Dioksidi i karbonit thyen një lartësi të re në të gjitha kohërat

Emetimet e dioksidit të karbonit

Gjatë vitit 2016 përqendrimi i dioksidit të karbonit ose CO2 në atmosferë theu një rekord të ri historik. Ishte e tillë që Toka nuk kishte njohur një situatë të ngjashme midis 3 dhe 5 milion vjet më parë. Në atë kohë, temperatura mesatare globale ishte midis 2 dhe 3ºC më e lartë dhe niveli i detit ishte 10 deri në 20 metra më i lartë se sot.

Cila është arsyeja për këtë rritje të nivelit të CO2? Ne do t'ju tregojmë.

Që nga Revolucioni Industrial (1750), njerëzimi ka pësuar shumë ndryshime që i kanë lejuar asaj të rritet dhe të jetojë një jetë të rehatshme. Duke vepruar kështu, ajo filloi të përdorte tokën intensivisht, duke shpyllëzuar pyjet dhe duke shfrytëzuar lëndët djegëse fosile për qëllime energjetike. Të gjithë atë, Megjithëse në fillim besonim se nuk do të kishte ndonjë efekt negativ në planet, pak nga pak po e kuptojmë se gabuam.

Sipas Finlandezit Petteri Taalas, Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës Botërore Meteorologjike (WMO), "nëse nuk ulim me shpejtësi emetimet e gazeve serë, kryesisht CO2, do të përballemi me një rritje të rrezikshme të temperaturës në pjesën e mbetur të shekullit, shumë më lart se caku i vendosur në Marrëveshjen e Parisit për klimën.

Përqendrimi i dioksidit të karbonit

Imazh - WMO.int

Dhe fakti është, nivelet vetëm po rriten. Nëse në vitin 2015 përqendrimi i dioksidit të karbonit ishte 400,00 pjesë për milion (ppm), në 2016 arriti në 403,3 ppm, e cila përfaqëson 145% të asaj që ishte në kohërat para-industriale (para vitit 1750).

Për të zbuluar se si ndryshon përqendrimi i CO2 në atmosferë, studiuesit marrin mostra të bërthamave të vjetra të akullit dhe i analizojnë ato. Kështu, ata kanë qenë në gjendje të zbulojnë se, nëse nuk merren masa drastike për ta parandaluar atë, bota që ne njohim do të jetë shumë e ndryshme nga ajo që do të njohin brezat e ardhshëm.

Për më shumë informacion, mund të klikoni kjo lidhje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.