Deti Tasman

Sot do të flasim për një lloj deti që është unik në shumë mënyra. Është rreth deti tasman. Ndodhet në hemisferën jugore dhe ka një klimë tjetër, si dhe një florë dhe faunë shumë të larmishme. Kjo zonë mund të identifikohet qartë si më jugorja e të gjithë pellgut të Paqësorit. Ndodhet në Bregun e Australisë dhe Zelandës së Re që laget nga Deti Tasman.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, formimin, florën dhe faunën e Detit Tasman.

tipare kryesore

deti tasman

Pozicioni i këtij deti është unik, pasi e gjithë kjo zonë përshkon disa zona klimatike. Një pyetje tjetër interesante janë kufijtë e saj. Shtë pika më jugore e pellgut të Oqeanit Paqësor. Nëse shikojmë një hartë, mund ta shohim këtë det si një diamant të shkëlqyeshëm që lidh kontinentet. Në këtë det ndodhen shkëmbinj nënujorë të shumtë koralorë, ishuj dhe një lartësi e konsiderueshme e fundit. Ishulli Norfolk është pika më veriore në kufirin midis deteve.

Deti Tasman është mbresëlënës në madhësi ka një sipërfaqe prej gati 3.5 milion kilometra katrorë. Thellësia e saj është gjithashtu. Pjesa më e thellë e këtij deti njihet si pellgu i Tasmanisë dhe ka një thellësi që arrin 6.000 metra. Ishulli i Tasmanisë është më i famshmi në këtë det. Ndodhet në një ishull në Australinë jugore rreth 240 km.

E gjithë kjo zonë është aktive gjeologjikisht. Shumë shkencëtarë kanë studiuar të gjitha proceset gjeologjike që ndodhin në këto zona. Ajo që bie më shumë në sy në Detin Tasman është pasuria e biodiversitetit, si në florë dhe faunë. Kafshë unike gjenden këtu, më e famshmja është djalli Tasmanian. Gjithashtu çfarë të thuash që ka shumë shkëmbinj nënujorë koralesh. Ka një zonë të njohur si ishulli koralesh dhe është një shkëmb i madh zgjat rreth 600 metra mbi nivelin e detit dhe është rreth 200 metra i gjerë.

Popullata unike autoktone gjenden në ishullin Tasmania që janë të banuara nga shumë pak njerëz. Për shembull, ishulli Lord Howe ka vetëm 400 banorë. Islandshtë ishulli më i vjetër në të gjithë këtë det. Pranë vijës bregdetare ne gjejmë skaje të lëmuara në të gjithë territorin. Në disa ujëra bregdetare ato gjenden në fundet ranore dhe thellësitë e shkëmbinjve, argjila dhe një përzierje e të dyjave.

Klima e detit Tasman

deti tasman

Deti Tasman u zbulua nga Abel Tasman në 1640. Prandaj emri i saj. Vështirë se kishte shumë informacione për këtë oqean vite më parë. Njerëzit as nuk e dinin se ku ishin në Australi.

Lidhur me klimën, kemi variacione në të gjithë rajonin. Përgjatë Detit Tasman është klima tropikale, subtropikale dhe e butë. Kjo larmi klimash bën të mundur zhvillimin e një sasie të madhe të florës dhe faunës, duke e bërë atë një habitat unik. Kushtet klimatike ndikojnë në rrymat oqeanike që mund të gjenden këtu. Masat e ajrit të nxehtë që qarkullojnë nëpër këto rajone bëjnë që uji të arrijë deri në 26 gradë. Në pjesën jugore ka ujëra më të ftohtë për shkak të afërsisë me Antarktidën. Disa përrenj kanë pjesë të mëdha të ajsbergut ndërsa temperaturat bien nën zero në periudha të caktuara të vitit.

E njëjta gjë ndodh me baticat. Ka lëvizje baticash që mund të arrijnë 5 metra. Differentshtë gjithashtu e ndryshme për sa i përket regjimit të stuhisë. Erërat që vijnë nga Oqeani Paqësor janë përgjegjës për ekzistencën e këtyre stuhive. Rritja e temperaturave të sipërfaqes së oqeanit bën që sasi të mëdha të ajrit të ngrohtë të përplasen me ajrin e ftohtë në lartësi. Kur ajri i nxehtë ngrihet dhe plotëson ajrin e ftohtë në lartësi, ato përfundojnë duke u kondensuar dhe duke sjellë re të shiut. Me kontrastin e temperaturave mund të vijnë stuhi shumë të forta që lëshojnë disa fatkeqësi klimatike.

Sidomos duhet të theksohet se midis 40-50 gradë gjerësi është vendi ku ka një probabilitet më të madh të stuhive.

Deti Tasman dhe banorët

Ne kemi përmendur që vendndodhja ka disa zona klimatike. Kjo shkakton një ndikim në banorët e këtyre zonave. Në veri ka ngrohje të mjaftueshme për të pasur një klimë tropikale. Në veçanti, mund të shihet për shkak të ekzistencës së një sasie më të madhe të faunës. Në disa prej specieve që gjejmë shohim peshkaqenë, peshq që fluturojnë dhe shumë gjitarë siç janë balenat.

Një numër i madh i specieve të peshkaqenëve banojnë në detin jugor Tasman. E bardha e shkëlqyeshme është më e famshmja. Shumë turistë kanë frikë nga pendët e saj masive. Ekspeditat me kafaze dhe pajisje zhytjeje kryhen vazhdimisht për të vëzhguar peshkaqenët e bardhë. Kjo atraksion turistik është kritike për të ardhurat e zonës së Detit Tasman. Nga ana tjetër, peshqit fluturues janë me madhësi mbresëlënëse, ndonjëherë arrijnë gjysmë metri në gjatësi. Zakonisht jeton në ujëra më të ngrohtë dhe ka 4 pendë. Ata mund të kërcejnë nga uji në një distancë mjaft të lartë. Gjatësia e fluturimit mbi sipërfaqen e detit varet nga shpejtësia e rrymave të ujit.

Nëse dëshironi të shihni cetace në detin Tasman duhet të shkoni në pjesën veriore. Mund të gjejmë balena të spermatozoideve, varje varjesh dhe balena finësh. Këta cetace banojnë në këto vende për shkak të sedimentimit të zooplanktonit në ujë. Vështrimi i Cetacean është një tjetër nga aktivitetet më të njohura turistike.

Flora dhe Fauna

Më në fund, ne do të flasim për disa nga speciet e florës dhe faunës. Algat janë ato që rriten më shumë në zonën veriore ku klima është më e ngrohtë dhe më e moderuar. Rrymat e ftohta nuk ndikojnë në bollëkun e peshqve. Specie të tilla si tuna, skumbri, Jorge, thembra, ndër të tjera, priren të jenë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth detit Tasman dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.