Më 21 gusht do të ketë një eklips total diellor, ne do t'ju tregojmë se si ta shihni atë në kohë reale!

montazh i eklipsit diellor

Eklipsi i Pjesshëm Diellor

Më 21 gusht do të ketë vetëm një eklips diellor për herë të parë në 99 vjet në Shtetet e Bashkuara. Nëse nuk jeni një nga ata me fat që banojnë ose do të jenë atje për turizëm, do të ketë shumë më tepër mënyra për ta parë atë në transmetim. Në Spanjë, do të shihet vetëm pjesërisht. Gjithashtu, kujtojini të gjithë vëzhguesit se kudo që të jenë, duhet të vishni syzet rregulluese për këtë.

Në Spanjë, komuniteti që mund ta shohë fenomenin me më shumë intensitet janë Ishujt Kanarie. Në gadishull, Vetëm një pjesë e diskut diellor pjesërisht të eklipsuar mund të shihet nga Galicia. Nëse banoni në ndonjë vend tjetër në Evropë, nuk do të jetë i dukshëm, vendi më i mirë për kontinentin Evropian do të vazhdojë të jetë Galicia. Njerëzit që zgjedhin ta shohin atë drejtpërdrejt, do të jetë i dukshëm në perëndim të diellit. Ju mund të shihni "në diskun diellor mund të shihni një hije të vogël, si një pickim", thotë astrofizikani nga Instituto de Astrofísica de Canarias, Miquel Serra.

Eklipsi tjetër total diellor që do të shohim në gadishull do të jetë në vitin 2026

eklipsi i plotë diellor

Eklipsi total i diellit

Do të duhet të presim pak për të. Duke marrë parasysh atë nuk ka pasur eklipsime totale të Diellit që nga viti 1900,1905 dhe 1912. Që nga ajo kohë, nuk janë parë eklipse totale, vetëm ato të pjesshme, si ajo që ndodhi në 2015.

Mos harroni sidomos që vetëm syzet dhe filtrat e aprovuar Ato janë ato për ata që duan ta shohin. Asnjë produkt shtëpiak, madje as syzet që thonë "janë shumë të errëta!" Oneshtë një gjë që filtri që ne synojmë ta shohim të jetë i errët, dhe tjetra që në të vërtetë "filtrojë" rrezet. Mund të gjejmë një rast të një filtri shumë të errët, por ai nuk filtron rrezet ultraviolet. Nëse shikojmë Diellin, ose ndonjë burim tjetër drite, do të zbulonim që nxënësi ynë do të ishte shumë më i zgjeruar sesa do të ishte nëse nuk do të vishnim ato syze. Pra, saktësisht mbajtja e një filtri të pa aprovuar do të shkaktonte edhe më shumë dëme në sytë tanë që nëse nuk do ta merrnim. Ky është rreziku i madh. Siguria false mund të besojmë duke besuar se gjithçka nuk është aq transparente.

Si ndodh eklipsi diellor total ose i pjesshëm?

eklips diellor unazor

Eklipsi diellor unazor

 

Isshtë fenomeni që ndodh kur Hëna fsheh Diellin, të parë nga Toka. Kjo mund të ndodhë vetëm gjatë hënës së re (Dielli dhe Hëna së bashku). Isshtë faza hënore në të cilën Hëna është saktësisht midis Tokës dhe Diellit. Me fjalë të tjera, hemisfera e saj e ndriçuar nuk mund të shihet nga planeti ynë, shihet vetëm një aureolë e ndriçuar. Një eklips diellor mund të vërehet në tre mënyra të ndryshme.

Eklipsi total i diellit

Pa dyshim më spektakolare për të parë. Në brezin e saj të tërësishëm Hëna mbulon plotësisht DiellinJashtë asaj bande eklipsi është i pjesshëm. Shtë e vëzhgueshme për të gjithë ata që janë brenda konit të hijes së projektuar nga Hëna në Tokë. Ajo mat rreth 270 km (zona e eklipsit total) dhe lëviz me një shpejtësi prej 3.200 km / h në një drejtim lindor. Eklipsi i plotë është e vëzhgueshme në një interval midis 2 dhe 7 minutash. Në total, i gjithë fenomeni zgjat rreth 2 orë.

si ndodh një eklips diellor

Eklipsi diellor unazor

Kur Hëna është afër apogjes dhe, diametri këndor i saj është më i vogël se ai i Diellit. Në fazën e saj maksimale ajo që vërehet është unaza e diskut të Diellit. Kjo është e dukshme në pjesën e unazës ose të dritës së parë. Jashtë tij eklipsi është i pjesshëm

Eklipsi i Pjesshëm Diellor

Rasti që do të kemi në Spanjë. Kur shohim pjesërisht Hënën që mbulon Diellin. Duket si një venitje, si një pickim.

Si ta shohim atë në kohë reale?

Së fundmi, për të gjithë ata që nuk kanë mundësi ta shohin drejtpërdrejt sepse nuk janë në zonë ose për shkak të kushteve të motit, do të transmetohet nga uebfaqe të ndryshme. Midis tyre edhe ai i vetë NASA-s.

Lidh me Uebfaqja e NASA-s nga ku do të bëhet transmetimi i drejtpërdrejtë.

Nga San Francisco eksploruese

Dhe kjo për kuriozët, si reagojnë elefantët ndaj eklipsit? Shenjtërorja e Elefantëve në Tenesi


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.