Deti koral

fauna e detit koral

Sot ne do të flasim për një det që përmban shumë ishuj në brendësi të tij dhe që ndodhej mbi të gjitha sistemi më i madh i gumë koralore në botë. Është rreth deti koral. Isshtë një det që është pjesë e Oqeanit Paqësor Jugor dhe ka një sipërfaqe prej përafërsisht 4.800.000 kilometra katrorë. Ato kanë një rëndësi të madhe nga pikëpamja e ruajtjes së biodiversitetit pasi që ekziston Reef i Madh Pengesë, i shpallur një Trashëgimi Botërore nga UNESCO në 1981.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat, biodiversitetin dhe rëndësinë e Detit Koral.

tipare kryesore

deti koral

Isshtë një lloj deti që lan brigjet e vendeve në vijim: Australi, Kaledonia e Re (Francë), Papua Guinea e Re, Ishujt Solomon dhe Vanuatu. Emri i tij vjen nga përmbajtja e tij në ishuj të shumtë dhe të gjithë sistemin më të madh të gumë koralore në botë. Isshtë e lidhur në veriperëndim me Detin Arafura, përmes ngushticës së Torres. Kufizohet nga Deti Solomon në veri, Deti Tasman në jug dhe Oqeani Paqësor i hapur në lindje.

Isshtë një det, thellësia mesatare e të cilit është 2.394 metra, megjithëse në pikën e tij më të thellë arrin 9.140 metra. Ky det ka një kuriozitet dhe është se rrymat kryesore të tij formojnë një xhiroskop në drejtim anti-akrepave të orës. Kjo sepse pika e saj më e thellë gjeneron rryma që modifikohen nga veprimi i efektit Coriolis. Sistemi aktual përfshin Rrymën Australiane Lindore. Kjo rrymë është përgjegjëse për transportimin e ujërave më të ngrohtë nga veriu në Detin Tasman, i cili zakonisht është më i ftohtë. Ky kontrast në temperatura është ai që bën që të ketë rryma më të forta. Rryma që mbart pjesën më të ngrohtë të ujit të ftohtë rrit intensitetin e saj gjatë muajit shkurt dhe është më e dobët në muajin gusht.

Klima e detit koral

Pengesë koralesh

Deti Koral ka një temperaturë mesatare vjetore që ndryshon në varësi të gjerësisë gjeografike në të cilën ndodhemi. Për shembull, në pjesën jugore kemi ujëra më të ftohtë që janë rreth 19 gradë. Nga ana tjetër kemi pjesën veriore, ujëra më të ngrohtë me vlera që janë rreth 24 gradë. Ka një indeks kripësie që do të jetë rreth 34.5–35,5 (pjesë në mijë), pra nuk është shumë i kripur. Dhe është që ujërat e Detit Koral dallohen sepse ato kanë një shkallë të lartë mprehtësie, veçanërisht në zonat ku gjenden shkëmbinjtë koralorë.

Në meteorologjinë e këtij deti gjejmë ciklone të forta tropikale që janë mjaft të shpeshta në të. Këto ciklone tropikale janë mjaft të zakonshme dhe përbëjnë një kërcënim për popullatën që jeton në brigjet e saj dhe për lundrimin. Ciklonet tropikale ndodhin më shpesh gjatë sezonit të verës.

Ishujt e Detit Koral

gumë koralore

Siç kemi përmendur më parë, është një det që ka shumë ishuj brenda tij. Përveç Reefit të Madh Pengesë, ne gjejmë grupe të rëndësishme ishujsh. Shkëmbinjtë nënujorë dhe ishujt e tij janë veçanërisht të pasur me biodiversitet. Midis tyre gjejmë zogj dhe një pjesë të madhe të jetës ujore. Kjo pasuri e biodiversitetit jo vetëm që favorizon aktivitetet e peshkimit, por ato janë gjithashtu një destinacion i njohur turistik. Ajo ka ishuj të shumtë që janë destinacione turistike si në shkallë kombëtare dhe ndërkombëtare. Falë kësaj, ekonomitë e vendeve përreth Detit Koral mund të përparojnë mirë. Le të shohim cilët janë ishujt kryesorë të Detit Koral:

Ato janë të vendosura pranë bregdetit veri-lindor të Australisë dhe përbëhen nga rreth 30 ishuj dhe atole dhe rreth 50 ishuj më të vegjël. Këto ishuj janë të ndarë në grupe të ndryshme dhe janë si më poshtë:

 • Grupi Veriperëndimor, në të cilën ndodhen territoret më të rëndësishme Gumë Osprey, gumë Lihou dhe Ishulli Willis.
 • Reef Mellish, një gumë e vendosur më shumë se 300 kilometra larg bregdetit Australian.
 • Grupi Juglindor, i përbërë nga shkëmbinj nënujorë Frederick, Kenn, Saumarez, Wreck dhe Cato, ku ndodhet pika më e lartë e këtyre ishujve, vetëm 6 metra mbi nivelin e detit.
 • Grupi jugor, të formuar nga shkëmbinj nënujorë Middleton dhe Elizabeth.

Ishujt Chesterfield janë në Francë dhe ndodhen rreth 550 kilometra në veriperëndim të Kaledonisë së Re. Ka 11 ishuj krejt të pabanuar, shtrirja e të cilave është afërsisht 11 kilometra katrorë. Të gjitha ishujt dhe shkëmbinjtë nënujorë koralesh janë shpërndarë mjaft brenda një drejtkëndëshi 120 × 70 kilometra. Ishujve të vendosur në këtë drejtkëndësh u jepen emrat e mëposhtëm:

 • Isla Renard.
 • Arreksifikon Bampton.
 • ajo ra Skelet.
 • Ishujt kanape qendrore.
 • Ishuj Avon
 • Longle Longue.
 • Ishujt e Mouillage.
 • Ishuj Ankorim.
 • Ishull Loup
 • Shkëmbinj nënujorë Bellona.

Rëndësia e shkëmbinjve nënujorë koralesh

Ne e dimë që shkëmbinj nënujorë koralesh janë si pyjet e shiut detarë që vijnë në forma, madhësi dhe ngjyra të ndryshme. Dhe është se ato janë koloni të mijëra kafshëve të vogla që janë thelbësore për mbijetesën e qindra miliona njerëzve të tjerë dhe që përbën 25% të faunës detare në botë. Në këto shkëmbinj nënujorë do të gjeni peshq të vegjël dhe molusqe dhe breshka, zogj uji dhe peshkaqenë. Këto ekosisteme janë mjaft të brishta dhe mbijetesa e tyre është në rrezik për shkak të pasojave të ngrohjes globale.

Shkëmbinjtë e koraleve jo vetëm që sigurojnë strehim dhe ushqim për një përqindje të faunës detare në botë, por janë gjithashtu një atraksion turistik që gjeneron të ardhura miliona dollarëshe. Nga pikëpamja ekologjike, ajo na mbron nga përmbytjet, tsunami dhe kontribuon në sigurinë ushqimore përmes peshkimit. Duhet të dimë gjithashtu se ilaçe të shumta kundër kancerit nxirren nga shkëmbinjtë e koraleve.

Ne duhet ta dimë se ato janë habitati natyror i specieve të shumta të rrezikuara si puplat detare, anemonët, gorgonasit, ndër të tjera. Raporti i UNEP gjithashtu thekson rëndësinë e koraleve për ekonomitë e Mesoamerica dhe Indonezia, dy rajone që Më shumë se 34.000 miliardë dollarë secili mund të futet në xhep nga tani dhe 2030 nëse përmirësojmë shëndetin e gumës.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth Detit Koral dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.