Difraksioni i dritës

ndërhyrje

Bota e fizikës dhe fotografisë është prekur nga një fenomen i dritës i njohur si difraksioni i dritës. Ka shumë lente kamera profesionale që janë krijuar për të siguruar mprehtësi shumë të mirë. Sidoqoftë, edhe nëse është me cilësi shumë të mirë, ata nuk mund të shpëtojnë nga ky fenomen i dritës.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se cila është difraksioni i dritës dhe cilat janë karakteristikat dhe rëndësia e saj.

Çfarë është difraksioni i dritës

dukuria e difraksionit të dritës

Kur valët e dritës kalojnë nëpër hapje të vogla dhe rreth pengesave ose skajeve të mprehta, gjenerohet ajo që quhet difraksion i dritës. Nëse një objekt është i paqartë dhe shtrihet midis burimit pikë të dritës dhe një ekrani, kufiri midis rajonet e hijëzuara dhe të theksuara në ekran nuk do të përcaktohen. Mund të shihet si pjesë e rajoneve të hijëzuara dhe të ndriçuara që sinjalizojnë sasi të vogla drite që devijohen drejt rajoneve të hijëzuara.

Mund të thuhet se difraksioni i dritës është një fenomen që ndodh kur valët që përbëjnë dritën kalojnë përmes një vrime të ngushtë. Kur kjo ndodh, valët e dritës gradualisht formohen dhe nuk kanë më një përparim të rrezes. Kurdoherë që flasim për një pikë drite duhet të dimë se çfarë është rrezja e dritës. Kjo rreze drite nuk është asgjë tjetër veçse një "rrymë" ku drita kalon përmes ajrit. Në këtë rast, kur kalon përmes një vrime, valët e dritës hapen ashtu si në fenerët e një makine në mes të natës sepse vrima është ajo që vepron si lëshues i ri i dritës.

Difraksioni i dritës përdoret në kamera për të detyruar dritën përmes një vrime shumë të vogël. Kjo përdoret për të zgjedhur sasinë e dritës që do të përdorim për të bërë fotografinë.

tipare kryesore

difraksioni i dritës

Shpërhapja e dritës bën që ajo të mos përqendrohet në një pikë të saktë. Ky fenomen bën që ajo të shpërndahet, duke formuar atë që njihet si Disk i ajrosur. Ky disk nuk është asgjë më shumë sesa paraqitja e deformimit të rrezes së dritës dhe valëve që projektohen në një plan. Në rastin e fotografisë, aeroplani është sensori i kamerës.

Albumi Airy është ajo që po kërkon fotografia për të vendosur një ekuilibër. Ju përpiqeni të kapni një imazh me një thellësi fushe në mënyrë që gjithçka të duket mirë në fokus. Falë dukurisë së difraksionit të dritës, diafragma e kamerës mund të mbyllet për t'u përqëndruar në mënyrë më efikase në gjërat në një fotografi. Vjen një pikë ku mbyllja e diafragmës është kur ka një humbje të përgjithshme të mprehtësisë. Prandaj, është e rëndësishme të dimë se si funksionon fenomeni i difraksionit të dritës nëse duam të optimizojmë fotografitë.

Ky fenomen përdoret gjithashtu në reklama për të qenë në gjendje të gjenerojë vizualizime që tërheqin vëmendjen me sy të lirë. Termi difraksion vjen nga difraktusi latin, që do të thotë se është thyer. Ndodh kryesisht sepse një hobe është në gjendje të kalojë një pengesë në përhapjen e saj, duke u larguar nga sjellja e rrezeve drejtvizore. Duhet të kihet parasysh se efektet kryesore të difraksionit të dritës janë rregullisht të vogla.

Fenomeni i shpërqendrimit mund të shihet me sy të lirë duke pasur një burim drite që imponon dy gishta në një distancë prej dhjetë centimetra nga një sy, duke bërë një hapësirë ​​shumë të vogël midis gishtërinjve. Hereshtë këtu ku mund të shohim një sërë vijash të errëta dhe ato të tjera të lehta. Linjat që mund të shihen shkaktohen kryesisht nga ajo që njihet si ndërhyrja e dritës konstruktive dhe shkatërruese. Këto ndërhyrje kalojnë rreth gishtave për të shkaktuar këtë efekt.

Difraksioni i dritës dhe parimi Huygens

difraksioni fizik

Arsyeja për atë që ndodh me ndërhyrjet nuk është plotësisht e dukshme. Shkencetari Christian Huygens ofroi një shpjegim për këtë fenomen. Shpjegimi bazohet në rrezatimin elektromagnetik dhe dinamikën e tij kur rizgjedhja në lartësinë magnetike lë burimin nga i cili emetohet dhe zgjerohet ndërsa udhëton. Zgjerimi i tij kryhet në një vijë të drejtë sikur të ishte duke mbuluar sipërfaqen e një pritjeje që zgjerohet vazhdimisht. E gjithë zona e zgjerimit të dritës rritet në përpjesëtim me katrorin e distancës që rrezatimi po kalon.

Ne konsiderojmë se energjia elektromagnetike mund të përhapet nga një burim pikë në valët e rrafshit. Në këtë rast, ne jo vetëm që zbatojmë ligjin e anasjelltë katror në burimin e energjisë, por duhet gjithashtu të zbatohet për çdo pikë në n një hobe të sheshtë. Prandaj, mund të thuhet se valët konsiderohen se ato krijohen vazhdimisht nga çdo pikë në rrafsh dhe përhapen në të gjitha drejtimet. Nëse zvogëlojmë zonën ku e lëshojmë dritën, zona përmes së cilës udhëton rrezja e dritës do të zvogëlohet.

Ky parim Huygens u botua më shumë se 300 vjet më parë dhe një mekanizëm i ri është propozuar për të njohur përhapjen e dritës siç e njohim ne sot. Në këtë kohë u konsiderua se drita udhëtonte si valë në një lloj çështje fiktive të quajtur eter dhe supozohet se ajo mbushi të gjithë hapësirën. Çdo grimcë eteri që dridhet u pa si origjina e valëve të reja. Valët sferike që i përkasin difraksionit fillestar të dritës vijnë nga një burim pikë dhe pjesërisht errësohen nga një ekran i pafund S.

Lëvizja e valëve të dritës përcaktohet nga një shpejtësi në kon e kufizuar nga hapja e ekranit. Hapja e ekranit njihet si sipërfaqja përmes së cilës drita mund të shpëtojë. Ky parim përdoret për të miratuar ligjet e pasqyrimit të thyerjes së valëve të rrafshit. Parimi i Huygens është i rëndësishëm për gjeometri optike dhe është e vlefshme për gjatësi vale jashtëzakonisht të vogla. Nga ana tjetër, ne nuk mund ta përdorim atë për të shpjeguar të gjitha fenomenet që ekzistojnë të valëve të dritës. Për shembull, nuk shërben për të shpjeguar devijimin e valëve nga një përhapje drejtvizore e rrezeve të dritës kur kalojnë nëpër buzë të një objekti ose nëpër hapje të vogla.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth shpërndarjes së dritës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.