Largësia nga Toka në Diell

Vite dritë larg

Meqenëse dihet për Diellin dhe Sistem diellor Ne gjithmonë kemi dashur të dimë distancën nga planeti ynë tek ylli që na ndriçon. Shumica e astronomëve kanë qenë në gjendje të llogarisin distanca nga Toka në Diell me anë të disa llogaritjeve matematikore dhe duke u mbështetur në të dhëna eksperimentale.

Në këtë artikull ne do t'ju shpjegojmë se cilët shkencëtarë gjetën të parët distancën nga Toka në Diell dhe cilat janë metodat që ata kryen për ta arritur atë.

Shkencëtarë të rëndësishëm

Largësia nga Toka në Diell

Në këtë listë të shkencëtarëve që ishin në gjendje të matnin distancën nga Toka në Diell që gjejmë Giovanni Cassini. Ai është i pari që ka marrë këto të dhëna shumë të kërkuara përmes llogaritjeve dhe matjeve. Së bashku me kolegun e tij Jean Richer ata ishin të parët që thanë se nga Toka në Diell ka 140 milion kilometra.

Ata e bënë këtë në 1672. Përveç kësaj, ata ishin në gjendje të vëzhgonin planeti Mars nga Parisi dhe Kajena. Metoda me të cilën ata arritën të matnin distancat nuk ishte padyshim eksperimentale. Askush nuk mund të arrijë Diellin me një metër dhe të thotë se sa larg ka udhëtuar nga planeti ynë. Për të qenë në gjendje të matte distancën, ai mori paralaksën ose ndryshimi këndor midis vëzhgimeve të bëra nga Parisi dhe Cayenne. Me këto të dhëna ishte e mundur të lehtësoheshin disa llogaritje që të mund të dihej distanca midis planetit tonë dhe planetit të kuq.

Metoda e llogaritjes

Sistem diellor

Falë llogaritjes së distancës midis këtyre planetëve, ishte e mundur të llogaritej se sa ka midis Tokës dhe Hënës. Duke marrë si referencë matjen e trupave qiellorë që ndodheshin në sistemin diellor, mund të gjenden matje të rëndësishme. Kjo u përmirësua në mes të shekullit të XNUMX-të në të cilën përmendet për një metodë më të besueshme ku matjet kanë një rrezik më të ulët gabimi. Distanca në këtë rast është shprehur tashmë në njësitë astronomike ndërkombëtare të njohura si UAI.

Këto të dhëna që u morën, duhet të shtohej konstanta e gravitacionit Gaussian. Kjo shkaktoi disa probleme për astronomët për të gjetur llogaritjet e distancës nga Toka në Diell. Metodologjia e përdorur për të matur distancën në nivelin e matjes së paralaksës është teknika më e mirë. Shtë ai me saktësinë më të lartë dhe mund të bëhet me vëzhgim të drejtpërdrejtë.

Teknikat më moderne të ditëve të sotme mund të bëjnë matjet drejtpërdrejt. Por në të kaluarën, duheshin gjetur metoda të tjera më indirekte dhe jo aq eksperimentale. Për të njohur distancën nga Toka në Diell në kilometra, përdoret Njësia Astronomike Ndërkombëtare. Kjo njësi është themelore dhe përdoret për të matur disa trajektore në të gjithë sistemin tonë diellor. Përdoret gjithashtu për të llogaritur disa distanca dhe për të marrë të dhëna të tjera në sistemet e tjera të yjeve më të largëta.

Një nga shkencëtarët që arriti të llogarisë distancën nga planeti ynë në Diell ishte matematikani Eratostenet. Ky shkencëtar me origjinë greke përdori formula të ndryshme që lehtësuan llogaritjen e plotë. Falë tyre ai ishte në gjendje të llogariste se ka 149 milion kilometra nga Toka në Diell.

Distanca nga Toka në Diell nuk është gjithmonë e njëjtë

Distancat në sistemin diellor

Një gjë e rëndësishme për të mbajtur në mend është se Toka nuk është në këmbë. Ka të ndryshme lëvizjet e tokës Ndër të cilat është rrotullimi dhe përkthimi përmes një orbite rreth Diellit. Ne nuk jemi në të njëjtën distancë nga Dielli gjatë gjithë vitit, pasi orbita në të cilën Toka lëviz nuk është rrethore, por eliptike.

Duke marrë parasysh distancën e kësaj orbite mund të themi se, për 2 janarin, Toka është në një distancë nga Dielli me rreth 147 milion kilometra. Megjithatë, kur Solsticin e Verës dhe muaji korrik arrin, ne jemi në një distancë prej 152,6 milion kilometra. Kjo distancë është mjaft e dukshme edhe pse nuk është ajo që na ndikon në temperaturat dhe sasinë e rrezatimit që arrin në planet. Kjo është për shkak të prirjes me të cilën rrezet e diellit depërtojnë në sipërfaqe.

Meqenëse matjet astronomike janë gjithmonë shumë të mëdha, nuk është më e zakonshmja t'i lidhësh ato me njësi të tilla si kilometrat. Të flasësh për miliona kilometra është diçka që nuk është e rehatshme. Matjet midis trupave qiellorë kryhen normalisht në Njësinë Astronomike. Kilometrat përdoren për llogaritjet brenda Tokës ose për të përmendur një distancë në veçanti hapësirën e jashtme, ku dëshironi të pasqyroni ndryshimin në distanca midis planetit dhe jashtë saj.

Njësia Astronomike (AU) përdoret për të matur distancën midis planetëve, galaktikave me njësinë e njohur si viti i dritës. Një njësi astronomike është 8,32 minuta dritë. Vlera që përmendëm më parë për 149 milion kilometra midis Tokës dhe Diellit është sa kohë duhet që drita të arrijë në Tokë.

Distanca mesatare nga Toka në Diell

Për t'i ditur të gjitha këto shumë më mirë, ne do të sqarojmë se cili është një vit i lehtë. Kjo është distanca që përshkon një rreze drite në një vit. Meqenëse një rreze e Diellit largohet në drejtim të planetit tonë, duhen afërsisht 8 minuta e 20 sekonda për të arritur në Tokë. Kjo sepse shpejtësia e dritës është 300.000 kilometra në sekondë. Kjo kohë mund të ndryshojë disi në varësi të pozicionit në të cilin Toka është në çdo moment të orbitës dhe trajektores së saj rreth Diellit.

Për të marrë të dhëna të rëndësishme shkencore, distanca nga Toka në Diell është një faktor përcaktues. Falë njohjes së këtyre të dhënave, rezultatet e tjera mund të llogariten në një mënyrë më precize dhe të drejtpërdrejtë. Zakonisht përdoret për të shërbyer si një referencë midis llogaritjeve të tjera të distancës midis trupave qiellorë.

Siç mund ta shihni, në astronomi duhet të luani me vlerat referuese pasi që matja nuk mund të jetë e drejtpërdrejtë. Shpresoj të keni mësuar më shumë rreth distancës nga Toka në Diell.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Frederick dijo

  Më pëlqen shumë astronomia

 2.   Juan Francisco dijo

  Artikulli është shumë i pasaktë dhe madje përmban gabime të tilla si "Konstanta e gravitacionit të Gausit", të cilat unë kuptoj që i referohen konstantës universale të gravitacionit.
  Në përgjithësi zhgënjyese.