Deti Marmara

Deti Marmara

Sot do të flasim për një det që ndan gjeografikisht pjesën evropiane të Turqisë nga pjesa aziatike. Njihet si Deti i Marmaras. Shtë një det që lidhet me Detin e Zi përmes ngushticës së Bosforit dhe me Detin Egje përmes Qafës së Dardaneleve. Njihet për të qenë një det ku vështirë se ka rryma të forta oqeanike dhe disa ishuj.

Ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar të gjitha karakteristikat dhe sekretet e Detit të Marmaras.

tipare kryesore

Vendndodhja e detit marmara

Isshtë një det sipërfaqja e të cilit është 11.350 kilometra katrorë. Nga e gjithë kjo sipërfaqe, 850 kilometra janë në gjatësi nga verilindja në jugperëndim ku gjerësia e saj më e madhe arrin 80 kilometra. Siç mund ta shihni, nuk është një det që është shumë i madh. Sidoqoftë, ka një thellësi mesatare prej gati 500 metrash duke arritur një thellësi maksimale në zonën e saj qendrore prej 1.350 kilometrash.

Këto janë karakteristikat që e bëjnë atë të bëhet det. Përkundër kësaj, vështirë se ka rryma të forta detare dhe kjo është në një zonë të rëndësishme të aktivitetit sizmik. Dhe është se ky det është formuar nga rezultati i lëvizjeve të dhunshme sizmike të kores së tokës rreth 2.5 milion vjet më parë.

Emri Marmara vjen nga ishulli me të njëjtin emër për shkak të bollëkut të mermerit në kohërat antike. Marmara vjen nga marron që do të thotë mermer në greqisht.

Ishujt e Detit të Marmarasë

Ishujt Princ

Siç e kemi përmendur më parë, ky det ka disa ishuj mjaft të famshëm. Ka arkipelagun e Ishujve Principe dhe Ishujt Marmara. Ne fillojmë t'i përshkruajmë ato një nga një. Ishujt Princë janë një grup prej 8 ishujsh të vegjël që janë në pjesën aziatike të Stambollit. Midis këtyre ishujve ne gjejmë destinacione të rëndësishme turistike si Heybeliada, Burgazada, Kınalıada dhe Sedef. Midis këtyre ishujve mund të gjejmë një popullsi prej rreth 14.000 banorë. Ishujt e tjerë në këtë det janë të pabanuar.

Ishulli Marmara, i cili është ai që i jep emrin këtij deti, ka 117 kilometra katrorë shtrirje. Islandshtë ishulli më i madh dhe i dyti për nga madhësia në të gjithë Turqinë. Ato janë të vendosura në pjesën perëndimore të detit përpara gadishullit Cízico. Popullsia është rreth 2.000 banorë.

Bosfori dhe Dardaneli

Pjesë e gjelit të detit

Mo në Bosfor është ajo që shënon kufirin verilindor të Detit të Marmaras. Isshtë një krah i detit që ka një formë S dhe është i gjatë 30 kilometra dhe në pikën e tij më të ngushtë mas 750 metra. Ngushtica e Bosforit është përgjegjëse për ndarjen e qytetit të Stambollit në dy pjesë: Nga njëra anë, kemi pjesën evropiane dhe nga ana tjetër pjesën aziatike.

Të dy brigjet janë të lidhura nga disa ura dhe një tunel hekurudhor që është zhytur 55 metra nën shtratin e detit. Ngushtica e Dardaneleve përbëhet nga një kanal i gjatë natyror i gjatë 61 kilometra dhe është e vendosur në skajin jugperëndimor të Detit të Marmaras. Gjerësia shkon ndërmjet 1.5 dhe 6 kilometra. Të dy brigjet e këtij ngushtica lidhen nga linjat hekurudhore. Qafa e Dardaneleve ka rëndësi strategjike si gjatë historisë ashtu edhe sot. Të dy ngushticat mbajnë një sasi të madhe të trafikut detar nga e gjithë bota. Ky trafik është i dyti vetëm në ngushticën e Malacca në Azinë Juglindore.

Lundrim në Detin e Marmarasë

Deti i Marmaras nga larg

Unë e di se çfarë doni është të shkoni me pushime dhe të lundroni në Detin Marmara, është më mirë të punësoni një jaht. Ju nuk mund t'i gjeni këto jahte në gjire të pazbuluara me ujëra të kristalta, zona peshkimi dhe zona zhytjesh me restorante ushqimore të shkëlqyera që mund të ngjiten vetëm me anije. Ky det është plot rrënoja dhe natën krijon një atmosferë mjaft turistike. Ka njerëz që festojnë dhe bashkohen me varka me vela të tjera ose shkojnë për darkë në restorante të mrekullueshëm që ndodhen përgjatë gjithë bregdetit.

Pallati Dolmabahçe është një nga pallatet e gjetura në Bosfor dhe është ndërtuar në mes të shekullit të 600-të. Wasshtë ndërtuar nga Sulltan Abdulmecit dhe fasada shtrihet për XNUMX metra në bregun evropian të Bosforit. Ajo është ndërtuar duke imituar pallate të tjera evropiane dhe ju mund të vizitoni brendësinë e saj. Ju gjithashtu mund të përfitoni nga qëndrimet mbresëlënëse të tilla si Isshtë një dhomë ndenje 2000 m². Në këtë dhomë janë llambadari kristal, pesha e të cilit është më shumë se 4 tonë.

Siç mund ta shihni, Deti i Marmaras është mjaft i njohur dhe objekt i udhëtimeve turistike. Pjesa tjetër e ishujve të pabanuar me siguri do të jetë kështu në të ardhmen për të përdorur më mirë territorin. Shpresoj që me këtë artikull të mësoni më shumë rreth këtij deti dhe të keni bërë që të dëshironi ta vizitoni.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.