Dita Botërore e Ligatinave 2017

Ligatina

Ligatinat janë ekosisteme plot jetë: qindra kafshë dhe bimë bashkëjetojnë në to, kështu që nëse keni ndonjëherë mundësi t’i vizitoni, do të jetë sikur të keni parë një imazh që me siguri do të përsëritej çdo ditë disa mijëra vjet më parë, kur qeniet njerëzore ende nuk kishin ndikuar aq shumë në mjedis sa po bëjnë sot.

Dhe sot, 2 shkurt, Dita Botërore e Ligatinave, nga këto vende ku natyra mund të ekzistojë dhe të rritet lirshëm.

Që kur festohet Dita Botërore e Ligatinave?

Shelg duke qarë

Kjo ditë e veçantë Filloi të festohej më 2 shkurt 1977, duke përkujtuar nënshkrimin e Konventës mbi Ligatinat në Ramsar, Iran, më 2 shkurt 1971.

Kjo konventë është traktati i parë për ruajtjen dhe përdorimin e mençur të ligatinave. Deri në vitin 2013, lista Ramsar përfshinte 2167 zona të përcaktuara, duke mbuluar një sipërfaqe totale prej 208.518.409 hektarë në 168 vende, gjë që është shumë interesante.

Pse janë të rëndësishme ligatinat?

Zambak uji

Ligatinat, d.m.th. bogs, mangroves, shkëmbinj nënujorë koralesh, kënetat, kënetat, lumenjtë, deltat, ose zonat detare bregdetare janë vende në planet me shumëllojshmëri të madhe biologjike.

Nëse flasim për kafshë, do të gjejmë peshq të tillë si ngjala, salmoni, peshkaqenët e ujërave të ëmbla, trofta, alligatorët, krokodilët, vidrat ose flamingot, ndër shumë të tjerë.

Midis florës bimore që u jep atyre ngjyra, ne nxjerrim në pah zambakët e ujit, papirusin, kallamishtet ose delli.

Të gjithë ata, si dhe uji që u jep atyre jetë, janë shumë të rëndësishëm. Ata jo vetëm që ushqejnë zogj shtegtarë, por edhe falë tyre njerëzit mund të furnizohen me ujë të freskët. Por përveç kësaj, ato rregullojnë ciklin e ujit dhe klimës, kështu që pa to do të ishte shumë e vështirë për ne që të merrnim këtë lëng të çmuar.

Për të gjitha këto arsye, mbrojtja e ligatinave është çelësi për mbijetesën e gjithsecilit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.