Deti Java

deti java

Sot do të flasim për një lloj deti që gjendet në kufirin lindor të Oqeanit Indian. Është rreth Deti Java. Shtë një det që lan brigjet e disa ishujve dhe territoreve të vendosura në Indonezi. Ka një zonë të madhe dhe përmban shumë mistere që i kanë çuditur njerëzit për shumë vite.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me Detin Java dhe karakteristikat e tij.

tipare kryesore

ishujt detare java

Isshtë një det që ndodhet në kufirin lindor të Oqeanit Indian. Emri nuk është dhënë për shkak të ishullit Java që shënon kufirin e tij në jug. Ka një sipërfaqe rreth 310.000 kilometra katrorë, 1.600 kilometra të gjatë (lindje-perëndim) dhe rreth 380 kilometra të gjerë (veri-jug). Duke qenë e vendosur në këtë zonë, ajo ka kufij gjeografikë që janë Borneo në veri, Sumatra në perëndim, Java në jug dhe Sulawesi në lindje.

Përveç ishujve që kemi përmendur, ajo gjithashtu lan të gjithë zonën bregdetare që ka qindra ishuj që janë më të vegjël dhe më pak të rëndësishëm. Më të rëndësishmit brenda grupit të brigjeve që lajnë këtë det ndodhen në ekstremin veri-perëndimor dhe janë ishujt e quajtur Bangka dhe Belitung.

Ajo është e lidhur në veri-perëndim me Detin e Kinës Lindore përmes ngushticës së Karimata dhe në verilindje me Detin Celebes përmes ngushticës së Makassar. Nuk është një det shumë i thellë, pasi pika më e thellë është rreth 1.590 metra. Kjo pikë më e thellë është Deti Bali. Isshtë një det që ndodhet në brendësi dhe është një det i vogël ndihmës i vendosur në mes të ishujve të Bali dhe Kangean, prandaj dhe emri i tij. Ka disa autorë që përmendin se ky det i përket detit Flores. Shtrirja e kësaj pak Deti i brendshëm i Detit Java Lindore 45.000 kilometra katrorë.

Aktivitetet ekonomike të Detit Java

Anije luftarake

Në këtë zonë të planetit ka rezerva të rëndësishme të naftës dhe gazit natyror. Shumica e tyre nuk janë shfrytëzuar ende, kështu që nuk konsiderohet akoma aktiviteti kryesor ekonomik në këto vende. Peshkimi është një nga aktivitetet më të rëndësishme ekonomike në Detin Java. Më shumë se 3.000 specie jetojnë në ujërat e këtij deti, duke e bërë atë të pasur me biodiversitet. Sidoqoftë, peshkimi është i ndaluar në disa zona dhe mbrohen me ligj për të ruajtur speciet e florës dhe faunës. Disa nga këto zona të mbrojtura janë Parqet Kombëtare Karimunjawa dhe The Thousand Islands.

Sa i përket lundrimit dhe transportit detar, ato janë gjithashtu veprimtari të rëndësishme ekonomike. Disa nga portet më të rëndësishme në Indonezi janë të vendosura në të gjithë këtë zonë. Porti më i rëndësishëm është ai që ndodhet në kryeqytetin e Xhakarta por edhe ato të Semarang, Surabaya dhe Urjung Pandang, ndër të tjera.

Duhet gjithashtu të theksohet, aktiviteti ekonomik turizëm. Dhe është që të gjitha zonat e bregdetit që rrethojnë detin Java kanë destinacione të rëndësishme turistike me diell dhe plazh cilësor. Çdo vit mijëra udhëtarë vijnë në këto vende për të praktikuar zhytjen dhe për të eksploruar shtratin e detit. Siç kemi përmendur më parë, ky det ka një sasi të madhe të biodiversitetit dhe, për këtë arsye, ka shumë shpella nënujore, shkëmbinj nënujorë koralesh dhe mbytje anijesh që janë tërheqëse për të gjithë ekspertët e zhytjes. Në mënyrë të veçantë, ishulli i Bali është destinacioni më i rëndësishëm turistik në Detin Javane dhe të gjithë Indonezinë.

Misteret e detit Java

Lufte boterore

Ky det ishte dëshmitar i betejave të mëdha detare gjatë Luftës së Dytë Botërore. Përballja ishte shkatërrimtare Qëllimi kryesor ishte transporti që çoi trupat në Java për një pushtim tokësor. 2.200 ushtarë vdiqën në betejë, 900 prej tyre ishin Hollandezë dhe 250 banorë të kolonive që vendi Evropian kishte në Indonezi. Të gjithë këta trupa kanë qenë në fund të detit për më shumë se 75 vjet. Këto trupa janë të vendosur në mbetjet e 3 anijeve të mëdha luftarake që kanë shërbyer si një varr nënujor. Të gjithë ushtarët janë kërkuar nga një ekspeditë. Mbetjet e këtyre anijeve duket se janë zhdukur plotësisht. Nuk është aspak e lehtë për anijet që dikur peshonin 6.500 tonë, siç është rasti me njërën prej tyre, të zhduken shpejt kështu.

Teoritë në lidhje me këto mistere nuk kanë asnjë lidhje me gjërat e mbinatyrshme. Piratët dhe tregtarët e skrapit janë ata që kanë qenë përgjegjës për çmontimin e pjesëve të anijeve të mëdha luftarake, pasi ato janë një thesar për të gjithë ata që duan të shesin materiale të çmuara. Gjatë viteve, tregtarët e skrapit kanë gjetur mbetjet e anijeve dhe kanë vjedhur të gjitha pjesët e tyre. Ndër materialet më të spikatura janë metali, alumini dhe bronzi. Më shumë se 100 nëndetëse dhe anije u mbytën në këto ujëra gjatë luftës, duke i bërë ato një nga varrezat më të mëdha të nëndetëseve në botë.

Ka shumë kërkues thesar në ujërat e Indonezisë për shkak të luftës. Ky gjueti pastruese tangjente është bërë një mënyrë kryesore për të fituar para. Mund të thuhet se është një industri thesari. Kjo ka qenë gjithashtu një atraksion turistik, pasi shumë njerëz zhyten në ujëra për të gjetur mbetjet e këtyre varkave. Shumica e këtyre njerëzve e bëjnë atë për qëllime rekreative. Aty duhet të shtojmë vështirësinë që është e vështirë dhe e shtrenjtë të ruash dhe të mbrosh kaq shumë varka që flenë në fund të detit. Sidomos, është e vështirë të ruash ato varka që janë larg metropolit, pavarësisht nga fakti se ata kanë bashkëpunimin e autoriteteve lokale.

Siç mund ta shihni, ky det mban disa mistere dhe sekrete që e bëjnë atë më tërheqës për turistët për të udhëtuar atje. Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth detit Java dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.