Diga e Asvanit

digë e lartë

Sot do të flasim për një nga ndërtimet më të rëndësishme inxhinierike që kanë ndodhur në shekullin e XNUMX-të. Bëhet fjalë për Diga e Asvanit. Ndërtimi i tij filloi në 1960 dhe përfundoi në 1970. U deshën 10 vjet ndërtim i nevojshëm për të lehtësuar përmbytjet vjetore dhe thatësira të rastit që Egjipti përjetoi. Sot, Diga Aswan është bërë një burim i furnizimit me energji elektrike me të cilin Egjipti mund të zhvillohet.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë të gjitha karakteristikat dhe origjinën e Digës Aswan.

tipare kryesore

Kur flasim për Digën e Lartë të Asvanit po i referohemi Digës së Lartë të Asvanit. Kjo është, ka dy diga të quajtura të larta dhe të ulëta. Dobësitë janë shumë më të vogla në madhësi dhe më herët kanë kohën. Duke parë që rënia nuk ishte e përmasave të mjaftueshme për të qenë në gjendje të lehtësonte problemet e përmbytjeve dhe thatësirave sezonale, u ndërtua diga e madhe Aswan. Dhe është që diga e Aswan-it mat 3.600 metra gjatësi dhe deri 111 metra lartësi. Shtë një nga ndërtimet më mbresëlënëse të bëra nga qeniet njerëzore. Baza është e gjerë 980 metra dhe gradualisht ulet në 40 metra në majë.

Për ndërtimin e tij u deshën 43 milion metra kub gur dhe 10 vjet për ta përfunduar atë. Ndërtimi i këtij burgu dha fillimin e liqenit Nasser. Ky liqen është i gjatë rreth 500 kilometra dhe i gjerë deri në 16 kilometra. Ajo zë gjithsej 6.000 kilometra katrorë ujë, gjë që e bën liqenin më të madh të bërë nga njeriu në botë. Këto ndërtime ishin të nevojshme pasi ai përmendi se po kalonte disa probleme të thatësirave dhe përmbytjeve. Përmbytjet nuk mund të ndaleshin pasi nuk kishte infrastrukturë që mund të ruante ujin. E njëjta gjë ndodhi me ndikimet negative të një thatësire. Meqenëse reshjet ishin më të ulta në disa stinë të vitit, nuk ishte e mundur të ruhej uji për furnizim dhe ujitje.

Përmasat dhe diga e ulët

Zona e përmbytur që ka formuar Liqenin Nasser bëri të nevojshme lëvizjen e më shumë se 90.000 njerëzve dhe deri në 24 monumente. Monumentet më të rëndësishme të zhvendosura nga formimi i Digës Aswan kanë qenë tempujt e Abu Simbel dhe Philae. Diga ka 12 gjeneratorë me 175 megavat energji dhe secili ka një prodhim hidroelektrik prej 10.000 GWh / vit. Fillimisht, meqenëse kërkesa për energji elektrike nuk ishte aq e lartë, ajo ishte në gjendje të furnizonte gjysmën e të gjithë kërkesës në Egjipt.

Nga ana tjetër, siç e kemi përmendur më parë, ka disa Diga Aswan. Diga e ulët Aswan u ndërtua nga britanikët në fund të shekullit të 54-të dhe është XNUMX metra e lartë. Megjithëse u zgjerua dy herë gjatë shekullit të XNUMX-të, ishte gati të vërshonte në vitin 1946. Kjo është për shkak të sasisë së madhe të reshjeve të mëdha që shkaktojnë përmbytje me të cilat nuk mund të merret kjo digë. Ishte atëherë në atë kohë kur filloi të merrej parasysh ideja e ndërtimit të një dige të re me një vëllim më të madh për të qenë në gjendje të lehtësonte këto probleme përmbytjesh.

Shumë turistë dëshirojnë të vizitojnë Digën Aswan dhe vizita e tyre konsiston në udhëtimin e rrugës në krye. Pasi të jetë mbuluar e gjithë pjesa e sipërme, automjeti duhet të ndalet në një parking në mes të gjysmë ndërtimit. Nga atje mund të shihni në të dy anët pabarazinë e ujit dhe pafundësinë e digës. Nuk ka mundësi të jeni në gjendje të vizitoni brendësinë ose dhomën e turbinave ku gjenerohet energjia hidroelektrike. Deri më sot, kjo digë nuk është bërë një pjesë e turizmit.

Edhe pse kjo vizitë nuk mund të klasifikohet si thelbësore, pasi është vetëm një ndalesë për disa minuta, zakonisht është interesante për shumë ekskursione. Nëse ky është rasti në të cilin ju shkoni në një ekskursion në tempullin e Philae dhe Obelisk të Pambaruar, është interesante të merrni këtë digë për ta parë atë.

Origjina e Digës Aswan

diga aswan

Asnjë lloj shtypi nuk ka pasur aq histori sa ky. Kur ndërtimi i saj përfundoi në vitin 1970, ajo hyri në dhjetë të parët e shumë renditjeve të digave dhe kontejnerëve në botë. Ata aktualisht janë në 8 më të mirët për sa i përket sipërfaqes dhe në 4 më të mirët nga kapaciteti i rezervuarit. Ajo që ndikoi më shumë në botë pas ndërtimit të saj ishte puna që u krye me ndihmën e shumë vendeve për të shpëtuar tempujt e mrekullueshëm egjiptianë që ishin në brigjet e Nilit. Dhe është që këta shumë tempuj dhe ata do të zhyten nën ujë nga rezervuari i ardhshëm. Për këtë, 52 vende bashkëpunuan në punën e lëvizjes së tempujve duke injoruar një shumë të madhe parash.

Kjo histori ndodhi në mes të luftës së ftohtë në të cilën kishte luftë për pushtet dhe luftëra për territorin. Ndërtimi i digës Aswan u bë një eksod i detyruar për mijëra njerëz që duhej të lëviznin. Ajo gjithashtu u bë një luftë kundër orës në mënyrë që të shpëtojmë monumente unike që janë më shumë se 4.000 vjet të vjetra.

Mbani në mend se Egjipti është 98% i shkretë dhe vetëm brigjet e Nilit janë të banuara dhe janë tokë pjellore. Kjo do të thotë që një digë mund të sigurojë furnizimin me ujë gjatë gjithë vitit dhe të shmangë kërdi me përmbytje të papritura të lumenjve. Shtë një vepër që ndryshoi jetën e Egjiptit. Përveç ujit, do të lejonte që energjia elektrike të arrijë më shumë se 20.000 lokalitete që nuk e kishin ende atë. Siç kemi përmendur më parë, tashmë ishte një digë britanike në Aswan, por ishte vetëm 30 metra e lartë dhe nuk mund të ruante ujë të mjaftueshëm. Ai ishte zakonisht i tejmbushur nga lumi Nil që ngrihej dhe mund të ruante ujë vetëm për një vit.

Me një qenie në krye të qeverisë së re, filloi projekti yll dhe filluan përpjekjet për të marrë fonde dhe ndihmë. Pas marrjes së financimit për ndërtimin faraon, filluan punimet. Kjo digë ka funksione të ndryshme: kërkon të mbrojë popullsinë nga përmbytjet historike të lumit Nil, shërben për të ruajtur ujin për ujitje dhe konsum dhe për të prodhuar energji hidroelektrike.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Digës Aswan dhe origjinës së saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.