Diagrami Hertzsprung-Russell

diagrami hertzsprung-russell

Një nga skemat më të njohura për klasifikimin e elementeve në botën e shkencës është tabela periodike. Nëse analizojmë gjerësisht dhe në një mënyrë të thjeshtuar shohim se Diagrami Hertzsprung-Russell është si një tabelë periodike, por e yjeve. Me këtë diagram mund të lokalizojmë një grup yjesh dhe të shohim se ku klasifikohet sipas karakteristikave të tij. Falë kësaj, ka qenë e mundur të përparojmë në mënyrë të konsiderueshme vëzhgimin dhe klasifikimin e grupeve të ndryshme të yjeve që ekzistojnë.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat dhe rëndësinë e diagramit Hertzsprung-Russell.

Karakteristikat dhe funksionimi

Diagrami dhe karakteristikat e Hertzsprung-Russell

Ne do të përpiqemi të kuptojmë se si funksionon diagrami Hertzsprung-Russell dhe nga çfarë përbëhet. Të dy boshtet në grafik matin gjëra të ndryshme. Boshti horizontal mat dy shkallë që mund të përmblidhen në një. Kur shkojmë në fund, le të shkallëzojmë temperaturën sipërfaqësore të yllit në gradë Kelvin nga temperaturat më të larta në temperaturat më të ulëta.

Në krye shohim diçka ndryshe. Ekzistojnë një numër seksionesh të shënuara secila një shkronjë: O, B, A, F, G, K, M. Ky është lloji spektral. Do të thotë se është ngjyra e yllit. Ashtu si me spektrin elektromagnetik, ai varion nga një ngjyrë kaltërosh në një ngjyrë të kuqe. Të dy shkallët tregojnë të njëjtën gjë dhe pajtohen me njëra-tjetrën pasi që lloji spektral përcaktohet nga temperatura sipërfaqësore e yllit. Ndërsa temperatura e tij rritet, ngjyra e saj gjithashtu ndryshon. Shkon nga e kuqja në të kaltërosh, para se të kalojë në tonet portokalli dhe të bardha. Në këtë lloj diagrami lehtë mund të krahasoni se çfarë temperature mund të barazojë secila ngjyrë që ka ylli.

Nga ana tjetër, në boshtin vertikal të diagramit Hertzsprung-Russell shohim që mat të njëjtin koncept. Ajo shprehet në shkallë të ndryshme si shkëlqimi. Në anën e majtë shkëlqimi matet duke marrë diellin si referencë. Në këtë mënyrë, lehtësohet një identifikim mjaft intuitiv i shkëlqimit të yjeve të tjerë dhe dielli merret si referencë. Easyshtë e lehtë të shohësh nëse një yll është pak a shumë i ndriçuar se dielli, pasi e kemi të lehtë kur bëhet fjalë për ta vizualizuar atë. Shkalla e duhur ka një mënyrë pak më të saktë për të matur shkëlqimin e dritës se tjetra. Mund të matet me madhësi absolute. Kur shikojmë yjet e pyllit një ketër më shumë se të tjerët. Padyshim, në shumë raste kjo ndodh sepse yjet takohen në distanca të ndryshme dhe jo sepse njëri është më i ndritshëm se tjetri.

Shkëlqejnë yjet

shkëlqimi i yjeve

Kur largohemi nga qielli, shohim se disa yje shkëlqejnë më shumë, por kjo ndodh vetëm nga perspektiva jonë. Kjo quhet madhësia e dukshme e, megjithëse ka një ndryshim të vogël: madhësia e dukshme e një ylli bëhet duke fiksuar vlera që një shkëlqim i tillë do të kishte jashtë atmosferës sonë, jo brenda. Në këtë mënyrë, madhësia e dukshme nuk do të përfaqësojë shkëlqimin e vërtetë që ka ylli. Prandaj, një shkallë si ajo në diagramin Hertzsprung-Russell nuk mund të përdoret.

Në mënyrë që të mund të matim shkëlqimin e një ylli, duhet të përdoret madhësia absolute. Do të ishte madhësia e dukshme që një yll do të kishte 10 parsekë larg. Yjet do të ishin të gjithë në të njëjtën distancë, dhe për këtë arsye madhësia e dukshme e një ylli do të shndërrohej në shkëlqimin e tij real.

Gjëja e parë për të vëzhguar kur shikoni grafikun është një vijë e madhe diagonale që shkon nga e majta e sipërme në të djathtën e poshtme. Njihet si sekuenca kryesore dhe është vendi ku takohen një pjesë e madhe e yjeve, përfshirë edhe diellin. Të gjithë yjet prodhojnë energji duke shkrirë hidrogjenin për të prodhuar helium brenda tyre. Ky është faktori i përbashkët që kanë të gjithë ata dhe ajo që e bën ndriçimin e tyre të ndryshëm është se ajo që ata janë pjesë e sekuencës kryesore është masa e tyre. Me fjalë të tjera, sa më shumë masë të ketë një yll, aq më shpejt do të zhvillohet procesi i shkrirjes, kështu që do të ketë gjithnjë e më shumë shkëlqim dhe temperaturë sipërfaqe.

Prandaj, rrjedh se yjet që kanë një masë më të madhe ndodhen më larg në të majtë dhe sipër, kështu që ata kanë më shumë temperaturë dhe më shumë shkëlqim. Këto janë gjigandët blu. Ne gjithashtu kemi yjet me një masë më të ulët që janë në të djathtë dhe poshtë, kështu që ata kanë më pak temperaturë dhe shkëlqim dhe janë xhuxhat e kuq.

Yje gjigantë dhe supergjigandë të diagramit Hertzsprung-Russell

larmi ngjyrash e yjeve

Nëse largohemi nga sekuenca kryesore mund të shohim sektorë të tjerë brenda diagramit. Në krye janë gjigandët dhe supergjigandët. Megjithëse ato kanë të njëjtën temperaturë si shumë yje të tjerë kryesorë të sekuencës, ato kanë një shkëlqim shumë më të lartë. Kjo është për shkak të madhësisë. Këta yje gjigandë karakterizohen nga djegia e rezervave të tyre të hidrogjenit për një kohë të gjatë, kështu që atyre u është dashur të fillojnë të përdorin lëndë djegëse të ndryshme si helium për funksionin e tyre. Thenshtë atëherë kur shkëlqimi i dritës zvogëlohet pasi karburantit nuk është aq i fuqishëm.

Ky është fati që mban një numër të madh të yjeve që ndodhen në sekuencën kryesore. Varet nga masa që ata kanë, ato mund të jenë gjigante ose super-gjigante.

Nën sekuencën kryesore kemi xhuxhët e bardhë. Destinacioni përfundimtar i shumicës së yjeve që shohim në qiell është të jesh një xhuxh i bardhë. Gjatë kësaj faze, ylli përvetëson një madhësi shumë të vogël dhe një dendësi të madhe. Ndërsa koha kalon, xhuxhët e bardhë lëvizin gjithnjë e më shumë në të djathtë dhe poshtë diagramit. Kjo sepse humbet vazhdimisht shkëlqimin dhe temperaturën.

Këto janë në thelb llojet kryesore të yjeve që shfaqen në këtë grafik. Ekzistojnë disa hulumtime aktuale që përpiqen të nxjerrin në pah dhe të përqendrohen në disa prej ekstremeve të grafikut për të ditur gjithçka më thellë.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth diagramit Hertzsprung-Russell dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.