Largësia nga Toka dhe hëna

Shkalla e distancës nga Toka në hënë

Kur vëzhgojmë satelitin e planetit tonë, nuk ju duket se është shumë më afër sesa është në të vërtetë. Dhe a është kjo distanca nga toka në hënë është diçka që është përpjekur të matet për shumë vite për të marrë një nocion të asaj që është universi në të vërtetë. Për të marrë një ide për distancën midis planetit tonë dhe satelitit të tij, ne do të përdorim disa imazhe dhe shpjegime për ta bërë më të lehtë për t'u kuptuar.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se cila është distanca nga Toka në hënë dhe si ta llogarisni atë.

Largësia nga Toka në Hënë

Largësia nga Toka në Hënë

Me siguri shumë herë kemi dëgjuar për distancën midis planetit tonë dhe satelitit të tij në numër. Në mënyrë të veçantë ka 384.403 kilometra distancë. Siç pritej, kjo distancë është diçka e pakuptueshme për qenien njerëzore, pasi që nuk jemi mësuar të kalojmë në këto distanca. Ky numër është përsëritur aq shumë herë sa është sikur e ka humbur thelbin dhe kuptimin e tij.

Duket një shifër pak e pasaktë dhe nuk zbulon ndonjë të dhënë të veçantë. Kur e lexojmë këtë figurë mund të mendojmë se është një distancë e madhe në të cilën na ndan. Sidoqoftë, truri ynë nuk mund ta kuptojë madhësinë e kësaj distance. Meqenëse jemi mësuar ta shohim hënën nga Toka dhe të dukemi mjaft të mëdha për veten tonë, kjo mund të na bëjë të dukemi se është shumë më afër sesa në të vërtetë.

Për të kuptuar pak në lidhje me distancën që ekziston, duhet të shohim foton e parë të kësaj nënkreu për të parë shkallën pak më reale. Kur shohim foton mund të analizojmë problemin e asimilimit të kësaj largësie për qenien njerëzore.

Origjina e llogaritjeve të distancës nga Toka në hënë

Të gjithë planetët

Herën e parë u llogarit distanca midis planetit dhe satelitit ishte në 150 pes nga Hiparku. Për të llogaritur këtë distancë, ajo ishte bazuar në lakimin e hijes që planeti ynë hedh në hënë gjatë një eklipsi hëne. Në atë kohë, distanca nuk ishte plotësisht e saktë, pasi u mor një shifër prej 348.000 kilometrash. Shtë e nevojshme të vlerësojmë meritën ose të Hiparkut pasi që me teknologjinë e vogël që kishte në atë kohë, ai kishte vetëm një gabim prej më pak se 10% të distancës reale midis këtyre dy trupave qiellorë.

Falë teknologjisë që kemi sot mund ta llogarisim shumë saktësisht këtë distancë. Për ta bërë këtë, matet koha që i duhet dritës për të udhëtuar nga stacionet LIDAR në Tokë te retroflektorët që janë vendosur në hënë. Edhe kështu, distanca është një numër aq i madh sa është e vështirë të përvetësohet në mendjen tonë.

Për të na dhënë një ide, midis distancës nga Toka në hënë të gjithë planetët e Sistem diellor. Me këtë krahasim mund të shihet se me të vërtetë ekziston një distancë e madhe. Planetë të mëdhenj si Jupiter y Saturni ato nuk janë aq të mëdha saqë diametrat e tyre janë më të mëdha se distanca midis këtyre dy trupave qiellorë.

Me këtë imazh mjaft të bukur në mënyrë që qenia njerëzore të ndryshojë plotësisht perspektivën që kemi për distancën midis hënës dhe Tokës. Me asimilimin e kësaj largësie mundemi gjithashtu kuptojeni më mirë forcën e gravitetit të ushtruar nga planeti ynë kur është madhësia që është. Një aspekt tjetër i rëndësishëm është të vlerësojmë nëse njeriu ka qenë me të vërtetë në gjendje të arrijë hënën apo jo.

Udhëtoni për në hënë

Hëna dhe Toka

Për të marrë një ide të distancës së madhe midis këtyre dy trupave qiellorë, ne do të ekstrapolojmë diçka të përbashkët mes nesh. Ne do të simulojmë një udhëtim nga Toka në Hënë me makinë. Pak a shumë ju mund të udhëtoni mesatarisht me 120 km / orë në një makinë në mënyrë që të mos gjobitemi për shpejtësi.

Nëse vendosim të udhëtonim me makinë në Hënë, do të na duheshin rreth pesë muaj për të arritur atje. Duhet të kemi parasysh se këto pesë muaj do të ndodhin nëse dhe vetëm nëse nuk do të ndaleshim një herë gjatë gjithë udhëtimit.

Ose duke e ekstrapoluar atë udhëtime të tjera më të largëta si ylli më i afërt që kemi, ne do të bënim pak më shumë se 4 vjet në udhëtimet atje. Më mirë të mos flasim as për të vizituar galaktikën tonë fqinje të quajtur Andromeda. Kjo galaktikë është më shumë se 2 milion vjet dritë nga ne, kështu që është më mirë të mos imagjinojmë se sa kohë do të duhej nëse do të donim të shkonim me makinë.

Siç mund ta shihni, duke folur aq shumë për distancën nga Toka në hënë, ne kemi krijuar një figurë shumë të parëndësishme dhe çfarë nuk na tregon në të vërtetë se çfarë është. Shpresoj që me këtë informacion të mund të njihni më mirë distancën në të cilën është sateliti ynë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.