Deti Tirren

Brigjet e Detit Tirren

Një nga detet që janë pjesë e detit Mesdhe është Deti Tirren. Ky det ndodhet përgjatë bregdetit perëndimor të Italisë dhe konsiderohet të jetë pjesë e Detit Mesdhe. Ka një sipërfaqe prej rreth 106.000 milje katrore. Shtë një det që shtrihet midis kufirit të pllakave tektonike të figurës dhe Euroazisë dhe Afrikës.

Në këtë artikull ne do të shpjegojmë karakteristikat dhe rëndësinë e Detit Tirren.

Përmasat e Detit Tirren

Pamje nga deti Tirren

Meqenëse është pjesë e një deti me një madhësi më të madhe, kufizimi i sipërfaqes së këtij deti nuk është aq i lehtë. Ajo kufizohet me Italinë në lindje me rajonet që janë Campania, Kalabria, Toskana, Bazilikata dhe Lazio. Ajo kufizohet gjithashtu në perëndim nga Ishujt Korsikë, i cili ishte një territor francez. Deti Ligurian takohet me Detin Tirren përgjatë këndit veriperëndimor. Edgeshtë skaji jugperëndimor që takon Detin Mesdhe.

Vendndodhja ekstreme tregon se ka dy hyrje dhe disa dalje. Një nga këto dalje është ajo që derdhet në Detin Ligurian. Dy të tjerët çojnë në Detin Mesdhe dhe tjetri në Detin Jon.

Rëndësia historike dhe aktuale

Vendndodhja e Detit Tirren

Ky det ka luajtur një rol themelor në kulturë dhe shoqëri gjatë gjithë historisë. Sidomos në aspektin e tregtisë ndërkombëtare Deti Tirren ka qenë mjaft i rëndësishëm. Kjo është për shkak të vendndodhjes strategjike në të cilën ndodhet. Falë këtij pozicioni, anijet tregtare mund të lidheshin nga kontinente të ndryshme lindore. Megjithëse për një kohë të gjatë ky det përjetoi një tregti të madhe dhe fluks të marinarëve dhe anijeve tregtare, sasia e tregtisë që ndodhte në këto ujëra u zvogëlua sepse ujërat kontrolloheshin nga piratët.

Gjatë periudhës së Napoleonit ajo luajti një rol të madh pasi u përdor për të lëshuar anije luftarake.

Aktualisht rëndësia vazhdon me një rol të tregtisë dhe transportit duke shënuar një rrugë të dobishme për të. Çdo ditë Deti Tirren merr një numër të madh të anijeve tregtare. Ajo është bërë gjithashtu një destinacion i njohur turistik pasi është shtëpia e disa ishujve brenda kufijve të saj me disa qytete përgjatë brigjeve. Disa nga atraksionet më të njohura në Detin Tirren janë të vendosura në të përfshijnë Siçilinë, Ishujt Eolian, qyteti i Palermos dhe qyteti i Napolit. Qendrat turistike të këtij qyteti marrin mijëra vizita çdo vit. Kësaj i shtohet edhe industria e tregtisë dhe turizmit.

Deti Tirren ka gjithashtu një rëndësi të madhe për aktivitetin e peshkimit. Peshkimi, së bashku me aktivitetet e tjera, janë kontribuuesit në një pjesë të madhe të ekonomisë përreth.

Gjeografia nënujore e Detit Tirren

Gjiri i Napolit

Gjeografia nënujore e këtij deti është e ndarë në dy pellgje. Nga njëra anë kemi fushën Marsili dhe nga ana tjetër fushën e Vavilov. Këto dy pellgje janë të vendosura në të dy anët e një ure të madhe të quajtur Issel. Ky det ka një thellësi maksimale prej rreth 12418 metrash. Duke qenë se ndodhet në kufirin e dy pllakave tektonike, kjo tokë ndikohet kryesisht nga aktiviteti vullkanik. Për shkak se disa male dhe vullkane janë nën ujë sesa ky det dhe ishin aktivë, ky vend fiton një atraksion më të madh turistik.

E gjithë kjo zonë është gjithashtu shtëpi e disa ishujve, duke përfshirë arkipelagun eolik, Ustica dhe arkipelagun toskan. Ishujt e parë ndodhen në veri të Siçilisë. Ishulli më i madh në zonën e Toskanës është Elba.

Biodiversiteti dhe speciet e kërcënuara

Aktiviteti i peshkimit

Lloje të shumta bimësh dhe kafshësh bashkëjetojnë në këtë det. Këto specie janë ato që e bëjnë industrinë e peshkimit të lulëzojë. Për shembull, ka popullatë të madhe të detit, tonit të kuq, peshkut të shpatës dhe grupeve. E gjithë zona veriore e detit është e mbrojtur si një habitat për speciet e gjitarëve detarë mesdhetarë. Ekziston një rezervë detare që shtrihet në Detin Ligurian. Kjo rezervat është përgjegjëse për mbrojtjen e specieve të ndryshme, duke përfshirë balenat pilot me pendë të gjatë, balenat e spermës, delfinët me shishe dhe balenat fin.

Siç kemi përmendur më parë, Deti Tirren ka një rëndësi të madhe në rrugët tregtare brenda territorit. Duke shërbyer si një itinerar, disa qytete portuale janë krijuar përgjatë gjithë kufirit. Disa nga qytetet ku ndodhen portet më të rëndësishme janë Salerno, Palermo, Bastia dhe Napoli.

Ndër kërcënimet që ne mund të gjejmë tipike për ekosistemet detare që kemi mbipeshkim. Isshtë një nga kërcënimet më të rëndësishme mjedisore në pothuajse të gjitha ekosistemet detare në botë. Ky det nuk do të ishte më pak. Ndërsa industria e peshkimit rritet për shkak të kërkesës së rritur të konsumatorit, peshkatarët në mënyrë të pashmangshme rrisin shkallën e kapjes së sasive të mëdha të peshkut çdo vit. Ky mbipeshkim është i paqëndrueshëm në planin afatgjatë duke pasur parasysh se qëndrueshmëria e ekosistemit është zvogëluar. Si rezultat i këtij mbipeshkimi, popullsia ka rënë në mënyrë të vazhdueshme.

Nga ana tjetër, shpikja e tepërt e peshkimit e popullatave të këtyre individëve ato ndikojnë në zinxhirin ushqimor dhe zvogëlojnë ushqimin në dispozicion të grabitqarëve më të mëdhenj. Një tjetër nga kërcënimet kryesore për jetën në ujërat dhe brigjet e këtij deti vjen nga mali Marsili. Këto male janë një vullkan nënujor që ndodhet në thellësitë e këtij deti. Shkencëtarët kanë zbuluar disa zbulime mjaft interesante që na tregojnë se muret e vullkanit mund të shemben duke shkaktuar një tsunami. Nëse një fenomen natyror i kësaj madhësie do të ndodhte në këto zona bregdetare, ai mund të shkaktojë kërdi në të gjithë popullsinë.

Midis peshkimit të tepërt të qëllimshëm dhe kapjes byc Ka shumë delfinë që vdesin, balena dhe tortura që klasifikohen si në rrezik zhdukjeje.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth detit Tirren.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.