik nga i cili formohen?

Përkufizimi i djaloshëve

trajnimi i djemve

Në shtratin e detit ka formacione të shumta gjeologjike të formuara ndër vite. Duhet të kujtojmë se këto formacione kanë kohën e tyre gjeologjike. Me fjalë të tjera, nuk mjafton të kalojnë dekada apo shekuj, por miliona vjet. Kur shkencëtarët filluan të hetonin shtratin e detit, ata panë disa formacione mjaft kurioze. Bëhet fjalë për djemtë. Ato janë dete kulmi i të cilave është i sheshtë. Ky formacion ekzotik shfaqet në të gjitha katet e oqeanit.

Shkencëtarët janë përpjekur të shpjegojnë formimin e gajotëve dhe çatinë e tij të rrafshuar. Ata kanë arritur në përfundimin se, me kalimin e viteve, forca e rrymave oqeanike e ka rrafshuar atë. Në brendësi të deteve dhe oqeaneve ka edhe erozion. Nuk është i njëjti lloj i erozionit siç mund të ketë në sipërfaqen e tokës, lumenj dhe liqene, por ai vepron me kalimin e kohës.

Gujotët kanë origjinë vullkanike dhe janë parë në thellësi deri në 4000 metra.

Harry hammond hess

Harry hammond hess

Shpjegimi që zbulon formimin e këtyre deteve u dha nga shkencëtari Harry Hammond Hess. Ky shkencëtar njihet si një nga etërit themelues të teorisë së tektonikës së pllakave. E gjithë teoria e zgjerimit të shtratit të oqeanit i detyrohet këtij shkencëtari. Ai lindi në maj të vitit 1906 dhe arriti të shpjegojë marrëdhëniet midis harqeve të ishullit, anomalive gravitacionale të shtratit të detit dhe peridotitit të gjarprit dhe sugjerimin që konvekcioni i mantelit të tokës ishte forca lëvizëse prapa këtij procesi.

Nga vitet XNUMX ai kishte marrë të dhëna të shumta në shtratin e detit. Me kaq shumë material për të studiuar, ai ishte në gjendje të zbulonte sistematikisht një sërë modelesh të njohura që mund të përvetësoheshin me shiritat e një zebre. Ishte rregullimi magnetik i shkëmbinjve si funksion i fushës magnetike të Tokës. Ndërsa kjo fushë magnetike ndryshon, ai ishte në gjendje të shihte se si disa shkëmbinj ishin vendosur në drejtime të kundërta me ato të një bande tjetër. Kjo e bëri atë të mendonte se oqeani po zgjerohej.

Falë këtyre arritjeve nga Hess, teoria e tektonikës së pllakave më vonë mund të ndërtohej në 1968.

Si formohet?

Hess i dha shpjegimin formimit të djaloshëve. Ekzistenca e tij është për shkak të aktivitetit të vullkaneve që janë në kreshtën oqeanike. Kur vullkani është aktiv për një kohë, lë materiale mjaft të mëdha për të formuar një djalosh.

Fundi i oqeanit zgjerohet dhe largohet nga këto formacione ndërsa vullkani vazhdon të jetë aktiv dhe largohet nga boshti i kurrizit. Kur vullkani largohet nga kreshta, aktiviteti vullkanik mbaron dhe ai ftohet. Brumi trashet dhe fundoset. Djaloshi zhytet me pjesën tjetër të materialeve, por kalon nëpër zona ku veprimi i valëve dhe rrymave të detit gërryen majën e tij dhe e lënë platformën të sheshtë. PAto mund të gjenden deri në 4000 metra të thella.

Hipoteza e gujotëve

Hipoteza e formimit të djaloshëve mund të verifikohet. Kjo është për shkak se u gjetën mbetje të fosileve të kafshëve bentike që jetojnë në thellësi. U gjetën Gujotët në trekëndëshin Afar, të cilat kanë qenë nën det, në një moment janë zhytur.

Meqenëse shkalla e grumbullimit të kores në kreshta nuk është konstante, ka variacione të rëndësishme. Ka djem me gjatësi të ndryshme dhe rrafshin e tyre të boshtit të rrotullimit. Qoshet e djaloshëve rriten më pak se pjesa tjetër.

Variacionet e këtyre formacioneve mund të gjenden në njërën anë dhe në anën tjetër të kreshtës. Për shembull, pllaka afrikane rritet 1,3 cm në vit, ndërsa Amerika e Veriut vetëm 0,8 cm. Kjo bën që djemtë që formohen në pllaka të ndryshme të marrin struktura të ndryshme. Ajo që kanë të përbashkët të gjithë është çatia e rrafshuar nga veprimi eroziv i oqeanit.

Nëse çatia e vullkanit mbetet për një kohë më të gjatë me veprimin eroziv të valëve, ajo do të shkojë në një mënyrë tjetër sesa nëse është më pak kohë. Kjo kohë varet nga shpejtësia me të cilën lëviz pllaka kontinentale aty ku është formuar djali. Mund të thuhet se ato janë vullkane joaktive, të gërryera dhe të vjetra që mbeten si "monumente" të vogla të oqeanit. Përveç kësaj, ato ofrojnë informacione të shkëlqyera në lidhje me epokën e shkëmbinjve dhe përbërjen dhe strukturën e oqeanit nga miliona vjet më parë.

Guyot Yantarnaya

djalosh yantarnaya

 

Djaloshi Yantarnaya njihet gjithashtu me emrin e guyot Amber në përkthimin anglisht. Shtë një nga më të mëdhatë e të gjithë shtratit të detit. Ndodhet në Oqeanin Paqësor dhe i përket Vargut të nëndetëseve Sala y Gómez. Vendndodhja e tij e përafërt është rreth 150 km në perëndim të Zasosov Seamount.

Zbulimi i tij u arrit me disa karakteristika të tjera gjeologjike që përbëjnë relievi i vargmalit Sala y Gómez. Ajo u zbulua nga një hetim peshkimi dhe oqeanografik i Bashkimit Sovjetik. Ky grup shkencëtarësh bëri disa ekspedita në zonën specifike derisa anija e 18-të e lundrimit e anijes shkencore Profesor Shtokman zbuloi djaloshin Yantarnaya midis muajve mars dhe qershor 1987.

Ne gjithashtu mund të takojmë Anakena Seamount. Isshtë një spikatje e relievit të shtratit të detit të Oqeanit Paqësor, i cili dallohet brenda Vargmalit Nëndetës Anakena, në afërsi të Kreshtës Lindore të Paqësorit, brenda një zone të quajtur edhe "Fusha e Rano Rahi Seamount Field".

Ashtu si ka male më të famshme në relievin e sipërfaqes së tokës, ka edhe në fushën detare. Me këtë informacion do të jeni në gjendje të kuptoni më mirë gjithçka që lidhet me djemtë dhe trajnimin e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.